Orbán Viktor: Az, ami a magyar benzinkutakon zajlik, már-már felháborító.

A kormányfő emlékeztetett arra: az elmúlt napokban kedvezőtlen fejlemények történtek az európai energiaellátás világában: az ukránok lezárták az a vezetéket, amelyen keresztül gáz érkezett Magyarországra. A leköszönő amerikai elnöki rendszer pedig olyan szankciókat vezetett be, amelyek felemelik az energia árát Európában is.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Magyarországnak ki kell maradnia a jelenlegi helyzetből, hiszen ami a benzinkutakon zajlik, az már nemcsak felháborító, hanem szinte vérlázító is. Hangsúlyozta, hogy most az a feladatunk, hogy megőrizzük az egyetlen megmaradt gázvezetéket, amely Oroszország területéről érkezik, és Szerbián keresztül érkezik hozzánk. Emellett kiemelte, hogy közös érdekünk az, hogy megóvjuk családjainkat, háztartásainkat és vállalatainkat az egyre emelkedő energiaáraktól. Orbán Viktor figyelmeztetett, hogy Európa újabb energiaválság felé halad.
A hírek szerint szombaton a magyar miniszterelnök Belgrádba látogatott, ahol Aleksandar Vucic szerb államfővel tárgyalt. A találkozó középpontjában a két ország, valamint a térség energiaellátásának biztonsága állt, amelyet az utóbbi időszakban több komoly kihívás is sújtott. Ezek közé tartoznak az amerikai olajszankciók, valamint az ukrán intézkedések, amelyek az orosz gáztranzit megakadályozására irányultak – nyilatkozta Havasi Bertalan, a miniszterelnök kommunikációs vezetője.
Szakértők a közelmúltban ismét felhívták a figyelmet arra, hogy az idei év a földgázért folytatott küzdelem jegyében telhet, mivel az orosz gáz Ukrajnán keresztüli szállítása és az európai készletek vártnál gyorsabb csökkenése dominálja a piacot. Az árak növekedése nem csupán Európa versenyképességét veszélyezteti, hanem a szegényebb fejlődő országokat is, legyenek azok Ázsiában vagy Dél-Amerikában, kiszoríthatja a piacról. Bár Európa jelenleg elegendő gáztároló kapacitással bír a közelgő tél átvészelésére, a következő téli időszak előtt komoly kihívásokkal nézhet szembe az Európai Unió, hiszen az a cél, hogy a gáztárolók november 1-jére 90%-os töltöttséget érjenek el. Így várhatóan egy utolsó, intenzív versenyfutás bontakozik ki a készletekért az év hátralévő részében. Elemzők véleménye szerint...
A gáztranzit Ukrajnán keresztüli kiesése legalább 10 millió tonna (vagyis 13,6 milliárd köbméter) pótlólagos LNG-felvásárlást fog eredményezni, ami a magyar éves fogyasztás másfélszeresének felel meg. Bár az Észak-Amerikában épülő exportterminálok hozzájárulhatnak a hiány csökkentéséhez, kérdéses, hogy ezek az új létesítmények mennyire gyorsan tudják kezdeti kapacitásukat maximálisan kihasználni. A korlátozott kínálat miatt Európa kénytelen lehet Ázsia irányába terelni a szállítmányokat a következő téli időszak előtt, de ennek ára is lesz. Az LNG-szállítmányok magas költségei miatt olyan országok, mint India, Banglades vagy Egyiptom, nehezen fogják tudni megfizetni ezeket az importokat - figyelmeztetett a Bloomberg hírügynökség legfrissebb elemzésében.