Fantasztikus magyar személyiségek, akik ebben az évben távoztak közülünk.


Sok ismert és elismert magyar kulturális személy halt meg 2024-ban, színészek, zenészek, tudósok, művészek és írók is távoztak az élők sorából: az alábbi válogatásban a teljesség igénye nélkül emlékezünk rájuk.

Korábbi írásunkban áttekintettük, hogy mely nemzetközi sztárok távoztak az élők sorából 2024-ben. Most pedig, a teljesség igénye nélkül, hazai hírességekre és jelentős személyiségekre emlékezünk, akik nyomot hagytak kultúránkban és életünkre.

Szalai Györgyi: 85 éves korában elhunyt a Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró és érdemes művész, aki a Budapesti Iskola kiemelkedő képviselőjeként sokat tett azért, hogy a magyar társadalom valóságát hitelesen és mélyrehatóan bemutassa művészetén keresztül. Munkásságával maradandó nyomot hagyott a filmtörténetben, és nevét sokáig őrizni fogják a kultúra kedvelői.

Nemere István: Az író, műfordító, eszperantista nem sokkal nyolcvanadik születésnapja után részt vett egy rövid dedikáláson, majd hazafelé rosszul lett, mentővel vitték kórházba. Sikeres és roppant termékeny életútja volt: 800 megjelent művével világrekorder.

Pauk György: A Londonban élő magyar hegedűművész 88 éves korában halt meg. Világhírű zenész és tanár volt, akinek hangfelvételeit Cecilia- és Év Lemeze díjakkal, valamint egy Grammy-jelöléssel is kitüntették. Számos nemzetközi díjat nyert meg, több helyen is díszpolgársággal, díszdoktorátussal tisztelték meg, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést is átvehette. Pauk György 88 évet élt.

Tatár Eszter, a neves rendező, 92 éves korában távozott az élők sorából. 1950 és 1954 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola rendezői képzésén sajátította el a szakma fortélyait. Diplomáját követően a Pécsi Nemzeti Színházhoz csatlakozott, majd a győri Kisfaludy Színház színpadán folytatta pályafutását. 1962-től a Nemzeti Színház művészeként dolgozott, ahol számos emlékezetes előadás részese volt. Éveken át tevékenykedett a Madách Színházban is, később pedig a Turay Ida Színházban folytatta munkáját. Széleskörű tapasztalattal rendelkezett, hiszen játékmesterként és rendezőasszisztensként, de műfordítóként és színészként is hozzájárult a színházi élethez.

Novemberben tragikus hír érkezett: elhunyt Bokor Gabriella, a Magyar Rádió egykori újságírója és szerkesztő-riportere. Halála sokkolta a közönséget, hiszen Gabriella munkássága mély nyomot hagyott a médiában. Széleskörű tapasztalattal rendelkezett, számos jelentős interjút készített magyar, francia és német nyelven, köztük olyan kiemelkedő személyiségekkel, mint Simon Wiesenthal, a zsidó származású osztrák nácivadász. Munkájával nemcsak a hírek világába hozott friss színeket, hanem különleges műsorok megálmodásával is hozzájárult a kulturális élethez. Riporterként bejárta a földgolyót, emellett több kulturális folyóiratban publikált, és Fülei Balázs zongoraművész sajtófőnökeként is tevékenykedett. Gabriella emléke és munkássága mindannyiunk számára inspiráló marad.

Forgács Gábor: 76 éves korában meghalt Forgács Gábor színész, humorista, szinkronszínész. Főleg vígjátékokban lépett fel, a Magyar Televízióban és az RTL Klubon főként kabarékban és szórakoztató műsorokban láthatta a közönség, a hangja animációs rajzfilmekben, sorozatokban és filmekben is hallható. Basszusgitárosként tagja volt Magyarország első színészzenekarának, amelyben Bubik István és Sipos András dobolt, ifjabb Latabár Kálmán zongorázott és Mikó István gitározott - vicces egyvelegeket csináltak, amelyekkel felléptek a Népstadionban a SZÚR-okon, a színészek és az újságírók évenkénti futballfesztiválján.

