Sokan úgy érzik, hogy a károgó madarak zaja zavaró és kellemetlen, amikor a környezetükben megjelennek.


Marosvásárhelyi olvasóink jelezték, hogy a városban egyre több varjú tűnik fel, és a zajongásuk zavarja a mindennapjaikat. Gyakran olyan nagy számban gyülekeznek a fákon, lakótelepek játszóterein és parkokban, hogy szinte ijesztő, Hitchcock-filmeket idéző hangulatot árasztanak – mondják. Mi lehet az oka ennek a varjúpoppingnak? Honnan érkeznek ezek a madarak, és van-e lehetőség a populáció csökkentésére? E kérdésekre kerestük a választ Papp Tamásnál, a madárvédelem és természeti örökségünk megóvása iránt elkötelezett Milvus Csoport ügyvezető igazgatójánál.

A szakember elmondta, hogy kétféle "varjúzavarás" van, az egyik a nálunk fészkelő madaraktól származik. Hat éve számlálják, hogy hány vetési varjú van a városban, amely telepesen költ. Vannak dolmányos varjak is és csókák is.

A vetési varjak különleges madarak, amelyek jellemzően nagy csapatokban mozognak, és telepesen fészkelnek. Fészkelési időszakuk március elején kezdődik, és ilyenkor azokban a városrészekben, ahol jelentős telepeik találhatóak – mint például a November 7. negyed, a régi szerpentin környéke, vagy a Szabadság utca – gyakran zavarják a helyi lakosokat. Különösen április és május folyamán, amikor a fiókák kikelnek, a zaj és a nyüzsgés fokozódik, ami nem hagyható figyelmen kívül.

A tömbházak közelében élő varjak zajos társaságot alkotnak, különösen a fiókák kirepülése idején, amikor júniusban elhagyják fészküket. Ekkor a varjak többsége eltávozik a környékről, és a madarak szabadságra indulnak. Egészen októberig csak ritkán látni őket, így a csendes környezetet kevesebb zaj tölti be. Az idő múlásával a madarak kóborlása egyfajta nyugalmat hoz a város zümmögésébe, hiszen nem tartózkodnak sokan.

A másik: októberben sokkal több varjú érkezik hozzánk, többnyire a keleti pusztákról, Oroszországból és Ukrajnából, ez gyűrűzéssel bizonyított tény. Ezek vonuló madarak, hozzánk jönnek telelni. Nekik olyan telelési feltételeket biztosít Románia, mint a mi gólyáinknak Afrika. Mert tőlünk keletebbre és északabbra zordabbak a telek. Ha ezeket a területeket 20 centiméteres hótakaró borítja, akkor nem találnak táplálékot. Nálunk viszont, ahol egyre enyhébbek a telek, találnak. A téli időszakra 5-6000 varjú érkezik, miközben a fészkelő varjakból az utóbbi években 1000-1200 pár volt, elég stabilan. Így a városban kb. 8000 varjú éjszakázik egy vagy több csapatban.

A varjak rendkívül intelligens madarak, amelyek nappal ritkán tartózkodnak a városban. Ez lehetőséget ad arra, hogy a városi élet zökkenőmentesebb legyen, hiszen elkerülhetjük a fészkeléskor tapasztalható állandó zajt. Csak éjszaka térnek vissza a melegebb városi környezetbe, ahol védettebbek is a ragadozókkal szemben, mint például a nagyobb baglyok. A város különböző pontjain, legyen az a tömbházak között vagy a külvárosban, több ezer varjú gyűlik össze éjszakára. Az esti érkezésük és a reggeli távozásuk azonban zavaró lehet, de ezt sokan el tudják viselni. Például a Kossuth utcán, a Continental szálloda közelében, reggel a napfelkeltét követő fél órában, amikor a varjak az Apolló-ház vagy a Lábasház környékére érkeznek, több száz madár gyülekezik, hangosan kárognak, majd elindulnak a mezőkre - magyarázta a szakértő. Érdekes megfigyelés, hogy reggelente a varjak gyakran átkutatják a főtéri szemeteskukákat is. Ennek a problémának a megoldására lehetne például az, hogy este kiürítik a kukákat, így a varjak nem férnek hozzá a hulladékhoz. Ha ezt városi szinten megoldanák, valószínűleg a varjak hamarabb elindulnának a mezőkre, ahol rovarokat és magvakat keresgélnek, ezzel csökkentve a városban okozott zűrzavart - tette hozzá.

- Mégis, hogyan lehetne csökkenteni a populációt, ha már ennyire zavaróvá váltak ezek a madarak?

- A fészkelési időszakban semmilyen madarat nem szabad bántani, a törvény tiltja. A kérdést nehéz kezelni. Tény, hogy a varjak esetében az évek során nem nőtt az állomány. Hat-hét évvel ezelőtt, az úgynevezett pártszigeten, a Maros-parton volt egy nagy telep, ahol nem sok embert zavartak, de ezeket a madarakat feltehetően a vendéglősök elkergették, s ezek költöztek be a November 7. lakónegyed környékére. Azóta sok száz embert zavarnak. Olyanról viszont nincs tudomásunk, hogy a madarakat elpusztították, lelőtték vagy megmérgezték volna. Nagyon át kell gondolni, hogy mit lehet tenni a varjakkal. Legjobb lenne, ha minél elfogadóbban állnánk hozzájuk - fogalmazott Papp Tamás.

Related posts