A Nemzetközi Büntetőbíróság reagált Magyarország távozásának bejelentésére, ezzel új fejezetet nyitva a nemzetközi jogi együttműködés történetében.

Bár Magyarország kifejezte kilépési szándékát, a hágai Nemzetközi Büntetőbírósággal való együttműködés továbbra is kötelező marad, nyilatkozta a testület szóvivője csütörtökön. A Római Statútum értelmében Magyarország távozása a szervezetből csak egy év elteltével válik érvényessé.
Fad El-Abdullah, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szóvivője a BBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy Magyarország számára továbbra is elengedhetetlen az együttműködés fenntartása a bírósággal. Kifejtette, hogy Netanjahu látogatása során a bíróság az elfogatóparancs kiadását követően a megszokott eljárásrendnek megfelelően járt el. Továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy amennyiben Magyarország valóban kilépési szándékát fejezi ki, akkor köteles írásban értesíteni az ENSZ főtitkárát a távozásról.
Csütörtök hajnalban, Magyarországra érkezett hivatalos látogatás céljából Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök, akivel szemben a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogató parancsot adott ki a Gázai övezet szándékos éheztetésének vádjával. E látogatásra Orbán Viktor miniszterelnök 2024 novemberében hívta meg Netanjáhút, aki legutóbb 2017-ben tette tiszteletét hazánkban. A magyar kormány világossá tette, hogy a hágai testület döntéseit figyelmen kívül hagyja, és ezt az ítéletet abszurdnak, valamint szégyenteljesnek titulálta.
Az izraeli kormányfőt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter üdvözölte a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Ezt követően Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélést a Karmelita kolostorban. Gulyás Gergely miniszter pedig az izraeli miniszterelnök érkezésének napján bejelentette, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
A két vezető délelőtti egyeztetését követően Benjámin Netanjáhú és Orbán Viktor közös sajtótájékoztatót tartottak. Orbán Viktor, a magyar miniszterelnök hangsúlyozta: "Magyarország az első pillanattól kezdve világosan kifejezte, hogy támogatjuk Izrael szuverenitását, az önvédelemhez való jogát és az izraeli polgárok biztonságát. Ezt az álláspontot folyamatosan képviseljük a nemzetközi politikai színtéren." Ezen kívül a miniszterelnök megerősítette, hogy Magyarországon határozottan fellépnek az antiszemitizmus ellen, zéró toleranciát hirdetve ezzel szemben.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország zsidó közösségei különösen biztonságban érzik magukat, ami Európában egyedülálló helyzetet teremt számukra.
Orbán Viktor miniszterelnök Magyarországnak a Nemzetközi Büntetőbíróságból való távozásával kapcsolatban felidézte, ő volt az a magyar miniszterelnök, aki 2000-ben aláírta a Nemzetközi Büntetőbírósághoz való csatlakozási dokumentumot, és most ő volt az is, aki aláírta a kilépésről szóló dokumentumot is.
A magyar kormányfő szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság egykor fontos nemzetközi bírói fórum volt, de szerinte politikai eszközzé silányították, amellyel nem tudnak és nem is akarnak közösséget vállalni a következő időszakban. Azt is mondta, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az erről szóló törvényjavaslatot benyújtja a magyar parlamentnek, és felmondják a római statútumot.
Benjámin Netanjáhú miniszterelnök pedig Orbán Viktor és a magyar kormány politikáját méltatva arról beszélt: "Ön az első, de merem remélni, hogy nem az utolsó állam, amely kilép ebből a korrupcióból, ebből a rothadásból, és ezt nemcsak Izraelben, de számos országban világszerte nagyra értékelik."