Trump kifejezte elégedetlenségét a német kormánnyal kapcsolatban, és javaslatot tett arra, hogy az amerikai katonai kontingens Németországból Magyarországra kerüljön áttelepítésre.

A Telegraph hírei alapján Trump akár 35 ezer amerikai katonát is visszahúzhat Németországból. Az amerikai források szerint az elnök elégedetlenségét fejezte ki Európa védelmi politikájával kapcsolatban, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a kontinens a "háború szélére sodródik" - számol be erről a Híradó.hu.
A portál külföldi forrásokra hivatkozva arról számol be, hogy Donald Trump figyelme Magyarországra irányul, miután Orbán Viktor megvétózta az Ukrajna támogatására vonatkozó uniós döntést. Ismert, hogy az amerikai elnök többször is bírálta a NATO-tagállamokat, amiért nem teljesítik a 2%-os GDP-arányos védelmi kiadási kötelezettséget. Csütörtöki nyilatkozatában kijelentette,
Ha nem teljesítitek a fizetési kötelezettségeteket, sajnos nem tudunk védelmet biztosítani számotokra.
Az elemzések alapján a potenciális csapatáthelyezés Magyarország számára gazdasági és geopolitikai szempontból is kedvező lehetőségeket kínál. Az amerikai katonai jelenlét növekedése elősegítheti az ország védelmi rendszereinek korszerűsítését, valamint új befektetések érkezését is eredményezheti. Mindazonáltal, felmerül a kérdés,
Az EU és Magyarország közötti kapcsolatokra gyakorolt hatások szempontjából a különböző orosz politikai állásfoglalások és nézeteltérések kiemelkedő szerepet játszanak. Magyarország, mint az EU tagállama, gyakran találkozik az uniós politikák és Oroszország stratégiái közötti feszültségekkel. Ezen nézeteltérések különösen élesek lehetnek a gazdasági együttműködés, az energiapolitika és a biztonsági kérdések terén. Amennyiben Magyarország egyedülálló álláspontot képviselne Oroszországgal kapcsolatban, az jelentős hatással lenne a két entitás viszonyára. Egy esetleges, Oroszországgal való közvetlen együttműködés megerősítése feszültségeket szülhetne az EU-n belül, ahol a tagság egyetemes elve a közös külpolitikai irányvonalak képviselete. Ez pedig destabilizálhatja Magyarország pozícióját az EU-n belül, és súlyosbítani a politikai és gazdasági elszigeteltséget. A helyzet bonyolultabbá válik, ha figyelembe vesszük, hogy Magyarország energiaellátása nagymértékben függ Oroszországtól. Ebből fakadóan a pragmatikus megközelítések és a geopolitikai realitások gyakran összetett döntéshozatali helyzeteket eredményeznek, amelyekben a nemzeti érdekek találkoznak az uniós normákkal. Összességében elmondható, hogy a Magyarország és Oroszország közötti viszony alakulása jelentős hatással van az EU és Magyarország kapcsolatára, különösen a közös politikai irányvonalak, a gazdasági együttműködés és a biztonsági kérdések terén, amelyek mind alapvetően befolyásolják a kontinens stabilitását és jövőjét.
Egyes szakértők szerint Trump tervei jelentős hatással lehetnek az európai biztonsági struktúrára, és még nagyobb önállóságra kényszeríthetik az EU-t a védelmi politikában. Az európai vezetők között máris vita zajlik arról, hogyan lehetne egy közös európai haderőt létrehozni, amely függetlenítheti a kontinenst az amerikai katonai jelenléttől.