Az oroszbarát kifejezés mögött egy mélyebb politikai kontextus rejlik. Jelenleg egy komplett baloldali hálózat indított támadást a magyargyűlölő elnökjelölt ellen. A PestiSrácok írásai is ezt a tendenciát tükrözik, ahol a politikai diskurzus feszültségei


Călin Georgescu. Fotó: Székelyhon.ro. Amikor az „oroszbarát” kifejezést hallom, a hangom mélyebb tónusra vált – egy átfogó baloldali hálózat indít támadást a magyargyűlöletéről ismert elnökjelölt, Hertelendy Gábor ellen. Dátum: 2024. december 9.

Hollandiából működő román nyelvű platform "leleplezte" Călin Georgescu állítólagos "Kreml-kötődését", amelyhez francia források is hozzájárultak. A Publicrecord.ro nyíltan elismeri, hogy hozzáférése van akár szigorúan titkos nyomozati anyagokhoz is, mindezt azonban "legálisan" szerzi meg, azaz úgy, hogy jogi következmények nélkül tudjon működni. Az ügy körülményei különösen kedvezőek a jelenlegi román államfő számára, ami gyanúsan sok kérdést vet fel.

A jelenlegi helyzet valóban ritka és különös, hiszen olyan intenzív hatósági és külföldi sajtónyomás nehezedik Călin Georgescura, aki egyébként szélsőjobboldali nézeteket képvisel, hogy az már szinte példa nélküli. Az események előzményei között szerepel, hogy a november 24-én lezajlott első forduló éjszakáján a román ügyészség komoly vádakat fogalmazott meg vele szemben. A vádak szerint Oroszország különféle kibertámadásokkal, illegális kampányfinanszírozással és digitális platformokon, például TikTokon végzett manipulációval próbálta befolyásolni az elnökválasztás kimenetelét Georgescu javára.

Ezután a román alkotmánybíróság (CCR) érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét.

Georgescu szombaton a Sky Newsnak mindezt úgy kommentálta, hogy puccs áldozata, a választás megsemmisítése leleplezte a korrupt rezsimet, az alkotmánybíróságot pedig maffiabíróságnak nevezte, illetve tagadta, hogy kapcsolata lenne Oroszországgal. Ennek ellenére egy publicrecord.ro román nyelvű, magát "tényfeltáróként" azonosító oldal azt írja, hogy több tucatnyi orosz koordinált weboldal és Telegram-csatorna támogatta Călin Georgescu indulását az elnökválasztáson. Azt állították:

Egy "Portal Kombat" néven működő orosz hálózat avatkozott be a választásba, amely "19 országban terjedt el."

A publicrecord.ro weboldalának főoldala egyedi és figyelemfelkeltő dizájnnal rendelkezik, ahol a látogatók könnyedén navigálhatnak a különböző szolgáltatások és információk között. Az oldal modern megjelenése mellett informatív tartalommal szolgál, amely segíti a felhasználókat abban, hogy gyorsan megtalálják a keresett adatokat. A vizuális elemek és a felhasználóbarát felület együttesen teremtik meg azt a kellemes élményt, amely a látogatók számára vonzóvá teszi a honlapot.

Állítások szerint több Telegram-fiókot hoztak létre Călin Georgescu támogatásának megszervezésére, célzottan koordinálva a támogatókat különböző megyékben és a diaszpórában. A publicrecord.ro hivatkozik a francia állami hírügynökség, a Viginium által közzétett információkra, amelyek azt állítják, hogy a Pravda német, francia, angol, spanyol, lengyel és román nyelvű változatai hasonló technikai jellemzőkkel bíró platformokon érhetők el, és mindegyik IP-cím Oroszország területére vezet.

Egy különös háttérrel bír a publicrecord.ro, amit talán még érdekesebbnek találhatunk. Míg az oldalukon azt állítják, hogy "egy sör mellett született meg az oldal ötlete," a következő mondatban felfedik, hogy a Szervezett Bűnözés és Korrupció Jelentési Projekt (OCCRP) segítette őket az elindulásban.

A Publicrecord román nyelvű weboldalán a következő információ található:

Olyan különleges témákat járunk körbe, amelyek ritkán kapnak figyelmet más hírszervezeteknél. Fókuszunkban áll a bűnözés és a korrupció szerepe, amelyek közvetlenül hozzájárulnak a korunkat sújtó válságokhoz, mint például a háborúk, a klímaváltozás, a társadalmi egyenlőtlenségek, valamint a demokráciát fenyegető kihívások. Elemzéseink célja, hogy feltárjuk e problémák összefonódásait és mélyebb megértést nyújtsunk a globális helyzet bonyolultságáról.

Ha alaposabban szemügyre vesszük az általuk végzett elemzéseket, nem meglepő, hogy kizárólag "oroszbarát" politikusok állítólagos korrupciós ügyeivel és kapcsolataival foglalkoznak, míg az ukránpárti politikai tevékenységekkel nem törődnek. Az igazi meglepetést azonban nem ez jelenti. Az OCCRP, amelynek fókusza Kelet-Európa, meglepő módon Amszterdamban, Hollandia fővárosában található. Az általuk fenntartott fejlett informatikai rendszer lehetővé teszi számukra, hogy hozzáférjenek olyan nyomozati anyagokhoz is, amelyeket a hatóságok szigorúan titkosnak minősítettek.

Hogyan kerülheti el a szervezet a jogi következmények súlyos hatásait? A szakértők szerint:

Az OCCRP innovatív lépésként bemutatta a Reporters Shieldet, amely a maga területén páratlan tagsági programként szolgál, és célja, hogy megóvja a nyomozói újságírást a jogi veszélyekkel szemben.

Azt azonban nem fejtik ki az oldalukon, hogyan alkalmazzák ezt annak érdekében, hogy valóban ne vonatkozzanak rájuk a nemzeti törvények. Érdekesség az is, hogy a CCR döntése kedvez az eredetileg december 21-én távozó, ukránbarát politikát folytató Klaus Iohannis román államfőnek, mert így az alkotmány egyik előírása szerint addig marad tisztségben, amíg a megválasztandó új elnök leteszi a hivatali esküt. És a CCR döntése miatt azt sem lehet tudni, mikor bonyolítják le az elnökválasztás első és második fordulóját.

A gyanú megerősödését az is táplálja, hogy Iohannis maga is közrejátszott abban, hogy a CCR érvénytelenítse a választást. A döntés előtti órákban hozta nyilvánosságra a titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentéseket, amelyekben az szerepel, hogy "Románia állami és nem állami szereplők, különösen Oroszország ellenséges kibertevékenységeinek célpontjává vált".

PS-hírháttér. A vezető képen Călin Georgescu látható.

Persze, szívesen segítek! Írd meg, miről szól a hozzászólás, és milyen hangulatot szeretnél kifejezni, hogy egyedivé tehessük!

Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás a megadott témák köré: A baloldali politikai mozgalmak és hálózatok szerepe napjainkban egyre fontosabbá válik, különösen a román elnökválasztás kontextusában. Călin Georgescu személye és vezetői kvalitásai kiemelkedő figyelmet érdemelnek, hiszen ő egy új irányvonalat képvisel a politikai diskurzusban. Az ilyen jellegű összefonódások és kapcsolódások a politikai táj dinamikáját formálják, így érdemes mélyebben belemerülni a baloldali ideológiák és stratégiai megoldások világába.

Related posts