Trump-vámok: öthavi csúcsra szökött az euró árfolyama az amerikai dollárral szemben.


A legtöbb jelentős valuta értéke növekedett az amerikai dollárral szemben, ami Donald Trump vámemeléseinek következményeként alakult ki.

Az euró árfolyama (EUR) emelkedett az amerikai dollárral (USD) szemben, miután Donald Trump amerikai elnök szerdán este helyi idő szerint bejelentette az új vámtarifákat. Az EUR/USD pár 0,5 százalékkal, ami több mint fél amerikai centet jelent, 1,0915-re nőtt közép-európai idő szerint csütörtök hajnalban 5 óra 17 perckor, közelítve az 1,0953-as öthavi csúcsértékhez.

Az amerikai elnök szerdai napon a Fehér Ház falai között bejelentette, hogy kormánya minden országra minimum 10%-os importvámot fog bevezetni. Az Európai Uniót pedig egy 60 nemzetből álló csoporthoz sorolta, amelyben olyan országok találhatóak, mint Kína, Japán, India és Dél-Korea. E csoport tagjai mostantól, Trump szavai szerint a viszonossági elv alapján, magasabb vámtarifák révén értékesíthetik termékeiket az Egyesült Államok piacán.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy Trump vámtarifái súlyos következményekkel járnak az európai fogyasztókra és egyes vállalkozásokra nézve, melyek a második világháború óta az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem révén voltak képesek gyarapodni. A Bizottság elnöke szerint az EU-nak, mint a világ legnagyobb egységes piacának meg kell védenie magát a globális kereskedelem olyan mélyreható zavaraival szemben, melyek abból fakadnak, hogy az Egyesült Államok Trump döntéseinek révén elszigetelődik. Hozzátette, hogy "úgy tűnik, nincs rend a rendetlenségben", utalva ezzel az amerikai elnök kaotikus politikájára.

Az amerikai dollár Trump bejelentése óta jelentős gyengülésen ment keresztül a legtöbb fontos valuta, köztük a japán jen, az euró, a brit font és a svájci frank viszonylatában. A piaci szereplők aggályai a gazdasági hatások miatt az Egyesült Államokkal szemben felerősítették ezt a tendenciát. Ráadásul, ha mindez nem lenne elég, a 10 éves futamidejű amerikai kincstárjegyek hozamai 2024 októbere óta a legalacsonyabb szintre estek vissza.

Az ausztrál és a kanadai dollár viszont leértékelődött az amerikai dollárral szemben, mivel mindkét valuta szoros kapcsolatban áll a globális nyersanyagpiacokkal, például a réz és a nyersolaj árával. Egyes elemzők a Trump-adminisztráció által bevezetett vámokat a világkereskedelmi feszültségek előfutárának tekintették, és ezek a vámintézkedések tovább növelték a recesszióval kapcsolatos aggodalmakat a pénzügyi körökben.

Trump bejelentése sokkolta a globális piacokat, csütörtökön Ázsia-szerte drámai esés vette kezdetét a tőzsdéken. A japán piac 3%-os visszaesést könyvelhetett el, míg Kínában 1,5%-os csökkenés volt tapasztalható. Az ausztrál és a dél-koreai tőzsdék is 1%-kal csökkentek.

Az amerikai részvénypiacok sem örültek, a Dow Jones 2,01, az S&P 500 2,78, a Nasdaq pedig 3,3 százalékot esett, az eladási hullámok pedig az európai piacokon is éreztetik hatásukat, mivel a német DAX határidős jegyzése közép-európai idő szerint 5:30-kor már 1,89 százalékot zuhant.

A technológiai részvények is esésre készülnek, a Tesla részvényei 4,5, az Apple 2,3, az Nvidia pedig 2,4 százalékkal zuhant be csütörtökre.

Rendkívüli események zajlanak az amerikai árutőzsdén, ahol a határidős aranyárfolyamok új csúcsot döntöttek, unciánként elérve a 3195 dollárt. A jelenlegi piaci körülmények, amelyek tele vannak bizonytalansággal, arra utalnak, hogy az arany ára a közeljövőben tovább emelkedhet. Az arany hagyományosan a befektetők biztonságos menedékének számít, hiszen árfolyamingadozása általában csekély. Ennek ellenére idén az értéke figyelemre méltó, 20 százalékos növekedést mutatott.

Az amerikai dollár gyengülésének valószínűsége és a befektetők fokozott kételyei egyaránt hozzájárultak a nemesfémek árának az utóbbi években tapasztalt növekedéséhez.

Related posts