Az Egyesült Államok külföldi segélyprogramja sokak számára fontos támogatást jelentett, és kétségtelenül üres helyet hagy maga után, ha megszűnik. Érdemes megemlíteni, hogy még az Orbán-kormány alatt, 2019-ben is egy ügynökség profitált a program nyújtott

A befagyasztott USAID segélyprogramok évek óta kulcsszerepet játszanak a közösségek fejlesztésében és a civil társadalom megerősítésében, nemcsak hazánkban, hanem a régióban és a világ más tájain is. Ezek a kezdeményezések sokszínű támogatást nyújtanak, hozzájárulva a helyi társadalmak fejlődéséhez és fenntartható jövőjük építéséhez.
A hazai kormánymédia kritikátlanul átvette a Trump-adminisztráció narratíváját, különös figyelmet fordítva az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, az USAID tevékenységére. Az állítások szerint az ügynökség által finanszírozott programok ideológiai befolyásoltsággal bírnak, és a korábbi kormányzat által képviselt progresszív, woke, gender és egyéb liberális jelszavakkal azonosítják őket, amelyeket a partnereik révén terjesztenek.
A valóság ezzel szemben az, hogy a befagyasztott USAID segélyprogramok hosszú évek óta széleskörű közösségépítő és civil társadalmat támogató kezdeményezéseket valósítottak meg hazánkban, a régióban és világszerte. Ilyen például az Orbán-kormány által 2019-ben létrehozott Hungary Helps ügynökség, amely az MTI 2019 áprilisi közleménye szerint a USAID-del kötött megállapodás révén tudta elindítani globális programjait az üldözött keresztények megsegítésére öt közel-keleti és két szubszaharai országban. Ezek a programok a konfliktuszónákban vagy katasztrófával sújtott területeken élő keresztény közösségek újjáépítésére és helyben maradásuk elősegítésére irányulnak.
A program végrehajtásával a magyar kormány Azbej Tristan KDNP-s államtitkárt bízta meg, amikor Donald Trump éppen az Egyesült Államok elnöki posztját töltötte be.
A források minden pályázó számára elérhetők voltak, függetlenül az etnikai és kulturális hátterüktől. 2003-ban, George W. Bush elnöksége alatt indult el a regionális Roma Integrációs Program, amely Magyarország mellett Csehországban és Szlovákiában is tevékenykedett. E négy év során összesen 2,8 millió dollárt fordítottak a cigány közösség támogatására. 2008-ban a USAID jelentős, több tízezer dollár értékű informatikai eszközöket és irodabútorokat adományozott a Fővárosi Cigány Önkormányzat újonnan létrehozott központjának, ezzel is segítve a helyi közösség fejlődését.
A Magyarországon megvalósuló egészségügyi fejlesztésekhez is érkezett támogatás az USAID-től. 2003 márciusában indult el az Amerikai-Magyar Egészségügyi Együttműködés című projekt, amely a pécsi székhelyű Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége és a pennsylvaniai Egészséges Közösségek Intézete közös munkájával jött létre. A projekt középpontjában a nők reproduktív egészségének megőrzése áll, célul tűzve e fontos terület fejlesztését és támogatását.
Elon Muskot nem érdeklik az alkotmányos aggályok, leépíti az Egyesült Államok külföldi segélyprogramjait
Az amerikai segélyprogramok sokrétű profiljába a mezőgazdaságot fejlesztő projektek is beletartoztak. 2013-ban, Barack Obama elnöksége alatt, a USAID támogatásával írták alá három bácskai település, Szabadka, Magyarkanizsa és Zombor együttműködéséről szóló megállapodását. A projekt célja a mezőgazdasági termékek begyűjtésének, csomagolásának és szállításának hatékonyabbá tétele volt.
Lapunk megkérdezett Magyarországon ma működő civil szervezeteket, hogy miként érinti őket az amerikai segélyprogramok befagyasztása. A magyarországi Amnesty International kutatási vezetője, dr. Hacsi Gábor e-mailben fejtette ki, hogy jelenleg nincs futó USAID projektjük, ezért közvetlenül nem érinti őket a támogatások felfüggesztése. Ugyanakkor a civil partnereik kapacitásainak csökkenése, valamint a civil tér és a szabad média lehetőségeinek szűkülése révén közvetve rájuk is hatást gyakorol a washingtoni döntés.
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója, a korrupció elleni harc szószólójaként hangsúlyozta, hogy a pénzek felfüggesztése komoly nehézségeket okoz számukra. Bár a konkrét kieső forrásokról nem kívánt részletezni, sőt, nem is akarta, hogy a "másik oldalon álló újságírók ezen mulatozzanak", figyelmeztetett arra, hogy a már hivatalosan elnyert támogatások kifizetése jelenleg csupán átmenetileg áll le. Ligeti egy csipetnyi iróniával azt is megjegyezte, hogy a Transparency valószínűleg ügyesebben fogja pótolni a befagyasztott forrásokat, mint a magyar kormány.