Olyan súlyos a szárazság, hogy számos vetés képtelen a fejlődésre a földeken - Agrárszektor

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A mögöttünk álló hét időjárása igencsak szeszélyesnek bizonyult, ahogy azt a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentése is tükrözi. A hétfői nap kellemes, napfényes és száraz időt hozott, de kedden még csak néhány helyen jelentkeztek csapadékok. Szerdától viszont egyre többfelé érkeztek záporok és zivatarok, helyenként pedig felhőszakadások is előfordultak. A csütörtöki és pénteki napokban a csapadék zöme lehullott, míg vasárnapra országszerte száraz idő uralkodott. A Szeged-Jászberény-Biharkeresztes vonalon és a határok által övezett területeken sok helyütt eső nélkül teltek a napok, de az északi országrészben és a Dunántúlon is akadtak olyan helyek, ahol csupán néhány milliméter csapadékot regisztráltak. Ezzel szemben a délnyugati, középső és északi területeken sokkal jelentősebb csapadék hullott, amely a 20 mm-t is meghaladta, míg a felhőszakadások által érintett helyeken akár 40-70 mm-t is mértek. Ezeken a tájakon a talaj felső 30-60 cm-es rétege kellően nedvessé vált, miközben a mélyebb rétegek vízellátottsága már eleve kedvező volt.
Az Alföld jelentős területein a talaj továbbra is súlyosan kiszáradt, és a felső 20, néhol 30 cm-es réteg már kritikusan száraz állapotban van. Ez különösen aggasztó a frissen vetett nyári növények szempontjából, mivel ezeken a helyeken aszályos viszonyok uralkodnak. A délkeleti Alföld tájain az áprilisi csapadék mennyisége mindössze 10 mm körül mozog, amely csupán a megszokott mennyiség negyedét vagy akár ötödét teszi ki.
A hőmérséklet jelentős területi ingadozásokkal járt az elmúlt héten. A hét elején még országszerte 25 fok körüli maximumokat tapasztaltunk, de egy gyenge hidegfront hatására a Dunántúlon már kedden is hűvösebb időjárás uralkodott, mint keleten. Csütörtökön és pénteken pedig egy hullámzó frontrendszer érkezése következtében érezhető hőmérséklet-különbség alakult ki a naposabb keleti országrész és a borongós Dunántúl között. A front mögött szombattól kezdve országszerte lehűlésre számíthattunk, és vasárnap, noha sok napsütés kísérte a napot, csupán 20 fok körüli értékeket regisztráltunk. Hétfő reggelre az északi fagyzugokban gyenge fagyok is előfordultak, míg talajmenti fagyok a Nyírség és a Kiskunság mélyebb területein is kialakultak.
Az őszi vetések tavaszi fejlődése kedvező hőmérsékleti és talajnedvességi viszonyok mellett szép ütemben halad. A repce már virágzásnak indult, míg a búza a szárbaindulás kritikus fenológiai fázisába lépett. Ezek a növények mély gyökérzetük révén országszerte elegendő nedvességet képesek kinyerni a talajból. A kukorica és napraforgó esetében a csírázás és a korai fejlődés szempontjából a hőmérsékleti feltételek kedvezőek, azonban a felszín közeli talajréteg nedvességtartalma területenként jelentősen eltér. Az elmúlt két hét csapadékban gazdag tájain a vetések szépen kibújtak a földből, míg az Alföld és a Kisalföld egyes részein a talaj sajnos nagyon száraz, így ott a vetés egyenetlenül, vagy akár teljesen ki sem kelt.
Hazánk területeinek többségén a gyümölcsfák már túlvannak a virágzás időszakán, vagy éppen a végső stádiumban járnak. Azonban az alma- és körtefák sok helyütt most bontogatják szirmaikat, amihez a kedvező, meleg időjárás is hozzájárul.
Az elmúlt héten a csapadékos időjárás következtében többször is nedvesség borította a növények leveleit. Különösen múlt csütörtökön és pénteken alakult ki széles területeken tartós levélnedvesség, ami kedvezett a gombás megbetegedések elterjedésének. Ezen a két napon hosszabb párás periódusok is tapasztalhatóak voltak, ami tovább fokozta a kockázatokat a növények egészségére nézve.