Az amerikai és orosz delegációk találkozója Szaúd-Arábiában zajlott, ám ezúttal ukrán és EU-s képviselők nélkül.

Az Európai Unió (EU) és Ukrajna elutasítása ellenére kedden csak az orosz és az amerikai felek ültettek le a tárgyalóasztalhoz Szaúd-Arábia fővárosában. A megbeszélésen részt vett többek között Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter, valamint Szergej Lavrov, orosz kollégája. A Donald Trump és Vlagyimir Putyin által Szaúd-Arábiába delegált csapatok eszmecseréi a moszkvai küldöttek szerint "jelentős" és "kedvező" hangulatban zajlottak, és körülbelül négy és fél óra elteltével zárultak le. Miközben Rijádban folytak a tárgyalások, az orosz külügyminisztérium Marija Zaharova szóvivőn keresztül kijelentette, hogy Oroszország követeli a NATO-tól, hogy vonja vissza a 2008-as bukaresti csúcstalálkozón hozott határozatát, amely lehetőséget biztosít Ukrajna számára a szövetséghez való csatlakozásra.
A találkozóról kiadott hivatalos képen Steve Witkoff, az Egyesült Államok közel-keleti megbízottja, Marco Rubio külügyminiszter, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, Faisal bin Farhan al-Szaúd herceg szaúdi külügyminiszter, Moszaad bin Mohammad al-Aiban nemzetbiztonsági tanácsadó, valamint a Kreml külpolitikai tanácsadója, Jurij Ushakov és Szergej Lavrov külügyminiszter látható a rijádi Diriyah palotában.
Tammy Bruce amerikai külügyminisztériumi szóvivő a találkozót követően azt nyilatkozta: Marco Rubio és Szergej Lavrov megállapodtak a jövőbeni együttműködésről olyan kérdésekben, mint a kölcsönös geopolitikai érdekek, valamint az ukrajnai konfliktus lezárásából adódó történelmi gazdasági és befektetési lehetőségek. Emellett a két állam diplomáciai képviselői megállapodtak abban is, hogy megoldják a kapcsolataikban meglévő "irritációkat." Megállapodás született, hogy magas szintű munkacsoportokat állítanak fel, amelyek a lehető leghamarabb megkezdik a munkát az ukrajnai háború befejezése érdekében.
"Úgy vélem, hogy még korai lenne a kompromisszumokról szót ejteni, viszont megállapítható, hogy a felek már elkezdték a kommunikációt egymással, figyelni kezdték a másik álláspontját, és elindították a párbeszéd folyamatát" - nyilatkozta Kirill Dmitrijev, az orosz szuverén vagyonalap vezetője a Rijádban lezajlott tárgyalások után a Reuters hírügynökségnek.
Jurij Usakov az egyeztetés után azt mondta: "a tárgyalások pozitívak voltak", "komoly beszélgetés volt minden témáról." Közölte: nem valószínű, hogy Putyin és Trump már a jövő héten találkoznak, de tárgyaltak annak feltételeiről. Usakov szerint a két ország küldöttségeinek szoros együttműködése szükséges. Készen állunk erre, de egyelőre nehéz pontos időpontot kitűzni a két vezető találkozójára, mondta. Tudatta: megállapodtak abban is, Ukrajna ügyében főtárgyalókat neveznek ki, illetve Vlagyimir Putyin fogja eldönteni, hogy mikor kezdődjön a kapcsolatfelvétel az Egyesült Államokkal az ukrán témában.
A Euronews hírportál összegzése alapján jelenleg az tűnik egyértelműnek, hogy az orosz fél továbbra is kitart a korábbi követelései mellett. Ezek között szerepel Ukrajna teljes demilitarizálása, örök semlegesség elérése, valamint a már megszállt területek végleges annexiója. Ukrajna viszont ezeket a feltételeket elfogadhatatlan kiindulópontnak tartja.
Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője, kedden reggel kifejtette, hogy az orosz elnök szükség esetén később hajlandó lehet tárgyalni Volodimir Zelenszkijjel. Peszkov hozzátette, hogy Putyin már korábban is utalt arra, hogy nyitott a párbeszédre. Ugyanakkor megemlítette, hogy Zelenszkij legitimitása kérdéses, mivel az előző évben Ukrajnában nem tartottak választásokat, ami problémát jelenthet egy esetleges találkozó során.
A BBC információi szerint az amerikai delegáció a keddi megbeszélésen világossá tette, hogy az esemény nem a béketárgyalások elindításáról szól, hanem arról kívánnak megbizonyosodni, hogy Oroszország valóban elkötelezett-e az ukrajnai konfliktus lezárása iránt.
Oroszország képviselői eközben közölték, számukra elsődleges fontosságú a kapcsolatok normalizálása az Egyesült Államokkal. Szergej Lavrov úgy fogalmazott: a tárgyalások célja, hogy véget vessenek annak az "abnormális időszaknak", amely a két "nagyhatalom" kapcsolatát jellemezte eddig.
A BBC később arról számolt be, hogy körülbelül egy percig tudtak forgatni a monumentális tárgyalóteremben, amely a hivatalos fényképen is megörökítésre került. A jelentés szerint a szaúdi házigazdák csupán üdvözlő nyilatkozatokat osztottak meg a teremben, mielőtt a két delegáció elhagyta volna a helyszínt, hogy megkezdődjenek a várva várt tárgyalások.
A Euronews hírei alapján jelenleg nem áll rendelkezésre információ arról, hogy léteznek-e konkrét amerikai javaslatok, és ha igen, azok részletei rejtve maradtak. Az is kérdéses, hogy Donald Trump milyen módszerekkel kívánja befolyásolni Vlagyimir Putyin orosz elnököt a harcok leállítása és egy békeszerződés megkötése érdekében. Csak idővel derülhet ki, hogy az Egyesült Államok rendelkezik-e olyan ajánlattal, amely esetleg kompromisszumokra ösztönözheti az orosz felet.
Egy további fontos kérdés merül fel: milyen módon tud a házigazda Szaúd-Arábia beavatkozni a megbeszélésekbe? Trump egyik fő nyomásgyakorló stratégiája a nemzetközi olajárak drasztikus csökkentése, ami komoly problémát jelentene az energiaexportból profitáló Moszkva számára. Azonban ez a terv Szaúd-Arábia közreműködése nélkül nem kivitelezhető.
Tegnap mindkét érintett fél találkozott Mohammed bin-Szalmán, Szaúd-Arábia de facto politikai vezetőjével és trónörökösével. A találkozók részleteiről azonban egyelőre nem érkeztek információk.
A CNN híradása szerint a kínai külügyminisztérium is megszólalt az ügy kapcsán, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen, hogy az ukrajnai konfliktusban érintett felek közösen üljenek le a béketárgyalások asztalához.