Rügyeznek a fügefák, vajon aggódnunk kell a fagyok miatt? Íme néhány hasznos tanács a hazai kertészektől, hogy megvédhesd őket a hideg időjárás viszontagságaitól - Pénzcentrum.


A szokatlanul enyhe, tavaszias időben sok kerttulajdonos tapasztalhatta, hogy nemcsak a hagymás növények kezdenek éledezni, hanem a fügefa is rügyezésnek indult. A hétvégére azonban hidegfront érkezik, februárban pedig a tél visszatérését jósolják. Mit tehetünk, ha a fügefánk már felébredt, hogyan előzhetjük meg a komolyabb fagykárokat? A HelloVidék ezekre a kérdésekre Kósa Dániel kertészmérnöktől kért választ.

Ahogy Kósa Dániel kertészmérnök a HelloVidék kérdésére elmondta, a füge (Ficus carica) az egyik legősibb gyümölcsfa, amelyet az emberiség már évezredek óta termeszt. Amikor a kertünkbe fügét ültetünk, tudnunk kell, hogy egy jellemzően mediterrán éghajlati növénnyel van dolgunk, amely a meleg, napfényes területeket kedveli. Jellemzően fagyérzékenyek, különösen a fiatal növények. Annyira nem a mi éghajlatunkra termett, hogy hazánk nagyjából a határa annak a zónának, ahol a füge még biztonsággal megél. Az ország déli részein jobb a helyzet, de ezt leszámítva a legtöbb helyen átlagban négy-öt évente jön egy egy olyan hideg, ami a fügében részleges, vagy akár teljes fagykárt okozhat.

A füge növényről fontos megemlíteni, hogy a teljesen beérett, azaz befásodott vesszői a téli mélynyugalmi állapotban, fajtától függően, -13 és -17 fok közötti hőmérsékletet képesek elviselni. A fagy hatásai a fügék esetében változatosak lehetnek, és ezek nagymértékben függenek attól, hogy a növény éppen milyen fejlődési stádiumban van, valamint a környezeti tényezőktől. "Vannak olyan fajták, amelyek a hideg időjárást jobban bírják, míg mások érzékenyebbek rá. Általánosságban elmondható, hogy a fagytűrés 2 fokos eltéréseket mutathat a különböző fajták között" - tette hozzá a szakértő.

A korábban említett hidegtűrés akkor aktiválódik, amikor a növény téli álomban, azaz nyugalmi állapotban van. Amennyiben azonban a hőmérséklet 4-5 napon keresztül meghaladja a 10-12 Celsius fokot, a füge fokozatosan elkezd felébredni ebből az állapotból. Jelenleg ezt a folyamatot figyelhetjük meg – hívta fel a figyelmet Kósa Dániel. Ekkor a növény nedvkeringése lassan beindul, és a rügyek kezdetben alig észlelhetően, később, tartósan enyhe időjárás esetén már jól láthatóan kezdenek duzzadni. Ha viszont ebben az időszakban a hőmérséklet fagypont alá süllyed, a füge részleges fagykárosodással szembesülhet.

Kósa Dániel szavaival élve, a fagy hatása a fügék különböző részeire rendkívül változatos. A legnagyobb érzékenységet a fiatal hajtások és levelek mutatják, és a hőmérséklet drasztikus csökkenése akár a növény teljes pusztulását is előidézheti. A rügyek, amelyek a következő év terméséért felelősek, szintén sérülhetnek, ami súlyos terméskiesést okozhat. Továbbá, ha a gyökerek fagyási sérüléseket szenvednek el, az alapvetően veszélyeztetheti a növény egészségét és fejlődését.

A fagyvédelem szempontjából kulcsfontosságú, hogy milyen fügefajtákat választunk a kertünkbe. Vannak olyan fajták, amelyeket a hideg időjárás jobban megvisel, míg mások kifejezetten ellenállóbbak a zord téli hónapokkal szemben. Például a 'Brown Turkey', a 'Celeste' és a 'Chicago Hardy' fajták kiemelkednek fagyállóságukkal, így érdemes őket előnyben részesíteni a kert tervezésekor. Fontos, hogy figyeljünk a füge rügyfakadásának védelméről is, mivel a fagyos időszakok súlyos károkat okozhatnak a növényekben. Kósa Dániel néhány remek tippet osztott meg, amelyek segíthetnek csökkenteni a fagykár kockázatát:

Ahogy a szakember még kiemelte, saját bőrünkön érezzük a klímaváltozás hatásait, amik új kihívások elé állítják a fügetermesztőket is. A hőmérséklet-ingadozások és a szélsőséges időjárási események (mint például a hirtelen fagyok) megnehezítik a fagyvédelmi módszerek hatékonyságát. A kertészeknek rugalmasnak kell lenniük, és folyamatosan figyelemmel kell kísérniük az időjárási viszonyokat, hogy a legmegfelelőbb intézkedéseket alkalmazzák.

Related posts