A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen sikeresen végrehajtották Magyarország első többcsomópontos kvantum-alapú titkosító hálózatának tesztelését.


A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen fontos mérföldkőhöz érkeztek a kiberbiztonsági fejlesztések területén. Mivel egyre gyakrabban hallani informatikai biztonsági sérülékenységekről, feltört és lehallgatott kommunikációról, adatlopásról, illetéktelen hozzáférésekről, megkezdődtek a fejlesztések.

A biztonsági fenyegetésekre a kvantumalapú megoldások nyújthatnak védelmet, amikhez kvantum alapú kulcsszétosztó (QKD) hálózatokat kell majd építeni. Ezt sikerült elsőként demonstrálni egy egyedi kutatói és ipari együttműködéssel - olvashatjuk az Egyetem közleményében.

A közös munka eredményeként az AdvaNet Magyarország Kft., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Magyar Telekom Nyrt. és a Netvisor Zrt. szakértői létrehozták Magyarország első olyan kvantumkulcs-szétosztó teszthálózatát, amely több csomóponttal és kulcsmenedzsment funkcióval bír.

A kvantumszámítógépek gyors ütemű fejlődése alapjaiban rengeti meg a meglévő titkosítási rendszerek hosszú távú megbízhatóságát, így elengedhetetlen, hogy proaktívan felkészüljünk a változásokra. A kvantum kulcscsere (QKD) kiemelkedően ígéretes megoldásként lép elő e kihívás kezelésére, mivel fizikailag garantált védelmet biztosít a titkosító kulcsok átvitelének folyamatában.

Április 22-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán került sor a résztvevő szervezetek első hazai sikeres demonstrációjának bemutatására. Imre Sándor, a kar dékánja kiemelte, hogy az utóbbi években számos hazai eredmény született a kvantumkommunikáció területén. Most pedig, kereskedelmi forgalomban elérhető eszközök segítségével megvalósították Magyarország első többcsomópontos kvantum alapú titkosító hálózatát.

A hálózat három kulcsfontosságú pontja a BME I épületében található kvantumkommunikációs laboratórium, a Budapest-Kelenföld távközlési központ, valamint Székesfehérvár. A kísérlet célja, hogy kvantumkommunikációs technológiát alkalmazva, több csomóponton keresztül biztonságos kulcsmérkőzéseket végezzünk, amelyeket a klasszikus távközlési rendszerek titkosítására fogunk felhasználni. A hálózat három rétegből épül fel, biztosítva ezzel a hatékony adatátvitelt és a kiemelkedő biztonságot.

Az alsó rétegen Toshiba kvantumkulcsszétosztó eszközök osztanak meg 1-1 kulcsot a BME-Kelenföld illetve a Kelenföld-Székesfehérvár szakaszokon.

A középső rétegen található szerverek felelnek a kulcsok kezeléséért, lehetővé téve ezzel a titkosítási folyamatok lebonyolítását a két szélső csomópont között.

A legfelső rétegben Székesfehérváron és a Budapesti Műszaki Egyetem laboratóriumában egy-egy klasszikus WDM (hullámhossz- osztásos optikai átvitel) távközlési eszköz üzemel. Ezek az eszközök a helyi QKD (kvantum kulcs megosztás) szerverektől kapott kulcsok segítségével képesek titkosítani az egymás közötti kommunikációt. Mivel a kvantumos kommunikáció bitenként körülbelül egy fotonnal történik, ennek távolsági határa viszonylag alacsony. Azonban a hálózati összekapcsolás és a kulcskezelési megoldások révén ez a korlát jelentősen csökkenthető.

Related posts