Mennyit hoznak a konyhára a sztárok karácsonyi dalai? Fedezd fel velünk a lista mögötti titkokat és a pénzösszegeket, amelyek a legnépszerűbb ünnepi slágereket kísérik!

Karácsonykor a legvarázslatosabb dolog adni, és ezt sokan észrevétlenül teszik, miközben a híres előadók ünnepi dalait hallgatják. A háttérben zajló jogdíjak folyamatosan növekvő bevételei nemcsak a művészek, hanem a zeneipar más szereplői számára is jelentős profitot jelentenek. Gondoljunk csak Mariah Carey ikonikus "All I Want for Christmas Is You" slágerére, amely a 90-es évek elején még csak egy szerény sikert aratott, ma viszont a karácsonyi zene elengedhetetlen részévé vált. Az ünnepek alatt ez a dal milliókat hoz a konyhára, és nem csoda, hogy más előadók is jól járnak a karácsonyi slágereikkel. Az ünnepi zeneipar igazi aranybányává vált, ahol a jól ismert dallamok nemcsak az örömöt hozzák el, hanem a pénztárcákat is megtöltik.
Az angol popzene világában régóta ismert titok, hogy egy B-kategóriás híresség is biztosíthat magának kényelmes, nyugodt öregkort, ha sikerül megalkotnia egy karácsonyi slágert. Ki emlékszik már Jona Lewie-ra vagy a Waitresses-re? Bár csillaguk azóta megfakult, karácsonyi dalaik továbbra is népszerűek a válogatásokban, streaming platformokon, filmekben és tévéműsorokban, vagy éppen feldolgozások formájában. Ezek a slágerek folyamatosan termelik a passzív jövedelmet - olvashatjuk a londoni Evening Standard cikkében.
George Howard, a könnyűzenei menedzsment szakértője és a Berklee College of Music előadója, úgy véli, hogy a klasszikus karácsonyi dalok továbbra is népszerűbbek a közönség körében, még akkor is, ha évről évre újabb ünnepi számok kerülnek a piacra. Az örökzöldek varázsa és nosztalgiája sokak szívéhez közel áll, így a régi slágerek továbbra is dominálnak az ünnepi zenei palettán.
"Nem az új karácsonyi slágerek generálják a bevételt, hanem a régi dalok újraértelmezése."
- mondta. "A pénzt egyszerűen csak nyomtatják, és ahogy egyre többen dolgozzák fel a számaikat, úgy nő a szerzők zsebébe kerülő vagyon. Olyanok, mint a modern útonállók, akik csak a saját hasznukat nézik."
Íme egy tömör áttekintés arról, hogy az angolszász világban kik a karácsonyi uralkodók!
Nem meglepetés, hogy Mariah Carey az egyeduralkodó. 53 éves korára Carey évi 2,5 millió dolláros "életjáradékot" biztosított be magának a 28 éve kiadott slágerével (legalábbis ennyit számolt ki az Economist magazin). Mindez azt jelenti, hogy 1994 és 2016 között az unalomig játszott All I Want This Christmas 60 millió dollárt termelt (és azóta valószínűleg még többet). Japánban olyan népszerű, hogy a díva még nyáron is hajlandó volt előadni.
Tegyük hozzá: Mariah Carey nem B-kategóriás és nem volt szüksége karácsonyi listavezető számra a felhőtlen nyugdíjas évekhez (becslések szerint 340 millió dollár a vagyona). Ő az amerikai slágerlisták történetének első számú női szerzője és producere, aki több number one-t jegyez, mint bármely más női előadó.
A karácsonyi zenei világ egyik ikonikus alakja Noddy Holder, akit a slágergyárosok között emlegetnek. De ki is ő valójában? Ahogy elérkezik az advent időszaka, a brit rádiók, üzletek és szupermarketek folyamatosan lejátszák a karácsonyi dalokat, és Holder zenekara, a Slade, a Merry Christmas Everyone című klasszikusukkal megannyi fülbemászó dallamért felelős. Ez a dal 1973-ban született, és azóta is a karácsony elengedhetetlen részévé vált. Holder évente körülbelül félmillió fontot keres ezzel a slágerrel, de más források szerint a dal összjogdíja elérheti az egy millió fontot is, hiszen a Slade másik tagja, Jim Lea is részesedik a bevételből, ami hozzá is 500 ezer fontot juttat.
Noddy Holder volt az, aki saját "nyugdíjalapjának" nevezte dalt és 78 évesen most már nyugodtan hátradőlhet abban a tudatban, hogy jól sáfárkodott a tehetségével.
Más téma, de az a helyzet, hogy amikor az ember újra és újra meghallja ezt a számot, szinte elkerülhetetlenné válik, hogy kedvet kapjon egy erősebb italhoz. Olyan érzése van, mintha csak így tudná elviselni a lelki fájdalmát.
Ha az alkohol témája kerül szóba, Shane MacGowan, a legendás ír folkzenekar, a Pogues egykori karizmatikus frontembere, mindig is híres volt arról, hogy szoros kapcsolatot ápolt az ital világával. Nevéhez fűződik a Fairytale of New York című ikonikus duett, amelyet a tragikus körülmények között elhunyt Kirsty MacCollal közösen énekeltek. Ez a dal a két részeg karakter szépen induló, ám végül civakodásba torkolló románcát meséli el, bemutatva az élet bonyolultságát és a szeretet ellentmondásos természetét.