Dózsa Imre, a Kossuth- és Liszt-díjas táncművész, balettmester, igazgató és pedagógus, életének 83. évében távozott az élők sorából. Az egyetemi tanár és a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze emlékezetes szerepeket alakított, mint például a Diótörő herceg, Desiré a Csipkerózsikában, Siegfried a Hattyúk tavában, Albrecht a Giselle-ben, Basil a Don Quijoteban, Colas a Rosszul őrzött lányban, valamint a Fából faragott királyfi, a Csodálatos mandarin és Spartacus címszerepében. Munkássága és művészete maradandó nyomot hagyott a balett világában.

Szörényi Szabolcs, a Kossuth-díjas zeneszerző és zenei rendező, 81 éves korában távozott az élők sorából. Ő volt az Illés és később a Fonográf együttes basszusgitárosa, akinek munkássága a hatvanas évek második felében és a hetvenes évek elején jelentős hatással volt a magyar zenei életre. Az Illés zenekar hihetetlen népszerűséget vívott ki magának, és Szörényi 1974-ben csatlakozott testvérével és Bródy Jánossal a Fonográfhoz, tovább gazdagítva a magyar rockzene palettáját. 1984-ben a Fonográf búcsúkoncertjei nem csupán egy korszak végét jelentették, hanem Szörényi színpadi visszavonulását is, amelyet a közönség még sokáig emlékezetében őriz. Az Illés későbbi koncertjein, 1990-ben, 1996-ban és 2001-ben is részt vett, sőt, a 2005-ös végső búcsúkoncerteken is jelen volt, megkoronázva ezzel hosszú és eredményekben gazdag pályafutását. Szörényi Szabolcs öröksége tovább él a zenéjében és azokban az emlékekben, amelyeket a közönség megőriz róla.

Sánta Ferenc, a nemzetközileg elismert hegedűművész, 79 éves korában távozott az élők sorából. Kossuth-nagydíjas és Liszt Ferenc-díjas prímásként a zenei élet kiemelkedő alakja volt, aki nemcsak a művészetét, hanem a cigányzene hagyományait is gazdagította. Alapító tagja volt a híres 100 Tagú Cigányzenekarnak, és az 1990-es évek közepén a Magyar Nemzeti Cigányzenekar művészeti igazgatójaként és vezető prímásaként tevékenykedett. Munkásságát számos elismeréssel jutalmazták, beleértve a Magyar Televízió nívódíját, a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét, valamint a Liszt Ferenc- és Kossuth-díjat. Emellett megkapta a Prima Primissima díjat is, és a Nemzet Művésze kitüntetést is elnyerte. A Kulturális és Innovációs Minisztérium hivatalosan saját halottjának tekinti Sánta Ferencet, ezzel is kifejezve tiszteletét és megbecsülését a művész iránt.

Gyürk István, a neves színművész, 77 éves korában távozott az élők sorából. Pályafutása során számos emlékezetes előadást hagyott hátra, melyek között kiemelkednek Shakespeare klasszikusai, Madách Imre monumentális műve, Az ember tragédiája, Katona József Bánk bánja, valamint Johann Strauss népszerű operettje, A cigánybáró is. Színészi tehetsége és sokszínű szerepei maradandó nyomot hagytak a magyar színház világában.

Novák Ferenc Tata, a neves koreográfus, rendező és etnográfus, 93 éves korában távozott az élők sorából. Munkássága során kiemelkedően hozzájárult a táncházmozgalom megszületéséhez, amely a magyar néptánc hagyományait újraélesztette és népszerűsítette. A folklór színházi interpretációjának úttörőjeként vallotta, hogy a tánc elsajátítása ugyanolyan fontos, mint az anyanyelv tanulása; mindkettő a kultúránk szerves részét képezi, és mélyen gyökerezik a közösségi élményekben.

Dobray György, a Balázs Béla-díjas filmrendező, producer, operatőr, író és forgatókönyvíró, 82 éves korában távozott az élők sorából. Hosszan tartó betegség után 2024. augusztus 28-án hunyt el, hagyva maga után egy gazdag és sokszínű életművet, amely mély hatással volt a magyar filmművészetre.

