Nagy Márton: A kormány hatékonyan válaszolt az elmúlt öt év három jelentős kihívására.

Kép: Economx / Hartl Nagy Tamás - Nagy Márton, a nemzetgazdasági tárca vezetője.
A jövő év a visszapattanás és a gazdasági helyreállítás éve lesz, amit a békeköltségvetés támogat - jelentette ki Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter kedden a parlament gazdasági bizottságának ülésén. A tárcavezető éves meghallgatásán azt mondta, szerint a kormány sikeresen reagált az elmúlt öt év három súlyos válságára: a koronavírusra, a háború okozta energiakrízisre, valamint a német gazdaság mélyülő válságára.
Hozzátette, a megváltozott gazdasági környezetben a kormány, a gazdasági semlegességre építve, 21 pontos gazdaságpolitikai akciótervet dolgozott ki, amelynek középpontjában a belső konjunktúra helyreállítása áll, amely biztosíthatja, hogy jövőre 3 százalék fölé emelkedjen a gazdasági növekedés.
A problémák forrása sokszor összetett, de a németek szerepe is hozzájárulhat a helyzetek alakulásához.
A nemzetgazdasági miniszter véleménye szerint a gazdasági növekedés visszaesése elsősorban a német gazdaság gyengeségének tudható be. Emellett a külső kereslet is kedvezőtlenül alakul, miközben a belső kereslet már kezdi magát helyreállítani - számolt be róla a hvg.hu.
Nagy Márton véleménye szerint az inflációval kapcsolatos helyzet már nem kínál újabb meglepetéseket vagy figyelemre méltó eseményeket.
A KSH a friss adatokat fél órával az első meghallgatás előtt tette közzé, és ezek szerint az átlagos áremelkedés 3,7 százalékra rúg. Ez az érték valóban benne van az MNB által megjelölt 2-4 százalékos toleranciasávban.
A GDP sokak számára egy távoli fogalom, ám a lakosságot elsősorban az érdekli, hogy mennyit keresnek. A cél az, hogy a reálbér 4-5 százalékkal emelkedjen, ami azt jelenti, hogy a béremelésnek meghaladnia kell az infláció mértékét. Azonban a bérek növelése csak akkor lehetséges, ha a gazdaság fejlődik, mivel csak így tudják a vállalatok biztosítani a szükséges forrásokat a fizetések emelésére – tette hozzá.
- mondta a miniszter.
Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a következő hónapokban, különösen 2025 elején, jelentős mennyiségű tőke szabadul fel, amely jelenleg prémium magyar állampapírokban van lekötve. Amint a befektetők visszakapják ezeket az összegeket, várhatóan elkölteni fogják, ami élénkítheti a gazdasági aktivitást. Ezen kívül a szegényebb rétegek pénzügyi helyzetének javításához a minimálbér emelése is hozzájárulhat – tette hozzá.
A közelmúltban az árstop hatásait elemző szakértői vélemények szerint a rendelkezés valóban hozzájárult az infláció emelkedéséhez. Ezzel kapcsolatban a miniszter határozottan kijelentette, hogy ez a megállapítás szakmai szempontból nem állja meg a helyét. Nagy Márton és Matolcsy György közötti feszültséget részben ezzel a kérdéssel is indokolta, hangsúlyozva, hogy a szakmai nézeteltérés személyes konfliktussá vált. Ugyanakkor Varga Mihályt, aki jövő tavasztól a Magyar Nemzeti Bank élére kerül, szakmai tekintélynek tartja.
Az akkumulátorgyártást is megvédte, szerinte "károgás", amikor erről beszélnek közgazdászok, hoszen ez csak egy "kétéves hupli".