Még súlyosabb problémák merülhetnek fel az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével kapcsolatban.


A könyvelők szakmai szövetsége úgy véli, hogy egyik szoftver sem felel meg a jelenlegi követelményeknek, ráadásul egy adószakértő figyelmeztetett, hogy ezek az alkalmazások akár a csalások legalizálásához is hozzájárulhatnak. Január 16-án várhatóan súlyos zűrzavarok léphetnek fel.

Sem az Ügyfélkapu+, sem a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) mobilalkalmazás működtetéséhez használt rendszer nem működik teljesen, abban hiányosságok vannak, egyik sem áll készen az éles bevetésre - jelentette ki az Indexnek Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének (MKOE) alelnöke. Hozzátette, hogy ráadásul a magyar emberek egy része nem tud, egy másik része pedig akar részt venni a digitális reformban, amelynek keretében az Ügyfélkapu + és a DÁV papíron január 16-tól átveszi a 15-én éjféltől megszűnő Ügyfélkapu szerepét.

Kiderült, hogy az egyik legnagyobb kihívás az, hogy a könyvelők, akik a nevünket képviselik a hivatalos ügyekben, valószínűleg nem tudnak majd belépni a szükséges rendszerekbe a mi közreműködésünk nélkül. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa; a meghatalmazás elektronikus jóváhagyása is problémás, és az ügyfelek számára az új eljárásokkal való boldogulás sem könnyű feladat.

A társadalomra nem lehet erőltetni a kötelező megoldásokat, mivel egyes csoportoknak képességbeli, míg másoknak akaratbeli kihívásaik adódnak az átállás során. Valószínű, hogy az IdomSoft Kft. is tisztában van ezzel, hiszen a kötelező QR-kódos autentikátor mellett már az e-mail is elérhetővé vált, mint egy alternatív, kétfaktoros bejelentkezési lehetőség. Ruszin Zsolt véleménye szerint azonban ez még mindig nem elegendő; szükség lenne további megoldásokra, mint például SMS-értesítések, kódbeolvasás, illetve chatszolgáltatásokon keresztüli kódmegosztás. Ezen kívül egy adószakértő, aki a portálnak nyilatkozott, dilettáns megoldásnak nevezte a jelenlegi rendszert, amely nem a visszaélések megszüntetésére, hanem azok legalizálására irányul.

Hivatali korszakváltás: online tortúra vagy hasznos fejlesztés?

Az MKOE ezért a kitűzött határidőhöz való ragaszkodsá, a félkész programok bevezetése helyett egy hosszú és hasznosan eltöltött átmeneti időszakot javasol, legalább 2025 augusztusáig. Emellett a DÁP mobilalkalmazása is hiányos, hiszen még az ígért digitális aláírás sem működik rajta, és a bonyolult regisztráción is módosítani kellene. - Mindezek nélkül január 16-tól kitör majd a káosz, mert jelenleg nincs olyan elektronikus aláírás, amit az állam kínálna, és ilyen 2015-ben volt utoljára. Nyolc évvel lőtték vissza az elektronikus ügyintézést - foglalta össze Ruszin Zsolt.

A digitális világ folyamatosan átalakul, és ennek részeként 2025. január 16-án megszűnik a hagyományos Ügyfélkapu. Rogán Antal hangsúlyozta, hogy a digitális állampolgárság bevezetésekor a magyar adatvédelem kiemelkedően erős, így senkinek nem kell aggódnia. A miniszter biztosította a közvéleményt, hogy a kormány nem fog telepíteni semmiféle mini-Pegasus kémszoftvert azoknak a telefonjára, akik letöltik a Digitális Állampolgárság alkalmazást. Az új megoldások célja, hogy még inkább megkönnyítsék az ügyintézést, miközben megőrzik a felhasználók adatainak biztonságát.

Related posts