Az amerikai-orosz kapcsolatok közeledése mögött egy titkos mesterterv rejtekezhet: Putyin támogatásával Trump talán végre rendezheti a régóta húzódó nukleáris vitákat.

Oroszország beleegyezett, hogy segítséget nyújt Donald Trump adminisztrációjának az Iránnal való kommunikációban olyan kritikus kérdésekben, mint az iszlám köztársaság nukleáris programja és a regionális amerikai-ellenes proxy szervezetek támogatása - írta a Bloomberg.
Moszkvai bennfentes források szerint Trump februárban közvetlenül Vlagyimir Putyin elnökkel közölte ezt a szándékát egy telefonbeszélgetés során, majd adminisztrációjának vezető tisztviselői néhány nappal később Szaúd-Arábiában tárgyaltak erről orosz partnereikkel. Egyelőre egyik fél sem reagált érdemben a lap megkereséseire, így hivatalos forrásból nem lehet megerősíteni, vagy cáfolni az értesülést. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kérdésekre válaszolva csak annyit közölt, hogy
Oroszország álláspontja szerint az Egyesült Államoknak és Iránnak a párbeszéd és a diplomácia eszközeivel kell kezelnie a felmerülő problémákat, és Moszkva elkötelezett amellett, hogy támogassa ezt a folyamatot minden lehetséges módon.
Trump törekszik a kapcsolatok helyreállítására Putyinnal, amelyek az Egyesült Államok és Oroszország között 2022-ben, Ukrajna megszállása következtében teljesen megszakadtak. Miközben Trump közvetlenül Putyinnal próbálja megkötni a háború végét célzó megállapodást, mindkét fél jelezte, hogy nyitott az együttműködésre más globális politikai ügyekben is.
Az amerikai és orosz diplomáciai vezetők, köztük Marco Rubio külügyminiszter és Szergej Lavrov, február 18-án Rijádban folytattak megbeszéléseket, amelynek középpontjában Washington érdekei álltak, nevezetesen Moszkva segítsége az iráni ügyekben. Lavrov ezt követően részletesen tájékoztatta iráni kollégáját, Abbász Aragcsit Teheránban a találkozó kimeneteléről. Jelenleg nem lehet egyértelműen megítélni, hogy Teherán mennyire reagál majd pozitívan az Oroszországon keresztül érkező amerikai közeledésre, mivel az iráni keményvonalas politikai körök prominens képviselői nyíltan ellenzik a kapcsolatfelvételt az Egyesült Államokkal.
Az ENSZ nukleáris felügyeleti szerve hétfőn sürgette a tárgyalások megkezdését az USA és Irán között, miután a múlt héten figyelmeztetett, hogy
Teherán közelében a bomba-minőségű hasadóanyag készlete jelentős mértékben, több mint 50%-kal gyarapodott a Trump megválasztása óta eltelt időszakban.
Az iráni tisztviselők jelenleg komoly nyomás alatt működnek, hogy gazdasági könnyítéseket nyújtsanak a lakosság számára, amely már kimerült az akut megélhetési válság sújtotta helyzettől. Ez a válság az amerikai szankciók következtében még súlyosabbá vált, mind Trump, mind Biden elnöksége alatt. Továbbá, Vlagyimir Putyin orosz elnök is valószínűleg igyekszik nyomást gyakorolni, hogy elinduljanak a tárgyalások.