Kratochwill Mimi, a 92. életévében elhunyt kivételes művészettörténész, több generációnyi alkotót inspirált. Ő volt a XX. század egyik meghatározó alakja, akinek művészetét számos nagy magyar művész követte. Nyugdíjba vonulása után sem tétlenkedett, hiszen aktívan részt vett kiállítások szervezésében és izgalmas utazásokban. Tanítványai ma is jelentős szerepet játszanak a magyar múzeumi életben, továbbörökítve tudását és szenvedélyét.

Losonczi Ágnes: Életének 96. évében meghalt Losonczi Ágnes Széchenyi-díjas szociológus, a magyar szociológia iskolateremtő alakja.

Király Levente: A Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagja volt. Ő volt az első olyan színész, akit úgy választottak a Nemzet Színészei közé, hogy az egész pályáját vidéken töltötte. Király Levente 87 éves volt.

Dobos Ildikó, a Jászai Mari-díjas színésznő, 82 éves korában távozott az élők sorából, hosszú betegség után. Pályafutása során nem csupán színházi produkciókban brillírozott, hanem számos emlékezetes szerepet is megformált a televízió és a film világában. 2021-ben a Veszprémi Petőfi Színház örökös tagjává választották, ezzel is elismerve kiemelkedő hozzájárulását a színházművészethez.

Mareczky István, közismert nevén Totó, életének 72. évében távozott az élők sorából. Ő volt a P. Mobil zenekar dobosa, aki pályafutása során körülbelül ezer koncerten állt színpadra a legendás formációval. Totó nemcsak a zenekar hangzásának meghatározó alakja volt, hanem számos emlékezetes pillanatot is szerzett a rajongóknak.

Ágai Ágnes, a neves író, költő és műfordító, 92 éves korában távozott az élők sorából. Ő volt a Móra Kiadó egykori szerkesztője, aki gazdagította a magyar irodalmat és kulturális életet.

Vadász Zsolt, a Budapesti Operettszínház tehetséges színésze, tragikus módon 51 éves korában távozott az élők sorából.

Dobos Imre, a nagyváradi Szigligeti Színház elismert életműdíjas színésze, pályafutása alatt számos kitüntetésben részesült, összesen tizenegyet gyűjtött be. Kiemelkedő elismerései között szerepel a Magyar Kultúráért Életműdíj és a Szigligeti Színház Életműdíja is, amelyeket büszkén vehetett át. Élete 83 esztendeig tartott, és öröksége tovább él a színház világában.

Felkai Miklós: szólógitáros, zeneszerző, szövegíró - Magyarország blues-rock színtérének kiemelkedő alakja. A Color együttes legendás tagjaként vált ismertté, és 73 éves korában hagyott itt minket. Zenéje örökre nyomot hagyott a magyar zenei életben.

Tompos Kátya, a Jászai Mari-díjas színművész, életének 42. évében elhunyt. Hosszú ideje küzdött betegséggel, de a média előtt nem osztotta meg a sorsát. Amikor azonban állapota nyilvánosságra került, az egész ország egy emberként állt mellé. A színésznő egy ritka daganatos betegségben szenvedett. Emlékére 2024. május 25-én jótékonysági gálát rendeznek, amelyen sokan fejezik ki tiszteletüket és támogatásukat.

Havasi János, a neves újságíró és szerkesztő, életének 72. évében távozott az élők sorából. Munkásságát a Herczeg Ferenc-díj is elismerte, ami a szakmai kiválóságát tükrözi. A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) mély fájdalommal és tisztelettel emlékezik rá, és saját halottjának tekinti.

András Ferenc, a Kossuth- és Balázs Béla-díjas rendező, 81 éves korában távozott az élők sorából. Munkássága során több hazai és nemzetközi filmdíjat érdemelt ki, amelyek méltán tükrözik tehetségét és kreativitását. 2013 és 2024 között a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjaként is hozzájárult a magyar művészeti élet fejlődéséhez.

Tordy Géza: A nemzet színésze, a Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművész 85 évet élt. Tordy Géza rendezőként is remekelt, több mint 60 darabot alkotott.