A Pogues becslései szerint a dal évente 400-470 ezer eurós bevételt generál, köszönhetően annak, hogy folyamatosan játszák a rádiók, mind az eredeti, mind különböző feldolgozások formájában. Érdekes módon, a közelmúltban a dalból eltávolítottak néhány, a mai normák szerint már nem elfogadható kifejezést is.
Érdekes tény, hogy MacGowan nem a hideg téli hónapokban, hanem a nyári időszakban alkotta meg a dalt, miután Elvis Costello, egy másik neves előadó, felkérte erre. "Kinyitottam egy palack sherryt, elővettem a sósmogyorót, és azt képzeltem, hogy karácsonyi hangulatban vagyok" - idézte fel Shane.
1973 egy másik híres brit karácsonyi sláger szülőéve is volt. Ekkor rukkolt ki Roy Wood és a Wizzard az I Wish it Could be Christmas Every Day-jel. A dal alulmaradt a slágerlista csúcsáért folytatott csatában a Slade - nevezzük úgy - alkotásával szemben, de az elmúlt 51 évben menetrendszerűen lehet hallani a karácsony előtti időszakban.
Wood szerényebb jövedelemmel bír, mint a korábban említett Holder, éves bevétele csupán 200 ezer font. Ez körülbelül egy kisebb londoni lakás árának felét jelenti.
Shakin' Stevens, aki a rockabilly zene egyik kiemelkedő alakja, elsőre amerikainak tűnhet, de valójában walesi gyökerekkel bír, hiszen Michael Barratt néven született. Karácsonyi slágere, a "Merry Christmas Everyone" évente körülbelül 130 ezer font passzív jövedelmet hoz a konyhájára.
A már említett Jona Lewie karácsonyi háborúellenes slágere, a "Stop the Cavalry", nemcsak a brit szigeteken népszerű, hanem sok más helyen is ismeretlen maradt. Ennek ellenére évente körülbelül 120 ezer fontot juttat a zsebébe, így biztosítva a megélhetését.
A Wham! ikonikus Last Christmas dala nélkül elképzelhetetlen a karácsonyi zenei paletta. George Michael és Andrew Ridgeley slágere évente körülbelül 300 ezer fontot hoz a konyhára. Sajnos George Michael már nem élvezheti ezt a sikert, hiszen tragikus módon éppen karácsony napján távozott az élők sorából 2016-ban, ami még emlékezetesebbé és szomorúbbá teszi a dal örökségét.
A "Last Christmas" című dal, amelyet a Wham! adott elő 1984-ben, nem tudta megdönteni a Band Aid karácsonyi jótékonysági számának, a "Do They Know It's Christmas"-nek a népszerűségét. Míg a Band Aid dala a karitatív szándékával sok figyelmet kapott, anyagi szempontból sosem tudta elérni azt a szintet, amit a Wham! melankolikus és emlékezetes melódiája produkált.
A BBC nemrégiben bemutatta a 40 éves dal hátterét feltáró izgalmas dokumentumfilmjét.
A régi idők nosztalgikus, bájos (amerikai) karácsonyi atmoszféráját hívja életre Bing Crosby időtlen slágere, a White Christmas. Ezt a gyönyörű dalt Irving Berlin komponálta, és a szám évente 421 ezer dollár bevételt generál az örökösöknek, bizonyítva ezzel, hogy a klasszikus karácsonyi zenék sosem mennek ki a divatból.
Crosbyhoz kapcsolódik egy másik ikonikus ünnepi dal is, amely nem más, mint a Rudolph, a piros orrú rénszarvas.
A kelet-londoni fiúcsapat, az East17, szintén részesül az - igazán szerényebb - jogdíjakból a Stay Now című slágerük révén, ami évi 97 ezer fontot hoz számukra.
A Standard cikkének hangvétele a brit kultúra sajátos ízlését tükrözi, azonban nem foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy mely karácsonyi dalok hódítanak ma a legjobban.
Szerencsére a Slingo csapata a Spotify lejátszásai alapján készített egy globális listát arról, hogy hányszor adtak hozzá egy dalt egy playlisthez. Ez már egy koreai popsztár, a BTS énekese, V vezeti (úgy, hogy az 5. helyen is feltűnik), de végre megemlítik John Lennont, Ariana Grandét és Michael Bublét is:
Egy másik lista viszont a hivatalos videók közösségi média "lájkjai" alapján állítja össze a karácsonyi dalok rangsorát, és itt végre a Wham! a csúcsra ér:
10 years ago, ariana grande released 'santa tell me'. a christmas classic if u ask me
Sajnálom, de nem tudom megnyitni a linket, mert nem tudok közvetlenül hozzáférni az internethez vagy a külső tartalmakhoz. Ha megosztod a szöveget, szívesen segítek annak egyedivé tételében!
Az ízlések és preferenciák természetesen eltérnek egymástól, ezért a korábbi listákból kimaradtak olyan ikonikus előadók, mint Eminem, Prince, a Pretenders, Bon Jovi, a Boys II Men, a Frankie Goes to Hollywood, James Brown, vagy éppen a Boney M. (csak hogy az angol nyelvű művészeket említsük). Ők mindannyian évről évre gazdagítják az ünnepi atmoszférát, és sok más tehetséges előadóval együtt formálják a zenei palettát.