Mi történt azzal a bolygóval, amely a Naprendszer korai időszakában ütközött a Földdel? - Üdvözöllek, Magyarország!


A Theia nevű bolygó és a Föld korai ütközése az egyik legizgalmasabb esemény a Naprendszer történetében, amely alapjaiban változtatta meg bolygónkat, és eredményezte a Holdat. De mi lett az elkövetővel?

Körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt, amikor a Föld még gyerekcipőben járt, egy Mars méretű protobolygó, a Theia, brutális ütközésbe került a fiatal bolygónkkal. Ez a drámai esemény hatalmas mennyiségű törmeléket lőtt ki az űr mélyére, amelyből végül a Hold született meg.

A Hold keletkezésének kérdése régóta foglalkoztatja a tudósokat, és több elmélet is napvilágot látott. Az egyik népszerű elképzelés szerint a Hold egy elfogott égitest, míg egy másik hipotézis azt sugallja, hogy a Földdel egy időben alakult ki. Emellett felmerült az a lehetőség is, hogy a Hold egy nagyobb test kettéválásából jött létre. A legszélesebb körben elfogadott és tudományosan legjobban alátámasztott magyarázat azonban a Theia-ütközés elmélete. Ez a teória azt állítja, hogy a Hold a Földet érő hatalmas ütközés során keletkezett törmelékből formálódott, ahogy azt az IFLScience is megemlíti.

Kezdetben úgy vélték, hogy a Theia csupán egy enyhe súroló ütközést hajtott végre, és a két égitest maradványai adták a Hold alapját. Azonban a legújabb szimulációs eredmények arra utalnak, hogy az ütközés sokkal inkább egy frontális ütközés volt. Ennek következtében a Theia és a Föld egyesült, miközben hatalmas mennyiségű anyag került az űrbe. Ebből az anyagból két égitest formálódott: az egyik egy nagyobb test, amely visszatért a Földre, míg a másik, kisebb testből a Hold keletkezett.

A Theia-ütközés támogatásának egyik legmeghatározóbb bizonyítéka az oxigén-17 izotópok részletes vizsgálata, amelyeket a Hold és a Föld kőzetmintáiban elemeztek. Az elemzések azt jelzik, hogy a Hold és a Föld kőzeteinek oxigénizotóp-összetétele szinte teljesen megegyezik, ami arra utal, hogy a Hold anyaga nagyrészt a Földből származik, nem pedig a Theiából. Ez a megállapítás azt is sugallja, hogy a Theia valószínűleg korábbi ütközések következtében elvesztette kőzetes kérgét, és inkább egy fémes „lövedékként” ütközött a Földbe, amelynek anyaga ma a Föld magjának egy részét képezheti.

Bár a Theia nagy része összeolvadt a Földdel, a kutatók szerint a bolygó maradványai még ma is ott lehetnek a Föld mélyén, az úgynevezett alacsony nyírási sebességű tartományok (LLSVP-k, vagy LLVP-k), amelyek az afrikai és a csendes-óceáni tektonikus lemezek alatt találhatók.

A BBC Sky at Night elemzése szerint ezek az anyagok sűrűsége meghaladja a környező kőzetekét, ami arra enged következtetni, hogy később formálódtak ott, és valószínűsíthető, hogy a Theia égitest maradványai lehetnek. Ezek a megtalált nyomok akár a földi tektonikus lemezek fejlődésében is kulcsszerepet játszhattak, ami rendkívüli jelenség a Föld történetében és alapvetően alakította a bolygónkon megjelenő életet.

A Theia-ütközés nem csupán a Hold keletkezésének titkait tárja fel, hanem a Föld vízkészletének eredetére is új fényt vet. Egy alternatív elmélet szerint, miután a Hold megszületett, aszteroidák hozták el a víz egy részét bolygónkra. Az oxigén-17 izotópok elemzése alapján azt találták, hogy ezek az aszteroidák leginkább az ensztatit kondritok néven ismert meteoritokhoz hasonlítanak, amelyek kémiai összetétele összhangban áll a vizsgált földi mintákéval.

A Theia néven ismert égitest és a fiatal Föld közötti ütközés jelentős mértékben alakította ki a Föld és a Hold közötti rendszert. Ez a hatalmas ütközés nem csupán a Hold keletkezését eredményezte, hanem hozzájárult a Föld forgástengelyének megdöntéséhez is, amely kulcsszerepet játszik az évszakok váltakozásában. Továbbá, a Theia maradványai valószínűleg a Föld mélyebb rétegeiben rejtőznek, hatással lévő geológiai folyamatainkra és az élet feltételeire. Így bár a Theia már nem létezik különálló bolygóként, hatása ma is érezhető a Föld és a Hold szerkezetében.

Related posts