Amerikában jelentős változások előtt állhat a fegyvertartási törvények terén, hiszen a jövőben akár tizenévesek is hozzájuthatnak a fegyvertartás jogához. Ez a lépés több évtizedes jogi kereteket formálhat át, és komoly vitákat generálhat a társadalomban.

Egy amerikai bíróság tervezi, hogy megkönnyíti a 18 és 20 év közötti fiatalok fegyverhez jutását, mivel úgy vélik, hogy a jelenlegi szabályozás nem áll összhangban az alkotmány által előírt korlátozásokkal. A végső döntést azonban a Legfelsőbb Bíróság hozhatja meg. Elemzések szerint az Egyesült Államokban a legnagyobb arányban kézifegyverekkel követnek el gyilkosságokat.
Egy szövetségi fellebbviteli bíróság csütörtökön eltörölte azt a régi szabályozást, amely megakadályozta, hogy 18 és 20 év közötti fiatalok kézifegyvereket vásároljanak. Ez a korlátozás 1968 óta volt érvényben. A bíróság érvelése szerint a törvény ellentétes az amerikai történelem hagyományaival, valamint sérti az alkotmány második módosításának rendelkezéseit - számolt be az ABC News.
A határozat hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság 2022-ben kiadott állásfoglalására, mely jelentős mértékben bővítette a fegyvertartásra vonatkozó jogokat. A bíróság megállapította, hogy a 18 és 20 év közötti fiatalok számára is megilletik ugyanazok a jogok a fegyverek birtoklására és viselésére, mint a felnőttkorú állampolgárok számára.
Emellett hangsúlyozták, hogy a szövetségi kormány ugyan megemlítette, miszerint a vitatott korosztály jogait már az Egyesült Államok megalapítása idején is korlátozták, de ez a történelmi döntés nem bizonyítja, hogy a korlátozásokra jelenleg is szükség lenne. Az ítélet országos következményei ugyanakkor nem egyértelműek, és minden valószínűség szerint a Legfelsőbb Bíróság fogja meghozni a végső verdiktet az ügy kapcsán.
Egy friss kormányzati elemzés rávilágít, hogy az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedek során a gyilkosságok és lövöldözések legnagyobb része kézifegyverek használatával történt. Ennek következtében az ország legnagyobb igazságszolgáltatási hatósága megerősítette azt a jogszabályt, amely szerint azok, akik családon belüli erőszakkal kapcsolatos távoltartási végzés alatt állnak, nem tarthatnak lőfegyvert. A következő hetekben pedig részletes vizsgálat indul a fegyvergyártók felelősségének kérdésében, különös figyelmet fordítva arra, hogy az elkövetők hogyan jutottak könnyen fegyverhez az erőszakos bűncselekmények elkövetése során.