Öt év börtönbüntetést javasol a boszniai ügyészség Orbán Viktor közeli ismerősének, akit rács mögé küldenének.


Ez a maximálisan kiszabható büntetés a Milorad Dodik ellen felhozott vádpontok szerint.

A boszniai ügyészség a maximálisan kiszabható, öt évig terjedő börtönbüntetést kérte szerdán Milorad Dodikra, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke elleni bírósági eljárás során.

A szövetségi ügyészség 2023 augusztusában vádat emelt Dodik ellen, hivatkozva a büntető törvénykönyv egy olyan rendelkezésére, amely lehetővé teszi, hogy egy hivatalos személy, aki figyelmen kívül hagyja, nem hajtja végre vagy akadályozza a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit, hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható, és akár tíz évre is eltiltható hivatali tevékenységeitől. A tárgyalás több alkalommal is elhalasztásra került.

A boszniai Szerb Köztársaság elnökét súlyos vádakkal illetik, amelyek komoly politikai és társadalmi következményekkel járhatnak.

Nem hajlandó figyelembe venni Christian Schmidt, a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit, mivel aláírta a nemzetközi főképviselő intézményének és hatáskörének elutasításáról szóló törvényt.

A büntető törvénykönyv vonatkozó szakaszának legutóbbi módosítását Christian Schmidt hajtotta végre, amelynek hátterében a boszniai szerb politikai vezetők kijelentései és intézkedései húzódnak meg. Milorad Dodik kijelentette, hogy a vádhatóság politikai nyomásra készítette el az ellene felhozott vádakat.

Nedim Cosic ügyész szerdán javasolta, hogy Milorad Dodikot öt év börtönbüntetésre ítéljék, és tíz évre tiltsák el a közszolgálati tevékenységtől. Az ügyész hasonló szankciókat kért Milos Lukicra, a boszniai szerb hivatalos közlöny vezetőjére is, aki figyelmen kívül hagyta a nemzetközi főképviselő döntését, és közzétette a Dodik által aláírt törvényeket a közlönyben. A szerdai tárgyaláson a védelem várhatóan előadja záróérveit is.

Ezt követően három napon belül eldöntik az ügy kimenetelét.

Bosznia-Hercegovina politikai és alkotmányos struktúráját a 1995-ös daytoni békemegállapodás formálta meg, amely véget vetett a boszniai háborúnak. E megállapodás értelmében az ország két fő egységre tagolódik: a boszniai Szerb Köztársaságra és a Bosznia-Hercegovinai Föderációra. Ezen kívül a nemzetközi közösség főképviselőjének intézménye is ekkor jött létre. A megbízott számára jogot biztosítanak arra, hogy törvényeket alkosson, illetve meglévő jogszabályokat felfüggesszen, ezzel is biztosítva a politikai stabilitást és a béke fenntartását az országban.

Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke már harminc éve hangoztatja, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, és véleménye szerint Bosznia-Hercegovina mint állam nem képes hatékonyan működni. Az utóbbi időszakban a boszniai szerb parlament olyan fontos döntéseket hozott, mint saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének kialakítása, a szövetségi intézményrendszerből való kilépés, valamint a saját választási törvény elfogadása. Ezek a lépések jelentős belpolitikai feszültségeket szültek az országban.

Újabb szankciókkal sújtja Orbán Viktor boszniai szerb szövetségesének köreit az Egyesült ÁllamokSzijjártó Péter szerb nyelven tartott beszédet Milorad Dodik kampányzárójánKezd kínos lenni, már otthon sem kedvelik Orbán Viktor szerb barátjátOrbán Viktor kitüntetője, a boszniai szerb elnök és a parlament is tagadja a srebrenicai népirtást Olyan kitünetést adott Milorad Dodik Orbán Viktornak, melyet egy éve még Vlagyimir Putyin kapott meg

Related posts