Magyarország megakadályozza a szankciók meghosszabbítását, így jelenleg nincs előrelépés a döntéshozatalban.

Az uniós nagykövetek pénteki ülésén napirendre került az Oroszország ellen bevezetett büntetőintézkedések meghosszabbítása, amely egy formális döntést igényelt. Azonban a közelmúltban a magyar kormány álláspontja jelentős fordulaton ment keresztül, és most arra törekszik, hogy az EU-ban eszmecserét kezdeményezzen a szankciós rendszer értelméről és jövőbeli kilátásairól. A helyzet komoly tétet jelent: amennyiben január 31-ig nem születik döntés a szokásos, fél éves hosszabbításról, úgy a büntetőintézkedések automatikusan hatályukat veszíthetik. Ennek következményeként Oroszország hozzáférést nyerhet a mintegy 210 milliárd eurós, orosz állami banknál befagyasztott vagyonhoz, amely jelenleg egy belga vagyonkezelő kezelésében van.
"Nincs alternatíva, a következő napokban elengedhetetlen a szankciók jóváhagyása" - nyilatkozta egy magas rangú tanácsi tisztviselő. "A kérdést a hétfői külügyminiszteri ülés napirendjére emelték" - értesült az EUrologus lengyel elnökségi forrásból.
Miközben a korábbi intézkedések meghosszabbításáról folynak a tárgyalások, a tagállamok már szem előtt tartják a 16. szankciócsomagot, melynek elfogadását az EU a háború kitörésének harmadik évfordulója előtt tervezi.
Kiszivárgott hírek szerint António Costa, az Európai Tanács elnöke azt fontolgatja, hogy jövő hétre egy rendkívüli EU-csúcsot hív össze, ha nem sikerül nagyon rövid időn belül a magyar blokkolást megtörni.