A bíróságoknál súlyos hiány mutatkozik jegyzőkönyvvezetőkből, hiszen az elmúlt két év során több mint 500 munkatárs döntött úgy, hogy elhagyja ezt a területet.


Az Országos Bírósági Hivatal közölte, a távozó igazságügyi alkalmazottak pótlására tett erőfeszítések ellenére jelenleg a 2022. év végi adatokhoz képest - az országosan már meglévő üres álláshelyek mellett további -103 fővel kevesebb a jegyzőkönyvvezetők és leírók létszáma.

A tavalyi és az idei év során a bírói feladatkörhöz kapcsolódó jegyzőkönyvvezetői és leírói munkakörben dolgozó alkalmazottak közül összesen 545 fő jogviszonya szűnt meg. Érdekes módon, közülük csupán 98 fő döntött úgy, hogy nyugdíjba vonul - derült ki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) tájékoztatásából, amelyet a Telex is megosztott.

A portál megkeresésére az Országos Bírósági Hivatal (OBH) közölte, hogy "az új munkatársak felvétele folyamatos, ám a fluktuáció jelentős mértékű, amit az is tükröz, hogy a 2023. és 2024. évben kinevezett alkalmazottak 30%-ának megszűnt az igazságügyi alkalmazotti jogviszonya." A távozó igazságügyi dolgozók pótlására tett lépések ellenére jelenleg a 2022. év végi állapothoz képest, az országosan már fennálló üres álláshelyek mellett, további 103 fővel csökkent a jegyzőkönyvvezetők és leírók létszáma. A 103 fős országos létszámcsökkenésből 60 fő a Fővárosi Törvényszéket érinti.

A Telex korábbi beszámolói alapján jogi szakemberek és bírák egyaránt aggasztónak tartják a bíróságokon tapasztalható jegyzőkönyvvezető hiányt, amely már az igazságszolgáltatás mindennapi működésére is negatívan hat. A portál információi szerint régebben minden bíróhoz egy dedikált jegyző tartozott, azonban az alacsony jövedelmek miatt sokan elhagyták ezt a pályát, hogy inkább a versenyszférában keressenek munkát, ahol a hasonló bérszintet könnyedén elérhetik más területeken is. A kiesett jegyzők pótlása azonban nem megoldott, így az a helyzet állt elő, hogy egyes jegyzők, akik korábban egy adott bíró mellett dolgoztak, most más bírák ügyeit is segítik. Mindez nem csupán a jegyzők munkájára, hanem az ügyek számának növekedésére is hatással van, ami torlódást idéz elő a bírósági rendszeren belül. Ennek következtében sok bíró kénytelen alkalmazkodni az ügyrendjét a jegyzők elérhetőségéhez, ami komoly kihívások elé állítja a jogi munkát és a hatékonyságot.

Related posts