Macron és Scholz találkozója során Szíria helyzetéről folytattak eszmecserét, ahol hangsúlyozták az együttműködés fontosságát, azonban ezt bizonyos feltételekhez kötötték.


Az egyeztetést Olaf Scholz kezdeményezte, és a ZDF közszolgálati médium tudósítása szerint Emmanuel Macron is kifejezte elégedettségét az Aszad-rezsim megbukásával kapcsolatban. Mindkét vezető hangsúlyozta, hogy Németország és Franciaország készen áll a közel-keleti ország új vezetésével való együttműködésre. Ugyanakkor fontosnak tartották, hogy ennek a partnerségnek legyenek előfeltételei: a két ország vezetője kiemelte az alapvető emberi jogok védelmét, valamint az etnikai és vallási kisebbségek jogainak maradéktalan tiszteletben tartásának jelentőségét.

Scholz és Macron kifejezték elkötelezettségüket Szíria szuverenitásának és területi integritásának megőrzése mellett. Hangsúlyozták, hogy közösen dolgoznak azon, hogy az Európai Unió támogassa Szíria megerősödését. E cél érdekében elengedhetetlennek tartották a közel-keleti partnerekkel való szoros együttműködést.

A szíriai helyzet alakulása egyre inkább a német parlamenti pártok figyelmének középpontjába kerül, különösen, mivel február végén előre hozott választásokra készülnek. Minden párt egyetért abban, hogy a Aszad-rezsim megdőlése fontos esemény, azonban a legfrissebb fejlemények újra a menekültkérdés köré csoportosítják a vitákat. Jelenleg Németországban közel egymillió szíriai él, ami azt jelenti, hogy ők alkotják a legnagyobb menekültcsoportot az országban. A szíriaiak többsége 2011 óta, a polgárháború kirobbanása óta érkezett, és ez indokolja, hogy Aszad rezsimjének hétvégi bukása óta egyre többen emelik fel a szavukat a szíriai menekültek helyzetének javítása érdekében.

A konzervatív CDU/CSU pártszövetség politikai köreiben egyre inkább teret nyer az a nézet, hogy el kell utasítani a további menekültek befogadását. Ezen kívül felmerült a javaslat, hogy a Németországban tartózkodó, de menekültjoggal még nem rendelkező személyek hazaküldésére is figyelmet kellene fordítani. Jens Spahn, a CDU parlamenti frakcióvezető-helyettese konkrét intézkedéseket javasolt: a kormány anyagi támogatást nyújtana a szíriai menekültek hazautazásához. A terv szerint a kormány bérelne repülőgépeket, és 1000 eurós támogatást ajánlana fel azoknak a szíriai menekülteknek, akik hajlandóak visszatérni hazájukba.

Markus Söder, a bajor miniszterelnök és a CSU elnöke, hasonló álláspontot képviselt, mint Spahn. Véleménye szerint a német hatóságoknak aktívan kellene támogatniuk a szíriai menekültek hazatérését.

Németország nem egyedül áll e mögött a szándék mögött. Berlinnel karöltve több más európai uniós tagállam is leállította a szíriai menedékkérők kérelmeinek feldolgozását. Ezt Karl Nehammer osztrák kancellár is megerősítette egy nyilatkozatában az ARD közszolgálati televíziónak.

"Az Aszad-rezsim megbuktatásával sikerült felszámolni a menekülés valódi okait."

- érvelt Nehammer, aki szerint ez indokolja, hogy a menekültek most hazatérhetnek.

A német politikai tájképen a konzervatívok által sürgetett azonnali szigorítás körüli támogatás nem éppen egységes. Ezt a szociáldemokraták parlamenti frakciójának alelnöke, Dirk Wiese is megerősítette. Véleménye szerint a szíriai helyzet jelenleg olyan kaotikus, hogy a hatóságok számára még korai lenne véglegesen döntést hozni ebben a kérdésben.

A liberális FDP egyik vezető politikusa a pártelnök Christian Lindner álláspontját tolmácsolva úgy vélte, hogy a szíriai menekültek kezeléséről egy Szíriával foglalkozó nemzetközi konferencián kell dönteni. Marco Buschmann, aki korábban a Scholz-kormány igazságügyi minisztere volt, úgy látja, hogy a nemzetközi konferenciát Berlinnek kellene kezdeményeznie.

A szövetségi statisztikai hivatal szerint az elmúlt év végén 972 460 szíriai állampolgár tartózkodott Németországban, közülük 711 650 menekült nyújtott be korábban be hivatalos kérelmet. A hivatal szerint idén 74 971 ezer szíriai kért menedékjogot. Csaknem 50 ezer kérelemmel kapcsolatban még nem született döntés. Ezek elbírálását az illetékes hatóságok most felfüggesztették.

Related posts