Megérkezett a vatikáni csillagász legújabb műve: "Egy jezsuita kalauz a csillagokhoz" - tájékoztat a Vatican News.


A Vatikáni Csillagvizsgáló vezetőjének frissen megjelent könyve egyedülálló módon ötvözi a személyes reflexiókat a jezsuiták csillagászattal való kapcsolódásának alapos történetével. Ez a mű nem csupán tudományos ismereteket kínál, hanem betekintést enged a jezsuita rend szellemi hagyományába és a csillagászat iránti szenvedélyébe is.

Guy Consolmagno testvér, a Vatikáni Obszervatórium vezetője nemrégiben megjelentette legújabb könyvét, amely "A Jesuit's Guide to the Stars" (Egy jezsuita kalauz a csillagokhoz) címmel látott napvilágot. A február 4-én debütáló mű a jezsuita rend és a csillagászat közötti mély és gazdag kapcsolatot tárja fel, mely évszázadok során alakult ki. A könyv bevezetőjében Consolmagno testvér hangsúlyozza, hogy ez a történet a Jézus Társasága kezdeti időszakába nyúlik vissza. Loyolai Szent Ignác, a rend alapítója önéletrajzában, amelyben kissé zavaró módon harmadik személyben mesél, ezt írja: "a legnagyobb vigasz, amit kapott... az égitestek és a csillagok megfigyeléséből származott, s ezt gyakran, és elég hosszan végezte." A könyv folytatásában olyan kiemelkedő személyiségeket ismerhetünk meg, mint Angelo Secchi, a 19. századi olasz jezsuita és csillagász, akit Consolmagno testvér "talán a legnagyobb tudósnak" nevez, akiről a legtöbb ember soha nem hallott. Emellett Gerard Manley Hopkins, a híres jezsuita költő és "tehetséges amatőr csillagász" is szerepel a történetben, jelezve, hogy a jezsuiták nemcsak a tudományban, hanem a művészetekben is maradandót alkottak.

A jezsuita kalauz a csillagokhoz egyben egy nagyon személyes hangú könyv, tele Consolmagno saját elmélkedéseivel, sőt egy fejezet arról is szól, hogyan fedezte fel jezsuita hivatását. A detroiti születésű Consolmagno az MIT-n és az Arizonai Egyetemen szerzett diplomát, és egyetemi szinten tanított fizikát, mielőtt 1989-ben belépett a jezsuiták közé. A könyv kifinomult elmélkedéseket is tartalmaz a hit és a tudomány kapcsolatáról. Például Consolmagno óva int a "konkordizmustól", vagyis attól, hogy a tudományos felfedezések és a Biblia tanításai között összefüggéseket találjanak. "Mind a vallásnak, mind a tudománynak meg kell őriznie autonómiáját és sajátosságait" - jegyzi meg Consolmagno Szent II. János Pál pápát idézve: "A vallás nem a tudományon alapul, és a tudomány nem a vallás kiterjesztése." A jezsuita kalauz a csillagokhoz című könyvet a Loyola Press kiadó honlapján itt rendelhető meg.

Related posts