Szijjártó Péter az Egyesült Államokban folytat tárgyalásokat Rogán feketelistázásának ügyében.
A 87 éves Jack Nicholson már járni is alig tud! Két ember kell mellé, de így is ő a legnagyobb sztár - videó
"Számunkra kiemelten fontos, hogy békében élhessünk, hiszen a gazdasági fejlődés alapja a stabilitás. Ha sikerül elérnünk a békét, az hatalmas teher fog leveszni a magyar gazdaság válláról, és egyfajta felszabadító erőként fogja ösztönözni a növekedést" - hangsúlyozta.
Friss információk egy helyen! Itt találhatod a legújabb híreket!
Majd hozzátette, hogy a kétoldalú pénzügyi-gazdasági együttműködés kérdései is napirenden lesznek, és sok munka vár a felekre, minthogy az előző, Joe Biden vezette amerikai adminisztráció "ellenségként tekintett" a magyar kormányra, és számos olyan intézkedést hozott, amellyel aláásta a kapcsolatokat.
Erre példa a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény megszüntetése, amely drasztikusan mérsékelte Magyarország vonzerejét az amerikai cégek számára.
"Fontosnak tartom, hogy pénzügyminiszter úrral közösen elérjük a megállapodást arról, hogy ismételten nekilássunk a kettős adóztatást elkerülő egyezmény kidolgozásának. Ez az egyezmény jelentős mértékben hozzájárulna a magyar gazdaság vonzerejének növeléséhez. Emellett szívesen beszélnék egy új típusú pénzügyi együttműködés lehetőségeiről is" - hangsúlyozta.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy szó lesz majd a szankciókról is, mivel "a Biden-adminisztráció kicsinyes bosszúból olyan intézkedéseket hozott a távozása előtt néhány nappal, amelyek egyértelműen sértik Magyarország érdekeit, gazdasági érdekeit, sértik az energiaellátásunk biztonságát".
A témák között szerepelt a paksi nukleáris beruházás szankciós listára való felkerülése, valamint a földgázért történő kifizetések nehézségei. Emellett említést nyert a magyar-szerb kőolajvezeték építésével összefüggő kihívások is.
„Rogán Antal miniszter kollégám szereplése a szankciós listán egyértelműen a megbukott, Budapestről frusztráltan távozó korábbi nagykövet kicsinyes és pitiáner bosszújaként értelmezhető. Őszintén bízom benne, hogy ezen, politikai indíttatású, Magyarországra nézve hátrányos szankciós intézkedések kapcsán miniszter úrral közösen előreléphetünk” – nyilatkozta.
A miniszter a végén hangsúlyozta, hogy a jelenlegi találkozó is egy új aranykor kezdetét jelzi a magyar-amerikai kapcsolatokban, amely Donald Trump hivatalba lépésével bontakozhat ki. Az Egyesült Államok új elnöke Magyarországra nem ellenséges, hanem baráti szemlélettel tekint, ami új lehetőségeket nyithat meg a két ország számára.
Szavai szerint ezen szorosabb együttműködésből a magyar gazdaság is sokat tud majd profitálni, s ezért összehívták az Amerikai-Magyar Üzleti Tanács rendkívüli ülését, amelynek során a hazánkban jelen lévő legnagyobb amerikai vállalatok képviselőivel fog egyeztetni.
Emlékeztetett arra, hogy az amerikai vállalatok továbbra is a harmadik legnagyobb befektetői csoportot képviselik Magyarországon, ahol körülbelül 1200 cég működik, és több mint százezer ember számára biztosítanak munkalehetőséget.
"A legutóbbi évtizedben a magyar kormány összesen 140 amerikai vállalati nagyberuházás támogatására nyújtott segítséget. Ezek a projektek körülbelül 1000 milliárd forint értékben valósultak meg, és 19 ezer új munkahelyet teremtettek. Ezen beruházásokhoz hozzávetőlegesen 140 milliárd forintnyi állami támogatást biztosítottunk" - állt a tájékoztatásban.
Valamint kifejtette, hogy az utóbbi napokban bejelentették a valaha volt legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházást a Diligent Corporationnel, kedden pedig űripari és oktatási együttműködési megállapodást írtak alá a Voyager Technologieszal.