Pánikhangulat a tőzsdéken: Milyen alternatív menedékek várnak a befektetőkre?

A globális részvénypiacok egy viharos hét után mély zuhanásba kezdtek, miután a múlt héten bejelentett vámintézkedések sokkolták a befektetői közösséget. Olyan eséseket tapasztalhattunk, amelyekre évek óta nem volt példa a tőzsdéken. A kereskedelmi háború jövője tele van bizonytalansággal, és felmerül a kérdés, hogy az európai és ázsiai országok milyen lépésekkel válaszolhatnak, valamint hogy ezek a lépések milyen hatással lesznek a világgazdaságra. A befektetők számára a kiszámíthatatlanság nemcsak kellemetlen, hanem kifejezetten riasztó is, amit jól tükröznek a tőzsdék aktuális reakciói. A vámbejelentések óta kialakult pánik hangulat egyre inkább uralja a piacokat. Hazai alapkezelőinket megkérdeztük arról, hogy milyen következményekkel számolnak, mely tőkepiaci eszközök lehetnek a kedvezményezettek és a károsultak, és hová érdemes most befektetni a biztonság érdekében.
Alapkezelői körkérdésünk során arra kerestük a választ, hogy mekkora meglepetés az, amit Trump a vámintézkedésekkel kapcsolatban eddig bejelentett és hogy milyen ellentételezésekre lehet számítani a kereskedelmi partnerek részéről. Megkérdeztük a hazai alapkezelőket arról is, hogy mely tőkepiaci eszközök lehetnek a legnagyobb nyertesek és vesztesek, mi lehet a biztos menedék a következő hónapokban és hogyan érdemes átgondolni a befektetőknek a portfóliókat. Kitértünk arra is, hogy a magyar részvénypiacra mennyire lehet erős és tartós hatása a vámintézkedéseknek.
Bánhalmi Gábor, a K&H Alapkezelő vezető stratégája elmondta, hogy Trump bejelentése alapján az Egyesült Államok által alkalmazott átlagos vámterhelés 3%-ról 24%-ra nőtt, ilyen mértékű vámokat utoljára az 1900-as évek első felében láthattunk Amerikában. A vámok mértéke mindenképpen negatív meglepetés, de a piaci reakció inkább a kiszámíthatatlanságnak szól, hiszen jelenleg senki nem tudja, milyen mértékben és mennyi ideig maradnak ezek fenn, milyen ellenintézkedések jönnek és ennek milyen hatása lehet a globális gazdasági növekedési kilátásokra.
A legjelentősebb kereskedelmi partnerek között Kína már megkezdte az első lépéseket, alkalmazva egy határozott fellépési stratégiát, hogy kedvezőbb tárgyalási pozícióba kerüljön. Ugyanakkor arra is ügyel, hogy ne reagáljon túl hevesen a kialakult helyzetre. Az Európai Uniótól pedig olyan ellenintézkedéseket vár, amelyek markánsak, de elsődlegesen a kompromisszumokra fókuszálnak.