Oroszország számos alternatív útvonalon képes gázt szállítani Európába - közölte a Világgazdaság.

Az Európa nagy részén várható hidegebb időjárás valószínűleg növeli a gáz iránti keresletet, miközben a készletek a szokásosnál gyorsabban fogynak. Ez piaci kihívást jelent a kereskedők számára, hogy elegendő gázt biztosítsanak a jövő évre.
Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes nyilatkozata szerint Oroszország kész arra, hogy különböző alternatív útvonalakon folytassa gázexportját Európába, mivel a jelenlegi szerződés, amely az üzemanyag Ukrajnán keresztüli tranzitjára vonatkozik, várhatóan idén lejár. A Bloomberg hírügynökség információi szerint ez a lépés új lehetőségeket nyithat meg a gázkereskedelem terén.
A kijevi és az európai uniós hatóságok döntésein múlik, hogy milyen irányt vesz a gázszállítás jövője – nyilatkozta Novak szerdán a Rosszija 24 állami tévécsatornának adott interjújában. "Mi azonban mindig is hangsúlyoztuk, hogy nyitottak vagyunk a gázszállítás folytatására, nem csupán a jelenlegi, Ukrajnán átvezető csatornákon" – tette hozzá.
Az Ukrajnán keresztül történő gázszállítások közelgő leállása komoly aggodalmakat vet fel olyan országok, például Szlovákia számára, amelyek jelentős mértékben támaszkodnak a Gazprom PJSC szolgáltatásaira. Mindez különösen aggasztó, hiszen Európa nagy része már elfordult az orosz vezetékes gáz használatától. Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, világossá tette, hogy országának nem áll szándékában orosz eredetű gázt tranzitálni, hacsak nem kap megbízható garanciát arra, hogy a Kreml nem profitál a helyzetből, amíg a háborús konfliktus tart.
Ez a helyzet egybeesik az Európa nagy részén várható hűvösebb időjárással, ami valószínűleg megnöveli a gáz iránti keresletet, miközben a készletek a megszokott ütemnél gyorsabban apadnak. A szűkös piac komoly kihívások elé állítja a kereskedőket, akiknek biztosítaniuk kell a megfelelő mennyiségű gázt a következő évre, miközben Ázsiával versenyeznek a cseppfolyósított földgáz tengeri szállításáért.
Oroszország különböző útvonalakon juttat el gázt Európába. Ukrajnán kívül a Fekete-tengeren átívelő TurkStream gázvezeték egy szakaszán is folyik a szállítás. Jelenleg mindkét útvonal évente körülbelül 15 milliárd köbméter gázt biztosít. Ezen kívül a gázszállítmányokat LNG formájában tartályhajókon is küldik. Novak szerdán bejelentette, hogy az idei év első 11 hónapjában az Európába irányuló összes gázexport meghaladta az 50 milliárd köbmétert.
Szeptemberben Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy Oroszország készen áll arra is, hogy újraindítsa a gázszállításokat Európába a vitatott Északi Áramlat gázvezeték utolsó megmaradt, Balti-tengeren átvezető szakaszán keresztül. A politikai nyomás ellenére "az orosz gáz árban és logisztikailag is vonzóbb" a regionális vevők számára - mondta Novak.