Eötvös Péter, a Kossuth-díjas zeneszerző és karmester, 80 éves korában távozott az élők sorából. Ő volt a XX-XXI. század egyik legkiemelkedőbb kortárs operaszerzője, akinek munkássága mély hatást gyakorolt a modern zenei világra.

Gát György: 77 évesen meghalt Gát György rendező, forgatókönyvíró, producer, színész és dramaturg. Korábban olyan produkciókban dolgozott, mint a Linda, a Família Kft. vagy a Robog az úthenger, de színházi rendezőként is kipróbálta magát.

Szilágyi István, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas erdélyi magyar író, 85. életévébe lépett. Pályafutása során 1975-ben debütált novelláival az Utunk című folyóiratban, majd nem sokkal később, 1975-ben megjelent első regénye, a Kő hull apadó kútba, amely azonnal széleskörű elismerést hozott számára. 1990-ben jelent meg monumentalitásával és mítoszteremtő erejével a figyelemre méltó Agancsbozót. Az új évezred kezdetén, 2001-ben publikált Hollóidő, amely szintén jelentős hatást gyakorolt, és a 70-es évekhez hasonlóan nagy visszhangot váltott ki.

Hunyadkürti György: A kaposvári Csiky Gergely Színház Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művészét, életének 73. évében, váratlanul érte a halál, ami mélyen megrázta a színházi közösséget és a művészetkedvelő közönséget egyaránt.

Czakó Gábor, a Kossuth- és József Attila-díjas író, kritikus és nyelvrégész, a nemzet művésze, hosszú, küzdelmes betegség után távozott az élők sorából, életének 82. évében.

Deák Tamás, a Macskafogó, a Mézga család és a Kérem a következőt! című ikonikus rajzfilmek zeneszerzője, életének 96. évében távozott az élők sorából Budapesten. Kivételes tehetsége nemcsak a zeneszerzésben mutatkozott meg, hanem karmesteri és trombitásként is maradandót alkotott. Emellett ő volt a Deák Big Band alapítója, amely számos zenei élményt nyújtott a közönségnek. Élete és munkássága örökre beíródott a magyar zenei élet történetébe.

B. Révész László: 81 éves korában elhunyt Balázs Béla-díjas rendező, a magyar televíziózás kimagasló alakja, az egyik legnagyobb tudású, legempatikusabb alkotója.

Vitézy László, a Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, 83 esztendős korában távozott az élők sorából. Munkásságának középpontjában a kommunizmus időszaka alatt zajló események álltak, amelyeket filmjeiben hitelesen és érzékenyen mutatott be. Emellett gyakran merített inspirációt Móricz Zsigmond novelláiból is, így tévéfilmjei különös hangsúlyt kaptak az író gazdag világának feldolgozásában.

Tordai Tekla, a neves színésznő, sajnálatos módon 53 éves korában távozott az élők sorából január 26-án hajnalban.

Grétsy László: 91 éves korában meghalt Grétsy László közismert magyar nyelvész, a nyelvművelés kiemelkedő alakja.

Ónodi György, a sokoldalú író, forgatókönyvíró, producer és rendező, januárban távozott az élők sorából. A közönség számára leginkább az RTL-en futó "Heti Hetes" című műsor révén vált ismertté, amely számos emlékezetes pillanatot és szellemes diskurzusokat hozott el a nézőknek. György 71 esztendős korában hunyt el, hagyva maga után egy gazdag életművet és sok szeretetteljes emléket.

Benedek Miklós, a Nemzet Színésze, méltósággal viselt betegség után, életének 78. évében, 2024. január 9-én távozott az élők sorából. Az emlékezetes Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész és színházi rendező, aki érdemes és kiváló művészként hagyta hátra nevét, maradandó nyomot hagyott a magyar kultúrában.

Finta József, a köztársasági elnöki aranyérmes építész, életének 89. évében távozott az élők sorából. Az általa alapított Finta Studio révén az elmúlt hat évtized magyar építészetének kiemelkedő alakja lett. Munkássága során olyan ikonikus létesítményeket tervezett, mint a Bankcenter, a Teve utcai rendőrségi székház, a Westend City Center, valamint az InterContinental szálloda, amelyek mind a modern városkép meghatározó elemeivé váltak.

Related posts