Rákosdubaj: Az állami felhívás mostantól elérhető a főváros közelében, lehetőséget biztosítva az elővásárlási jog gyakorlására.

"Az állam hivatalosan megkereste a főváros cégét, a Budapesti Közműveket, hogy gyakorolják a Rákosrendező teljes területére vonatkozó elővásárlási jogukat" - jelentette be hétfőn Karácsony Gergely. A főpolgármester Facebook-bejegyzésében reagált a közelmúltban elhangzott, szerinte zavaros nyilatkozatokra a kormányzati szereplőktől, és hangsúlyozta, hogy a fővárosi vezetés élni fog az elővásárlási joggal. "A Rákosrendezőn nem mini-Dubaj épül, hanem Parkváros" - tette hozzá.
A poszthoz csatolták az MNV vezérigazgatója, Lakner Zsuzsa által aláírt levelet, amely világosan kifejti, hogy a BKM Budapesti Közművek Zrt. – a Főtáv jogutódja – jogosult az elővásárlási jog gyakorlására a XIII. és XIV. kerületet érintő ingatlanegyüttes vonatkozásában, amelyet értékesíteni kívánnak. A levél hangsúlyozza, hogy "az elővásárlási jog a dologösszesség része, tehát az összes említett tulajdoni hányadra együttesen érvényesíthető."
Egy egyedi idővonal a rákosdubaji eseményekről a hétfő reggeli cikkünk alapján – amelyből világossá válik, hogy a főváros helyzete messze nem egyszerű. Ha ugyanis bejelentik az elővásárlási jogot, azt követően az állam gyakorolhatja a visszavásárlási jogát. Íme, hogyan alakultak ezek az események:
Január 20-án, hétfőn egy jelentős lépés történt: a Rákosrendezőnél elhelyezkedő mintegy 100 hektáros terület adásvételi szerződését aláírta a magyar állam és az arab befektető, az Eagle Hills Csoport. A tranzakció értéke 50,9 milliárd forint, amelyet részletekben, legkésőbb 2039-ig kell teljesíteni. Az Eagle Hills Csoport ambiciózus terveket dédelget, hiszen a területen összesen 4944 milliárd forintnyi fejlesztést kíván megvalósítani.
Másnap a főváros bejelentette, hogy egy cégük révén elővásárlási jogot gyakorolnak, amivel élni fognak. Szerdán, egy nappal később, a jelenlegi levelet megfogalmazó MNV közölte, hogy bár a Fővárosi Távhő hivatalos tulajdonosa a területnek, nem vásárolhatják meg Rákosrendezőt. Ennek oka, hogy egy Arab Emírségekkel kötött, jogi keretek között rögzített nemzetközi megállapodás szerint csak az arabok által kijelölt fél vásárolhatja meg a területet.
A kormány ellentmondásosan kommunikált: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azt közölte, a főváros nem fog tudni élni az elővásárlási jogával, Lázár János építési miniszter pedig azt, hogy Karácsony hozzon egy 5 ezer milliárdos csekket, és viheti a területet. (Ez a hatalmas összeg úgy jött ki, hogy hozzászámolták az arab beruházó által vállalt fejlesztéseket is.)
Gulyás Gergely a Nagy Márton által képviselt álláspontot követte, amikor azt állította, hogy jogi tanulmányai alapján a nemzetközi szerződések erősebbek a polgári törvénykönyv rendelkezéseinél. Ebből az következik, hogy a nemzetközi jogi aktusok felülírják az elővásárlási jogot. Ezzel szemben a cikkünkben megszólaló jogi szakértő kijelentette, hogy Gulyás érvelése "teljesen téves".
A fővárosi közgyűlés következő ülése szerdán esedékes, amikor várhatóan döntés születik az elővásárlási jog gyakorlásáról. A Budapest Közlekedési Központnak (BKM) hivatalosan 30 nap áll rendelkezésére, hogy megküldje az MNV-nek a nyilatkozatát, amellyel jelzi, hogy élni kíván a jogával.