Elhagyatott elnöki palota, ledőlt szobrok, fegyveres kísérettel távozó miniszterelnök – videók tanúskodnak az Aszad-rezsim összeomlásáról.


A szíriaiak vasárnap ünnepelve özönlötték el az utcákat, miután a lázadók elképesztő gyorsasággal elfoglalták a fővárost, véget vetve az Aszad család 50 éves vasuralmának. Az elnök - a beszámolók szerint - parancsot adva a hatalom békés átadására - ismeretlen helyre repült el Szíriából.

A lázadók így tudatták a világgal Damaszkusz elfoglalását az állami televízió képernyőjén:

Damaszkusz szívében hatalmas tömegek gyűltek össze, és a szíriai forradalmi zászlót lengetve felidézték az arab tavasz kezdeti napjait. Az öröm és remény pillanatai azonban hamarosan sötét árnyékot vetettek a jövőre, amikor a brutális elnyomás és a lázadók felemelkedése egy közel 14 éve tartó polgárháborúba taszította az országot.

Mások boldogan fosztogatták az elnöki palotát és az Aszad család rezidenciáját, miután Bassár Aszad elnök és más magas rangú tisztségviselők nyomtalanul eltűntek. A SkyNews által közzétett felvételeken állítólag olyan szírek láthatók, akik az elnöki palota termeiben barangolnak, miközben hangosan ünneplik a helyzetet és az "Allahu Akbar" kiáltással fejezik ki örömüket.

Akadtak, akik éppen a bútorokat rendezgették:

A New Lines Magazin szír-amerikai főszereksztője, Hassan I. Hassan által megosztott Twitter-videó állítólag Aszad palotájában készült. A felirat szerint Aszad lányának szobájában rögzítették, de végül nem derült ki, hogy az impozáns Louis Vuitton táskát (vagy inkább dobozt?) pontosan melyik helyiségben találták meg.

Rögzítették azt a pillanatot is, amikor a lázadók kivezették a miniszterelnököt a hivatalából.

Megdöbbentő felvételek árasztották el a Twittert, amelyeken nők, gyermekek és évtizedek óta fogva tartott emberek szabadulása látható. Az események akkor robbantak ki, amikor a szíriai kormánybörtönök megnyíltak, lehetővé téve a foglyok számára, hogy egy szempillantás alatt elhagyják a rácsokat. Az utóbbi napokban több ezer elítéltet engedtek szabadon Aleppóban és Hamában, miután a Hayat al-Tahrir al-Sham (HTS) nevű iszlamista csoport átvette az irányítást a városok felett. Az elfoglalt területeken a lázadók egyik első lépése az volt, hogy megnyitották a kormány börtöneit, ahol eddig körülbelül 136 000 embert tartottak fogva. Ezek a börtönök a kormányzati elnyomás szimbólumai voltak, ezért a régiót sokan "a csend királyságaként" emlegették. Az alábbi felvételen a Sednaya börtön női szekciójából szabadult foglyok örömteli pillanatai láthatóak:

A felvételek tanúsága szerint ugyanabból a börtönből egy kisgyerek lép ki a szabad világba.

A kiszivárgott dokumentumok alapján világossá vált, hogy a szíriai biztonsági szerv a börtönöket kulcsfontosságú eszköznek tartotta a más véleményen lévők elnyomására és a békés demonstrációk fojtására. Az állami biztonsági kirendeltségek, fogdák és börtönök kiterjedt rendszere hírhedtté vált brutális kínzási praktikáiról, amelyeket jogvédő szervezetek szerint ipari méretekben alkalmaztak - számolt be róla a Guardian.

Aszad uralmának megdőlésével, a tömegek az elnyomásra emlékeztető látványos jelképek megsemmisítését is elkezdték, így az elnök/diktátor szobrait is ledöntötték, ezen a felvételen például Homsz városában.

Ezen pedig Jaramanában, Damaszkusz külvárosában döntik le Hafez al-Aszad (Bassár apja, az előző elnök) szobrát:

Latakiában a városiak különleges módon hasznosították Aszad ledöntött szobrát, amelyet sajátos szánkóként használnak.

Bár Damaszkuszban milicisták egy csoportja behatolt az olasz nagykövet rezidenciájára, sem a nagykövet, sem a helyszínen tartózkodó olasz carabinierik ellen nem léptek fel erőszakosan, csak három autót vittek el magukkal a lázadók. Erről Antonio Tajani külügyminiszter számolt be.

A szíriai nagykövetség kapcsán, amely az Aszad-rezsimet szilárdan támogató Iránhoz kapcsolódik, az erőszakmentesség nem éppen jellemző. AP által rögzített felvételen jól látható, ahogy az iráni nagykövetség feldúlja a feszültség és a konfliktusok közepette.

Related posts