A normál vércukorszint értékei étkezés előtt és után változhatnak. Étkezés előtt, éhgyomorra, általában 70-100 mg/dl (milligramm/deciliter) között mozog. Étkezés után, körülbelül 1-2 órával az étkezést követően, a vércukorszint általában nem haladhatja me


A cukorbetegséget sokszor csak akkor fedezik fel, amikor a betegség már előrehaladott állapotban van. A diabetológus elmondja, milyen értékek felett lehet gyanakodni diabéteszre.

Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján több mint 1,1 millió felnőtt és több mint 5 ezer gyermek küzd a cukorbetegséggel, ezeknek a többsége 2-es típusú diabétesszel él. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont szakorvosa hangsúlyozza, hogy a korai tünetek felismerése kulcsfontosságú a betegség kezelésében. Az időben történő életmódbeli változtatások jelentős mértékben hozzájárulhatnak a cukorbetegség szövődményeinek megelőzéséhez és a beteg életminőségének javításához.

A cukorbetegség egy olyan anyagcsere-rendellenesség, amelyet a megemelkedett vércukorszint jellemez. Ennek a problémának a gyökere lehet az inzulin termelésének hiánya, vagy az inzulin hatásának csökkenése. E két tényező együttes jelenléte sem ritka.

A 2-es típusú diabétesz kialakulását megelőzi egy figyelmeztető állapot, amelyet prediabéteszként ismerünk. Ennek az állapotnak három típusa van: az egyik a csökkent glükóztolerancia (IGT), a másik az emelkedett éhgyomri vércukorszint (IFG), és létezhet a kettő kombinációja is.

A normál vércukorszint étkezések előtt 4,5-5,5 mmol/l között mozog, míg étkezések után másfél órával nem haladhatja meg a 7,8 mmol/l-t. Diabétesz esetén az éhgyomri vércukorszint általában meghaladja a 6 mmol/l-t, és az étkezések utáni szint gyakran elérheti a 8-10 mmol/l-t is.

A 2-es típusú cukorbetegség évek alatt, lassan fejlődik ki, és nagyon sokáig nem mutat tüneteket. Ugyanakkor a talaján kialakuló szövődmények közül például az érkárosodásoknak már a cukorbetegséget megelőző állapotban, illetve még nem diagnosztizál cukorbetegség esetén is nő a kockázata. Nagyon fontos észrevenni a figyelmeztető jeleket - magyarázza a Cukorbetegközpont 2-es típusú cukorbetegség specialistája.

Porochanvecz Marietta főorvosnő különös hangsúlyt fektet azokra a kockázati tényezőkre, amelyek fokozhatják a cukorbetegség megjelenésének valószínűségét. Ezek közé tartozik például...

Aki ki van téve ezen kockázatok valamelyikének vagy akár többnek, és/vagy a fenti tünetek közül akár egyet is tapasztal, annak feltétlenül érdemes felkeresnie egy diabetológus szakorvost. Az időben felismert cukorbetegség vagy a diabéteszt megelőző állapot esetén haladéktalanul megkezdhető a terápia, amelynek első lépése az életmódváltás. Ez magában foglalja a diétát és a rendszeres mozgást, és amennyiben szükséges, a gyógyszeres kezelést is. Megfelelő terápia esetén a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása és így a szövődmények késleltethetők vagy megelőzhetők. A helyes életmód - táplálkozás, mozgás, a stressz visszaszorítása - nem csak a cukorbetegség rizikóját csökkenti, de segítségével a már kialakult betegségben is jelentős javulás érhető el.

A cukorbetegség egyik legfőbb kockázata az elhízás és a mozgásszegény életmód. Így érthető módon a megelőzésben és a cukorbetegség elsődleges terápiájában is kulcsszerepet kap az életmódkezelés. Ennek két alappillére az adott beteghez igazított diéta és napi szintű fizikai aktivitás.

- mondja dr. Porochnavecz Marietta.

1. A rostban gazdag, döntően növényi élelmiszerek, a gyakori, kis mennyiségű étkezések a cukorbetegek étrendjének alappillérei. Értelemszerűen fontos kiiktatni a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszereket, és figyelni kell az ételek szénhidrát-, fehérje- és zsírtartalmát.

A normális vércukorszint fenntartásához elengedhetetlen a rendszeres testmozgás. Hetente legalább 150 perc, vagyis két és fél órányi közepes intenzitású fizikai aktivitás javasolt. Ez a minimum segíthet csökkenteni a vércukorszintet és a testsúlyt, javítani a sejtek inzulinérzékenységét, valamint megelőzni a prediabétesz állapot 2-es típusú cukorbeteggé való fejlődését. Amennyiben már fennáll a cukorbetegség, a rendszeres mozgás hozzájárulhat a szövődmények kockázatának csökkentéséhez is.

3. A pre diabéteszben és a már diagnosztizált cukorbetegségben is rendkívül fontos az étkezés, a mozgás, és az esetlegesen szükséges gyógyszeres kezelés mellett a rendszeres önellenőrzés, tehát a vércukorszint rendszeres mérése főétkezések után másfél órával. Ez segít a páciensnek és a kezelőorvosnak is a beteg állapotának és az alkalmazott terápia hatásosságának a nyomon követésében.

Related posts