Műholdas képek tanúsítják: Izrael nem tud megbirkózni a legfontosabb célpontjával.

Izrael iráni nukleáris létesítmények elleni támadásai csak korlátozott károkat okoztak, a helyreállítás hónapokon belül megtörténhet, miközben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség elvesztette a rálátást Irán dúsított uránkészleteire - számolt be a Bloomberg.
A műholdfelvételek tanúsága szerint az izraeli légicsapások csak felszíni károkat okoztak Irán atomprogramjában. A natanzi központi dúsítóüzem esetében a károk főként az elektromos kapcsolóberendezésekre és transzformátorokra korlátozódnak. Bár ezek kritikus fontosságú berendezések, szakértők szerint néhány hónapon belül helyreállíthatók.
Okoztak károkat, de sok mindent érintetlenül hagytak
- nyilatkozta Robert Kelley, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) korábbi ellenőre, aki korábban az amerikai kormány egyik vezető műholdfelvétel-elemző laboratóriumát vezette.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) bejelentette, hogy képtelen nyomon követni az iráni dúsított urán állapotát, mivel az izraeli katonai támadások gátolják az ellenőrök munkáját.
A natanzi föld alatti dúsítócsarnokokat egy 40 méter vastag földréteg, valamint megerősített acél- és betonfalak óvják. A centrifugák, melyek a nukleáris üzemanyaghoz szükséges izotópokat szuperszonikus sebességgel különítik el, folyamatos áramellátásra szorulnak a megfelelő működés érdekében.
"Bármely hozzáértő tervező tartalék áramforrásokat építene, akár akkumulátorokat, akár generátorokat" - mondta Kelley.
Az iráni nukleáris program központja az iszfaháni Nukleáris Technológiai és Kutatóközpont. A NAÜ jelentette, hogy károk keletkeztek az iszfaháni központi kémiai laboratóriumban, egy urán-átalakító üzemben, egy reaktor-üzemanyaggyártó üzemben és a dúsított urán fémfeldolgozó létesítményben.
Iszfahán volt az utolsó helyszín, ahol a NAÜ ellenőrei megfigyelték Irán 409 kilogrammos, rendkívül dúsított uránkészletét. Ez az anyagmennyiség körülbelül 10 atomfegyver előállításához elegendő, és gyorsan átalakítható fegyverminőségűvé. A látogatások azonban a múlt héten váratlanul véget értek.
A katonai parancsnokok figyelme főként a fordói létesítményre irányult, amely egy hegy oldalába, legalább 100 méter mélységben helyezkedik el. Ennek a fejlett dúsítóüzemnek a megsemmisítéséhez a legnagyobb erejű hagyományos robbanóanyagokkal végzett légi támadásra lenne szükség.
Izrael nem bír olyan fegyverekkel és a hozzájuk szükséges szállítóeszközökkel, amelyek kizárólag az Egyesült Államok birtokában vannak.
Kisebb lőszerek képesek lehetnek Fordó energiaellátásának megszüntetésére és a bejáratok összeomlasztására, de szakértők szerint a tartós károkozáshoz valószínűleg csak az amerikai GBU-57-es bomba lenne elég.