A szépmezői menhelyen több mint száz kutya keres gazdira, de sajnos még ennél is sokkal több ebet találhatunk az utcákon.


Idén először kerül megrendezésre a nyílt nap a szépmezői kutyamenhelyen, ahol jelenleg 116 kutyus várja szerető gazdiját. Tavaly sikerült csökkenteni a kennelek zsúfoltságát, de sajnos a helyzet továbbra is aggasztó, mivel sok kóbor kutya kószál Sepsiszentgyörgy utcáin, különösen az Őrkő környékén.

Újra nyílt napot szerveznek Szépmezőn február elsején, szombaton 10 és 15 óra között - adta hírül a kutyamenhelyet működtető TEGA Rt. A nyílt nap alkalmával lehetőség lesz sétára vinni az ebeket, megismerkedni velük, és persze örökbe is lehet fogadni közülük. A folyamat pedig ingyenes, csupán személyi igazolványra van szükség hozzá, az örökbe adásra kerülő kutyák mindegyike rendelkezik oltással, csippel.

Jelenleg a menhelyen 145 férőhelyből 116 van kihasználva, így egyelőre nincs veszélyben egyetlen kutya sem az altatás miatt. A tavalyi év végén az önkéntesek és az AMY Gazdátlan Ebekért Egyesület közreműködésének köszönhetően sikerült megszüntetni a túlzsúfoltságot. Az önkormányzattal kötött megállapodás értelmében az altatás elkerülhető, amíg a kutyák száma nem haladja meg a menhely kapacitását.

A TEGA Rt. közleményében kiemelte: az a tény, hogy a menhelyen megszűnt a telítettség, nem jelenti a kóborló kutyák jelenlétének megszűnését. Az Őrkő környékén jelen pillanatban is van csapda kihelyezve, amellyel a falkákban csatangoló ebeket akarják befogni. Korábban Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere is rávilágított a problémára, hangsúlyozva azt, hogy az önkormányzat feladata elsősorban a városlakók védelmének biztosítása, ezért fontos, hogy Szépmezőn legyen hely a befogott ebek számára.

Pora Kinga, az AMY Gazdátlan Ebekért Egyesület vezetője és a szépmezői menhely kutyáinak pártfogója is egyetért abban, hogy kóbor állatok tekintetében továbbra is ebben a negyedben van a legnagyobb probléma. A csapdára viszont félmegoldásként tekint, mert ha sikerül is befogni vele néhány kutyát, sok marad még az utcán, a szaporodást pedig nem fékezi meg. A csapdát nem mellesleg már a legtöbb négylábú "kiismerte", nem megy a közelébe.

"Lehetetlen befogni minden kutyát. Tíz éve ugyanaz történik: ha befognak néhányat, behozzák a menhelyre, de még mindig tele van az Őrkő" - fogalmazott. Szerinte változtatni kellene a módszeren, de csak úgy működhet, ha a civilszervezetek, az önkormányzat és az állatrendőrség közösen dolgozik a megoldáson. Az ő javaslata az, hogy fogják be a fiatalabb kutyákat, hiszen azokat később könnyebb örökbe adni, az idősebb egyedeket csak ivartalanítsák és kényszermegoldásként ugyan, de engedjék vissza az Őrkőre, ahol egyébként nagy valószínűséggel a gazdájuk is van.

A roma negyedben kóborló állatok ügyét tekintve nem lenne igazságos az önkormányzatot okolni, hiszen nem csupán csapdázással próbálták meg csökkenteni az utcán élő kutyák számát. Pora Kinga elmondása szerint évekkel ezelőtt a városháza együttműködésével indítottak egy nagyszabású ivartalanítási programot az Őrkő területén, ahol teljes állatorvosi csapatot vonultattak fel. Sajnos azonban a műtétek során mindössze nyolc kutyán tudták végrehajtani az ivartalanítást.

Az ott lakók ugyanis nem engedték, hogy tovább végezzék a munkát. Ezzel szemben a "gazdák" a kutyáknak nem adatják be sem az ingyenes oltást, sem a csipet, pedig az nem kerülne több pénzbe 15 lejnél. "Azért nem vállalják, mert ha esetlegesen a kutyáikat befogják, a csip miatt lekövethetővé válik, kihez tartozik. Viszont azt se engedik, hogy az ember kimenjen és befogja őket, hogy vigye el ivartalanítani" - húzta alá az állatvédő egyesület vezetője.

Az Őrkőn az elmúlt években többször is történt állatkínzás, főként kutyákat bántalmaztak súlyosan, de arra is volt példa, hogy betondarabot kötöttek egy ló után, majd brutálisan ütlegelni kezdték az állatot.

A menhely életében az utóbbi hetekben jelentős előrelépés történt, hiszen a sérült kutyapajták egy részét sikerült kicserélni. Ezt az önkéntesek által indított naptárgyűjtő akció tette lehetővé. Emellett a csapat rendszeresen tart sétáltatásokat a menhelyi kutyusoknak szombatonként. Pora Kinga elmondása szerint ezt a népszerű programot idén is folytatni fogják, hogy a kutyák még több szeretetteljes élményben részesülhessenek.

"Ez rendkívül fontos, hiszen így a kutyák legalább havonta egyszer-kétszer kikerülnek a kennelből, és lehetőségük nyílik a szocializációra. Itt tanulják meg a pórázon való sétálást, valamint azt, hogyan viselkedjenek más kutyákkal, így jobban megismerhetjük a személyiségüket" - fejtette ki. Ilyenkor könnyebbé válik a részletes leírások és fényképek készítése róluk, ami elősegíti az örökbefogadási folyamatokat is. Általában 10-12 lelkes önkéntes dolgozik a menhelyen, de mindig örömmel fogadják az új segítő kezeket, ezért Szépmezőn minden állatbarátot várnak, aki szívesen részt venne a kutyák gondozásában.

Related posts