Felfedeztek egy rejtélyes objektumot egy hatalmas fekete lyuk szomszédságában, és a tudósok teljesen tanácstalanok, hogy mi is lehet ez a különös jelenség.

A Centaurus A galaxis szívében egy hatalmas, szupermasszív fekete lyuk trónol, amely folyamatosan részecskéket lő ki a környezetébe. Ezek a sugárnyalábok egy rejtélyes objektummal találkoznak a lyuk közelében, de a tudósok még nem tudták megfejteni, hogy mi is lehet az, ami útjukat állja.
A Földtől körülbelül 12 millió fényévnyire elhelyezkedő Centaurus A galaxis középpontjában egy rendkívül masszív fekete lyuk rejtőzik. A NASA Chandra X-ray Obszervatóriuma nemrégiben egy lenyűgöző új felvételt készített erről a galaxisról, amelyen a tudósok egy érdekes jelenséget figyeltek meg: a fekete lyukból majdnem fénysebességgel kilövellő hatalmas anyagsugár egy V alakú objektumra csapódik. Az objektum természetéről azonban a szakértőknek egyelőre nincsenek elképzeléseik - tudósít a Gizmodo.
A fekete lyukak a világegyetem legmegdöbbentőbb és legmisztikusabb objektumai közé tartoznak. Gravitációs erejük annyira intenzív, hogy még a fény sem képes megszökni tőlük, így a környezetükben kialakuló sötétség szinte megfoghatatlan. Azonban nem csupán a gravitációs hatásaik, hanem a fizikájuk is lenyűgöző: a fekete lyukak képesek közel fénysebességgel kiárasztani részecskéket, amelyekből hihetetlen energiájú sugarak keletkezhetnek. A csillagászok nemrégiben felfedeztek egy kivételes példányt, amely a Tejútrendszer szélességénél 140-szer nagyobb méretű. Ezen kívül, extrém erejük révén, képesek katalizálni csillagok felrobbanását, ezzel új, izgalmas folyamatokat indítva el a galaxisok életében.
Egy ilyen sugár találta el a C4 nevű objektumot is, amiről nem tudják a tudósok, hogy mi lehet. A képeken V alakúnak tűnik, ám ez csupán amiatt van, hogy megtörik rajta a sugár és csóvát hoz létre. Ez a csóva kicsinek tűnik - főként a fekete lyuk másik oldalán lévő nyalábhoz képest -, ám még így is 700 fényév hosszúságról beszélhetünk.
A tudósok már korábban is észleltek hasonló eseményeket, de a mostani megfigyelés különlegességét az adja, hogy az objektum alakja szabálytalan. Ez a jelenség kapcsolódhat a tárgy típusához, valamint ahhoz is, ahogyan a részecskék kölcsönhatásba lépnek az objektummal. Jelenleg még sok a kérdés ezzel kapcsolatban, ezért várható, hogy a jövőben fokozott érdeklődés övezi ezt a területet.
A NASA kutatói először a The Astrophysical Journal tudományos folyóiratban számoltak be a C4-ről.