Nagy Márton kijelentette, hogy az állam pénzügyi háttere stabil, és a nemzetközi befektetők körében továbbra is megvan a bizalom.

A mai napon Magyarország, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) irányításával, jelentős érdeklődés mellett bocsátott ki dollárkötvény-sorozatot, összesen több mint 14 milliárd dollárnyi keresletet generálva. Az érintett kötvények futamideje 5, 10 és 30 év. A hírt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) juttatta el az MTI-hez hétfőn.
A szaktárca tájékoztatása szerint egy rendkívül sikeres tranzakció során 4 milliárd dollár értékben keltek el magyar devizakötvények, amelyek iránt több mint háromszoros túljegyzés érkezett, kedvező kamatszinttel kísérve. Különösen az 5 éves futamidejű kötvények iránt mutatkozott kiemelkedő kereslet, ami jól tükrözi a magyar gazdaság iránti széleskörű, tartós és erős befektetői bizalmat - áll a közleményben.
A könyvépítés során a következő kötvénykibocsátások történtek: egy 1,5 milliárd dollár értékű, 5 éves futamidejű kötvény kamata 5,375 százalékra, míg egy 1 milliárd dolláros, 10 éves kötvény kamata 6,0 százalékra, végül pedig egy 1,5 milliárd dolláros, 30 éves kötvény kamata 6,75 százalékra alakult - számoltak be a részletekről.
A dollárkötvényeket az erős befektetői érdeklődésnek köszönhetően az amerikai állampapír hozama feletti felárindikáción 0,3-0,4 százalékponttal kedvezőbben tudta árazni az ÁKK, a magyar állam által kibocsátott hasonló futamidejű devizakötvények másodpiaci hozamainak közelében. Az ÁKK - az eddigi gyakorlatnak megfelelően - a külföldi devizában bevont forrást euróra swapolja. Az euróra történő fedezést követően kialakuló forrásköltség kedvezőbb a januári devizakötvény-kibocsátásokhoz képest - közölték.
A jelentős érdeklődés és a kedvező kamatszint azt mutatja, hogy Magyarország és a magyar gazdaság iránt továbbra is erős a nemzetközi bizalom, az államháztartás helyzete stabil, az állami működés finanszírozása megfelelően biztosított - írták.
A 2025-ös évben tapasztalható globális pénzpiaci és geopolitikai bizonytalanságok közepette Magyarország döntése, hogy belép a nemzetközi kötvénypiacra, elengedhetetlen lépésnek bizonyult. A nemzetközi gazdasági kihívások és a megnövekedett kockázatok fényében kiemelten fontos, hogy a magyar állam felkészült legyen, és megfelelő tartalékokat alakítson ki, így stabil pénzügyi alapokra támaszkodhat a jövőbeli nehézségekkel szemben. A forrásbevonás nemcsak az adósságkezelés rugalmasságát fokozza, hanem az év közbeni likvid tartalékok bővítésére is lehetőséget teremt, amely segítheti az adósság struktúrájának optimalizálását, sőt, lehetőséget biztosít a tervezettnél nagyobb adósság-visszavásárlásokra is a hátralévő időszakban. Az 5, 10 és 30 éves futamidőkkel végrehajtott devizakötvény-kibocsátás nem csupán az államadósság átlagos hátralévő futamidejét növeli, hanem hozzájárul a befektetői portfóliók diverzifikálásához is - állítják szakértők.
A nemzetközi befektetők, a globális kihívások ellenére, továbbra is kiemelkedő bizalommal tekintenek a magyar gazdaságra. Hazánkat a világ pénzügyi színpadán megbízható és elismert szereplőként tartják számon. Ezt a bizalmat a hitelminősítők legfrissebb döntései is megerősítik: Magyarországot a három legnagyobb hitelminősítő egyhangúlag befektetésre ajánlja - áll a legfrissebb közleményben.
A kötvénykibocsátás révén beérkező források a 2025-ös költségvetés megerősítésére szolgálnak, amelynek középpontjában a családok és vállalkozások támogatása áll. A kormány szándéka továbbra is változatlan: a lehető legmagasabb gazdasági növekedés elérése és Európa legnagyobb adócsökkentési programjának megvalósítása – áll a NGM nyilatkozatában.