Szilágynagyfalu: A Báró Bánffy György nap egy különleges néptánctalálkozóval bővült, így még színesebbé és emlékezetesebbé vált ez a jeles esemény.

Évről évre egyre gazdagabb és színesebb programkínálattal örvendezteti meg az érdeklődőket a szilágynagyfalui Báró Bánffy György Kulturális Társaság. Idén sem volt ez másképp, hiszen megrendezésre került a XIV. Báró Bánffy György nap, amely számos izgalmas eseménnyel várta a látogatókat.
Kézműves foglalkozással, gyöngyfűzéssel, szövéssel, origamival és quillinggel vette kezdetét az idei rendezvény a nemrég felújított helyi lovardában, ahol pedagógusok, fiatalok és önkéntesek avatták be a gyerekeket a népi mesterségek rejtelmeiben. A tevékenységet nagy érdeklődés övezte, a kora délutáni órákban tucatnyi gyerek vett részt a különböző foglalkozásokon, melyet koszorúzás követett, az egykori Báró Bánffy György (1853-1889) tiszteletére. A jelenleg felújítás alatt lévő kastély falán lévő emléktáblánál a kultúra éltetői és a neves előd tisztelői lerótták kegyeletüket. Az eseményen Szőnyi Levente helyi tiszteletes kiemelte: öröm látni, hogy az egybegyült ünneplők átlagéletkora nem 50-60 vagy 70 év, hanem a fiatal korosztály, a tizen- és a huszonévesek, mert Morus Tamás szavaival élve, a hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása. Ha az átlagéletkor 60 év lenne, akkor egyrészt szinte már csak a hamu őrzése maradna, de a jelenlévő fiatalok bizonyítják: nem hamuőrzésről kell beszélni, hanem a láng ápolásáról, továbbadásáról, úgy ahogy azt Reményik Sándor is kérte: "Egy lángot adok, ápold, add tovább".
"A hagyományaink, a kultúránk, az anyanyelvünk olyan értékek, melyeket a legnagyobb érték, Isten igéje, nagysága mellé lehet állítani. Örülök, hogy mi, szilágynagyfalui magyarok, nyelvünket, kultúránkat, táncainkat, hagyományainkat nemcsak hamuként őrizzük, hanem lángként továbbadjuk, és azt kívánom, hogy a fiatalok mindezt majd továbbadhassák gyerekeiknek és unokáiknak" - fogalmazott a lelkész.
Az eseményen jelenlévő Seres Dénes parlamenti képviselő hangsúlyozta a Bánffyak jelentőségét, kiemelve, hogy hosszú évtizedek óta elkötelezetten őrzik Szilágynagyfalu kulturális örökségét és hagyományait. Báró Bánffy György maradandó munkássága iránti tiszteletét fejezte ki, rámutatva, hogy a szervezők, valamint a fiatal generációk számára ezek az értékek élő tapasztalatokká válnak. Az Arany Napok rendezvény célja éppen az, hogy megőrizzük ezeket a hagyományokat, melyek életünk szerves részét képezik. A képviselő beszédében kiemelte, hogy a kultúrában és hagyományokban való megmaradásunk kulcsfontosságú, hiszen ezek örökségként az elődeinktől származnak. Hozzátette, hogy a kastély megújítása egy hosszú és fáradságos folyamat eredménye, amely során már láthatóak a korszerűsítés első jelei: a munkálatok javában folynak, így reményeink szerint a következő évben nem a megkopott vakolat mellett ünnepelhet a helyi közösség. „Pályázati úton sikerült elérnünk, hogy visszaadhassuk a kastély egykori ragyogását, hiszen épített örökségünk is kultúránk szerves része, és ezt a jövő számára is meg szeretnénk őrizni” - hangsúlyozta a képviselő. Köszönetet mondott a helyieknek a tavalyi választások során tanúsított támogatásukért, valamint felhívta a figyelmet, hogy a közelgő államelnök-választáson is fontos, hogy olyan jelölt mellett tegyék le voksukat, aki hajlandó együttműködni az RMDSZ-szel és a magyar közösség képviseletével.
A koszorúzás ünnepélyes pillanatai után a rendezvény a lovarda varázslatos terében folytatódott. Itt, Posta Rozália nyugdíjas tanárnő irányítása alatt, a látogatók megcsodálhatták a helyi fiatal tehetségek páratlan alkotásait. A fiatal művészek, köztük Pop Csenge, Szabó Vivien és László Aletta festményei, valamint Szilágyi Zsolt lenyűgöző fafaragásai egyedülálló művészi élményt nyújtottak a közönség számára. Az esemény igazi ünnepe volt a kreativitásnak és a tehetségnek.
Somogyi János, a kulturális társaság elnöke elmondta: 2009 januárjában alakultak meg, nevüket Bánffy Györgyről adták, aki író, zeneszerző, politikus és sportember volt. Személyéhez köthető a kastély, ahova gyakran ellátogatott. A társaság célkitűzése a hagyomány őrzése, a báró emlékének ápolása és továbbadása. Tizennégy éve rendszeresen megszervezik a Bánffy napot, melyet egyre színesebbé és változatosabbá tesznek. Idén néptánctalálkozót is szerveztek a helyi művelődési házban, melyen több mint kétszáz fiatal vett részt: gyermekjátékokkal, májusfaállítással és Berettyó-menti táncokkal fellépett a szilágynagyfalui Árvalányhaj Néptánccsoport, hajdúsági táncokat adott elő a püspökladányi TÁDÉ Néptáncegyütes, tövisháti táncokat a zilahi Terbete Néptáncegyüttes, karikázó és krasznamenti táncokat a szilágybagosi Dörömbölő Néptánccsoport, bukovinai táncokat a szilágyzoványi Ciberke Néptánccsoport, szilágysági táncokat mutatott be a szatmárnémeti Röpike Néptánccsoport, vajdaszentiványi táncokat a berettyószéplaki Bodzavirág Néptánccsoport, krasznamenti táncokat a Bokréta Néptánccsoport, közös előadással készült a szilágysomlyói Szederinda Citerazenekar és a szilágynagyfalui Árvalányhaj, végezetül ismét színpadra állt a TÁDÉ és a Terbete Néptáncegyüttes, melyet a szatmárnémeti Röpike néptánccsoport fellépése zárt. A rendezvény nagy sikernek örvendő táncházzal zárult, melyen Major Arnold és népi zenekara zenélt, a táncházvezető Kása Zsolt és Kása Melinda volt.
Fórizs László alpolgármester kiemelte, hogy ez a rendezvény különleges ünnepnapnak számít, hiszen nem csupán a helyi közösséget, hanem a környező települések magyar közösségeit is megmozgatja. Az idei esemény is tanúsítja, hogy nemcsak a közeli megyékből érkeznek résztvevők Szilágynagyfaluba, hanem a határon túlról is. Az alpolgármester szavaival élve, a kultúra és a néptánc nem csupán összeköt minket, hanem erősíti az identitásunkat is. Az értékek felelevenítése által mindannyian gazdagabbakká válunk, hiszen a néptánc nemcsak egy művészeti forma, hanem egy örök kapocs a múlttal, amely emlékeket idéz fel bennünk. "Ez mindazt magában foglalja, amit eleink, nagyapáink és nagyanyáink hagytak ránk; az élet és az életkedv esszenciáját, ezért fontos, hogy megőrizzük" - hangzott el a táncházban, ahol több száz fiatal, népviseletbe öltözve, lelkesen táncolt.