Fontos, hogy hangot adjunk elégedetlenségünknek a Ficokráciával szemben. Pénteken Komáromban, Dunaszerdahelyen és más magyar közösségekben is megmozdulásokra kerül sor.


Az elmúlt hetekben a dél-, délnyugat-szlovákiai magyarlakta városok - néhányat kivéve - hiányoztak azok listájáról, amelyek csatlakoztak az országos kormányellenes tüntetésekhez, a most pénteken, február 7-én esedékes következő fordulóban azonban már számos helyen akadt valaki, aki magára vállalta a szervezést, néhol civilek, máshol politikai aktivisták, képviselők.

Ivor Švihran polgári aktivista egy korábbi bejegyzésében fel is hívta rá a figyelmet, hogy míg azokban a városokban, ahol szerveztek tüntetést, a lakosoknak legalább 5-10%-a részt vett (némelyekben, mint Pozsony vagy Besztercebánya, még ennél is többen). A legalacsonyabb arányban viszont azokban a városokban voltak tüntetni, ahol jelentősebb arányú a magyar kisebbség, illetve a kétnyelvű lakosság - Érsekújvárban és Rimaszombatban. Ezen kívül csak néhány magyarlakta városban, például Vágsellyén, Léván és Nagykürtösön szerveztek demonstrációt, noha a korábbi években, például a Kuciak-gyilkosság után Dunaszerdahelyen és Komáromban is volt erre példa.

Az aktivista véleménye szerint a dél-szlovákiai magyar közösség a tüntetéseken való részvétel hiányát nagymértékben a magyar kormánypárti média hatásának tulajdonítja. Ez a média legutóbb barátságosan számolt be a Smer és az SNS pártokról, amelyek korábban a szlovákiai magyarok számára negatív szereplőknek számítottak. Különösen figyelemre méltó, hogy Martina Šimkovičová kulturális miniszter az anyanyelvhasználat ügyét is meg kívánta vitatni, méghozzá a nyelvtörvény szigorítása révén, ám ez a kérdés nem kapott kellő figyelmet a közbeszédben.

A jelek arra utalnak, hogy bizonyos esetekben az előző tüntetésekhez való távolmaradás motiválta néhány civilt, akik szeretnék, ha a városuk is szerepelne a tüntetési események térképén.

"Utóbbi időszakban ritkábban tartózkodom Dunaszerdahelyen. Egy ideig várakoztam, hátha valaki kezdeményezi a dolgokat. Érdeklődtem a Mier Ukrajine (Békét Ukrajnának) csapatánál, hogy foglalkozik-e valaki a tüntetés megszervezésével a Dunaszerdahely környékén. A válaszuk sajnos az volt, hogy nem, pedig nagyon fontos lenne a déli régiók bevonása is. Ez volt az a lendület, ami végül arra ösztönzött, hogy én magam is belefogjak" – mondta interjúnk során Stredl Tamás, civil aktivista és volt független polgármesterjelölt Dunaszerdahelyen.

Ezt követően a Csaplár VMK előtti téren pénteken délután 17 órától kezdődő esemény hírét a városházán és a rendőrségen is bejelentették, majd elkezdték a szervezési munkálatokat. A politikai életből is érkezett megkeresés, konkrétan a Slovensko mozgalom helyi képviselőjétől, de hangsúlyozták, hogy az apolitikus "Dunaszerdahely is Európa" (Dunajská Streda je Európa) civil platform áll a rendezvény mögött.

Eddig számos különböző területről sikerült megszólítani olyan személyiségeket, akik részt fognak venni az eseményen. Az előadók között található Hunčík Péter, aki pszichiáter, író és publicista, valamint Patrik Dubovský, a Nemzeti Emlékezet Intézetének elismert történésze. Továbbá, ott lesz Tóth Lali, az NFG polgári társulás lelkes kultúraszervezője, és Patrícia Krausová, aki a természetvédelem elkötelezett híve. Nagy valószínűséggel a rendezvényen részt vesz Gyenge Veroni is, aki slammerként ismert.

Stredl kifejtette, hogy célja az volt, hogy a szlovák-magyar közegben olyan személyeket szólítson meg, akik esetleg nem helybeliek, de fontos mondanivalóval bírnak a jelenlegi helyzettel kapcsolatban. Elmondása szerint az érdeklődés rendkívül élénk, és többen jelezték neki, hogy örömmel tapasztalják, hogy Dunaszerdahely végre csatlakozik a kezdeményezéshez.

Hasonló okok vezérelték Fördős Tamást is, aki Komáromból indult el a szervezés izgalmas feladatának.

Kiemelte, hogy már jó ideje foglalkoztatja a tüntetések témája, és a szervezéshez szükséges kezdeti impulzust egy pszichiáterek és pszichológusok által írt nyílt levél adta meg számára.

Természetesnek veszi, hogy ebben Komárom is részt kell vegyen, itt pénteken 18 órától kerül sor a tüntetésre a Klapka téren. "Szlovákia és Európa szerves része vagyunk, és az ilyen esemény jó alkalom, hogy szlovák és magyar emberek egymást támogatva kiálljanak egy jó ügyért, ugyanis nemzeti, etnikai, vallási és egyéb hovatartozástól függetlenül mindenkit negatívan érint a Ficokrácia ténykedése" - hangsúlyozta.

Jelenleg 4-5 felszólalóval tervezik a rendezvényt, de lehetséges, hogy a hét folyamán ez a létszám még bővülni fog. Konkrét egyéneket nem említettek, és politikai szereplők meghívását is elkerülték, mivel céljuk az esemény teljes civil jellegének megőrzése.

A Mier Ukrajine civil kezdeményezés 32 várost nevezett meg a Facebook-oldalán, ahol tervezett tüntetések zajlanak majd. A magyar közösségek által lakott városok közül Dunaszerdahely és Komárom mellett Szenc, Léva, Érsekújvár és Rimaszombat is a listán szerepel. Ezen kívül nyolc másik szlovákiai település is a demonstrációk helyszínévé válik, mint például Galánta, Vágsellye, Rozsnyó és Tőketerebes. A magyarok által lakott járások központjaiként Nyitrán és Nagyrőcén is terveznek eseményeket, emellett a Mier Ukrajine bejegyzése szerint 13 további külföldi nagyvárosban is szerveznek protestálásokat.

Related posts