Több jogsértő esetet sikerült idén lelepleznünk, és az elkövetők súlyos, milliós nagyságrendű bírságokkal néznek szembe | atlatszo.hu


Mivel a hatóságok nem reagálnak a sajtóban megjelenő hírekre, tavaly úgy határoztunk, hogy nem csupán feltárjuk és bemutatjuk a korrupcióval kapcsolatos ügyeket, hanem aktívan be is jelentjük őket. Ezt a megközelítést az idei évben is sikerrel alkalmaztuk. Olyan esetekről születtek jogsértést megállapító határozatok, amelyek nélkülünk valószínűleg a feledés homályába merültek volna. A hatóságok összesen több mint 20 millió forint bírságot szabtak ki a cikkeink alapján.

Gyakran hallani, hogy a helyi önkormányzatokra és az egyéb állami intézményekre kiszabott büntetések valójában saját maguk ellen fordulnak, hiszen a bírságokat végső soron közpénzből fedezik, akárcsak az elcsalt közbeszerzések költségeit. Noha ez kétségtelenül igaz, nem engedhetjük meg magunknak, hogy elsiklunk a nyilvánvaló jogsértések felett, ezzel is ösztönözve az érintetteket arra, hogy a jövőben is hasonlóan cselekedjenek. A forráshiányos településeknek kiszabott büntetések talán visszatartó hatásúak lehetnek, és elősegíthetik a helyi vezetők munkájának alaposabb ellenőrzését is.

A 24.hu által felvetett korrupciógyanús ügy kapcsán Szalmási József, Nyírkarász korábbi fideszes polgármestere, éles kritikát fogalmazott meg, mondván, hogy senki sem képes lépéseket tenni a helyzet orvoslására. "Hiába írnak róla, a rendőrség, Hadházy, és önök is tehetetlenek. Hadházy pedig akár büntetést is kaphat" - jelentette ki. Ezt követően emlékeztetett arra, hogy Kovács Sándor, a szabolcsi fideszes országgyűlési képviselő, gyakorlatilag zsarolta őt, hogy a kedvenc vállalkozása nyerje meg a kiírt pályázatot. A rendőrség ugyanakkor bűncselekmény hiányában lezárta a nyomozást, de a lapunk által benyújtott panasz nyomán a Közbeszerzési Hatóság nyomozást indított. A Döntőbizottság decemberben megállapította, hogy Nyírkarászon is jogsértés történt, és összesen 8,8 millió forint összegű pénzbírságot szabtak ki.

Tavaly ősszel közérdekű bejelentést nyújtottunk be az Integritás Hatóságnál és a Közbeszerzési Hatóságnál, miután egy közbeszerzési szakértő segítségével alaposan megvizsgáltunk több száz közbeszerzési eljárást. E vizsgálatok során különös mintázatokra és rendszerszintű korrupcióra utaló jelekre bukkantunk egy hajdúböszörményi cég, a Tömb 2002 Kft. nyertes pályázatai kapcsán. A Hatóság minden általunk bemutatott esetet alaposan kivizsgált, ennek eredményeként 15 jogorvoslati eljárást indított a Közbeszerzési Döntőbizottságnál. A határozatok májusban kerültek nyilvánosságra a Döntőbizottság weboldalán, ahol összesen 11,2 millió forint pénzbírságot róttak ki a tenderek kiíróira.

A felelőtlen gazdálkodás következtében a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság csupán 2,3 millió csomagot osztott ki az RSZTOP uniós támogatású projektjei keretében, miközben a tervezett mennyiség 3,7 millió lett volna. A lapunk által végzett nyomozás során, amely nyertes közadatpereken alapult, kiderült, hogy az élelmiszerek ára jelentősen meghaladta a piaci értéket. A Transparency International Magyarországgal közösen bejelentést tettünk az ügyben az Integritás Hatóságnál. Ezt követően a hatóság vizsgálatot indított, amely bűnszervezet keretében elkövetett költségvetési csalásra, pénzmosásra, hanyag kezelésre és a közbeszerzési eljárásokat korlátozó megállapodásokra derített fényt, és ennek következményeként feljelentést tett.

A Közbeszerzési Döntőbizottság három közbeszerzési ügyben hozott büntetőhatározatot, miután a Transparency International (TI) Magyarország és az Átlátszó közötti együttműködés révén megjelent cikkek nyomán bejelentést tettek. Sajókaza önkormányzata 400 ezer forintos bírságot kapott, míg Nyírbogát és Nyírmada önkormányzata egyenként 1-1 millió forintot kénytelen megfizetni a közvilágítási tendereik kapcsán. A büntetések alapjául szolgáló ok az volt, hogy mindhárom település jogsértően korlátozta a versenyt a beszerzési eljárások során.

A Little Miss Hungary gyermekszépségversenyt szervező Bartolovics Ildikót súlyos bűncselekményekkel, köztük üzletszerű csalással vádolják. Az ügyészség állítása szerint Ildikó 2017 és 2018 között gyermekszépségversenyek jogtulajdonosaként és szervezőjeként tevékenykedett, azonban nem rendelkezett a szükséges jogosítványokkal és felelősségbiztosítással. A sértetteknek egy együttműködési keretmegállapodást ajánlott, amelyért 100 ezer forintot kért, de cserébe nem nyújtott semmilyen érdemi szolgáltatást. Cikkeink révén több sértettnek sikerült visszaszereznie a befizetett pénzét, hozzájárulva ezzel az ügy átláthatóságához és a jogsértések feltárásához.

Katus Eszter egy különleges név, amely sokféle jelentést hordozhat. Eszter a bibliai hagyományokban is megjelenik, mint a bátorság és a bölcsesség megtestesítője. Katus pedig egy kedves, barátságos megszólítás, amely egyedi karaktert ad a névhez. Ha szeretnéd, hogy a név még inkább kiemelkedjen, íme egy javaslat: „Katus, a bátrak Esztere, aki mindig új kalandokra vágyik.” Hogyan szeretnéd, hogy tovább alakítsam ezt a szöveget?

Related posts