Hozzunk egy kis színt a mondandómba: Szemüveget a bírónak! Várjunk csak, ő egy robot?

Majdhogynem vereséget szenvedett el egy wimbledoni teniszbajnoki mérkőzés résztvevője, mivel a videóbíró "álomba szenderült".
A wimbledoni teniszbajnokság idei hetében eddig megbízhatónak tűnt a Hawk-Eye technológia, ám vasárnap egy központi pályán zajló mérkőzés során komoly hiba történt. A brit Sonay Kartal és az orosz Anasztaszija Pavljucsenkova összecsapásán a rendszer egy ponton teljesen elnémult, így a játékvezetőnek kellett megerősítenie több, egyértelműen hibás labdamenetet is. A legkritikusabb pillanat akkor következett be, amikor Pavljucsenkova szettlabdához jutott: Kartal ütése legalább egy lábnyival túlment az alapvonalon, a rendszer azonban nem jelzett, a pontot pedig újrajátszatták - amit végül az orosz játékos elveszített.
A mérkőzés során kialakult zűrzavarban Pavljucsenkova csalódottan fejezte ki érzéseit, mondván: "ellopták tőlem a játékot". Szerencsére meg tudta őrizni a hidegvérét, és végül diadalmaskodott az összecsapásban, de a hibás döntés súlyosan befolyásolhatta volna a mérkőzés kimenetelét. Az All England Club először "üzemeltetési hiba" néven említette a vitatott incidens okát, amely miatt a rendszert lekapcsolták. Később egy szóvivő pontosította, hogy a technológia a pálya egyik szegmensén tévesen lett deaktiválva egy teljes játékidőre, és az érintett játékosokat megkérték, hogy fogadják el a bocsánatkérésüket.
A labdamenet során a játékvezető nem vette észre a Hawk-Eye rendszer hibáját, pedig a szabályok lehetőséget adtak volna számára a korrekcióra. Pavljucsenkova a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón kifejtette:
A bíró észrevette, hogy a játékos kint tartózkodott, és ezt később ki is fejtette, mégis tartózkodott attól, hogy közbeavatkozzon. Talán az volt a oka, hogy a brit sportolóról volt szó.
Ez az eset világosan megmutatja, hogy még az automatizált rendszerek sem mentesek a hibáktól, és a bírók nem támaszkodhatnak kizárólag ezeknek a technológiáknak a működésére. A következő napokban különösen fontos lesz ez a tanulság, hiszen valószínű, hogy minden érintett fél bizalma megrendült a rendszer megbízhatóságában.