Karácsonykor különleges meglepetés várhat sok magyar munkavállalóra: azonban nem mindenki fog örömmel fogadni ezt a hírt - értesült a Pénzcentrum.

A karácsonyi bónusz sok dolgozó számára igazi motiváló erőforrás lehet, de sajnos nem mindenki kapja meg azt a jutalmazási formát, aminek a leginkább örülne. A Pénzcentrum legfrissebb felmérése rámutatott, hogy a bónuszok gyakran nem a legkedveltebb formákban érkeznek: sokan nem lelkesednek az utalványok, ajándéktárgyak vagy a fényűző karácsonyi rendezvények iránt. Érdekes módon azonban azok a munkavállalók, akik nem számíthatnak semmiféle jutalomra év végén, bármiféle elismerésnek örülnének, hiszen számukra a bónusz puszta álom marad.
December második fele a vállalatok életében általában a lezárás és a jövő tervezésének időszaka. Ilyenkor zajlanak a teljesítményértékelő beszélgetések, amelyek gyakran párhuzamosan bértárgyalásokkal is összefonódnak. A közeljövőben pedig sor kerül az év végi bónuszok és jutalmak kiosztására. Azonban nem minden vállalat rendelkezik egyértelmű és átlátható jutalomrendszerrel; előfordulhat, hogy egyik évben jutalmaznak, míg a következőben nem, vagy a dolgozók és részlegek között eltérő módon osztják el a jutalmakat. Így a munkavállalók számára nem marad más, mint az izgalmas várakozás a bejelentésre: kapnak-e idén bónuszt, és ha igen, milyen formában?
Az év végén kiosztott bónuszok nem csupán a dolgozók teljesítményének elismerését szolgálják, hanem kiemelkedő motiváló erőként is funkcionálnak, amely hozzájárulhat a munkavállalók megtartásához. A Comline Budapest, egy neves hazai tréningcég, elemzése szerint a különböző iparágakban jelentős eltérések mutatkoznak a jutalmazási rendszerekben. A jutalmak spektruma a dicsérő szavaktól kezdve a fizetett szabadságokig, egészen a több havi bérnek megfelelő pénzösszegekig terjedhet. A globális piacon tapasztalható trendek azt sugallják, hogy a teljesítményorientált bónuszok a legkedveltebbek, és a pénzbeli juttatások mellett egyre inkább előtérbe kerülnek a nem hagyományos jutalmazási formák is, mint például extra szabadnapok, ajándékutalványok, vagy akár különböző rendezvényekre szóló belépők.
A cégek számára kulcsfontosságú lehet, hogy megismerjék dolgozóik preferenciáit. Az látható, hogy egyre több vállalatvezető kérdezi meg alkalmazottait, hogy milyen juttatásokat értékelnének a legjobban, legyen az pénzbeli prémium, extra szabadnapok, vagy akár céges rendezvényeken való részvétel. A Pénzcentrum ugyancsak felmérte olvasói körében, milyen bónusznak, év végi jutalomnak örülnének.
A Pénzcentrum által végzett szavazás során a kérdés az volt, hogy miként örülnének leginkább az emberek az év végi jutalomnak vagy bónusznak. Az eredmények alapján a válaszadók 65,5%-a a pénzes jutalmat választotta. Ez az arány nem meglepő, ám elgondolkodtató, hogy miért nem sokkal magasabb ez a szám. A válaszok 27,6%-a azt mutatja, hogy sok munkavállaló bármilyen formában szívesen elfogadna jutalmat, hiszen számukra az év végi bónusz csupán egy távoli álom.
Az alternatívák közül a dolgozók fantáziáját leginkább az extra szabadnap mozgatta meg, ám így is csupán 3,6 százalékuk választotta ezt az opciót. A legkevésbé népszerű jutalmazási forma a céges év végi nagyrendezvény lett, ami arra utal, hogy a munkavállalók nem lelkesednek a fényűző karácsonyi bulikért. Helyette inkább pénzbeli bónuszra vágynak. A nagy értékű ajándékok, valamint az utalványok és élményajándékok sem nyerték el a tetszésüket.
Sok cég csinálja pedig a mai napig, hogy használhatatlan ajándékkosarakkal "jutalmazza" a dolgozóit év végén, vagy ahelyett, hogy pénzt adna, bosszantó utalványokat ad. Viszont a szavazás eredménye szerint a dolgozók nem igazán lelkesednek ezekért a megoldásokért.
Nemrégiben készült el a Rewin kutatása, amely rávilágít arra, hogy a csekély értékű ajándékok – leggyakrabban utalványok formájában – mint kiegészítő dolgozói juttatás, egyre népszerűbbek a hazai cégek körében. Az adatok azt mutatják, hogy az év első kilenc hónapjában 22 százalékkal több vállalat élt ezzel a lehetőséggel az előző év hasonló időszakához képest. Ezen kívül az utalványok volumene 57 százalékkal nőtt, és várható, hogy az év végére a cégek száma, akik ilyen formában adják ki az év végi jutalmakat, szinte megkétszereződik. Mi állhat ennek a trendnek a hátterében?
Az egyik legmeggyőzőbb érv a kedvezményes, 33,04%-os adózás lehetősége. Érdemes megemlíteni, hogy 2024-től új feltételek léptek életbe. A csekély értékű ajándékok iránti érdeklődés fő mozgatórugója, hogy jövő évtől ismét évi három alkalommal, szabadon választott időpontokban adhatóak. Ezen juttatás mértéke a januári minimálbér 10%-áig terjedhet, ami akár évi 80 ezer forintot is jelenthet. A növekvő kereslethez hozzájárul az is, hogy a cégek egyre inkább fókuszálnak a munkavállalók megtartására és motiválására irányuló megoldásokra. A karácsonyi időszak különösen kiemelkedőnek számít az utalványok szempontjából.
A Rewin Magyarország Kft. legfrissebb felmérése alapján 2024 végére a munkaadók körében, akik utalványokat alkalmaznak, akár 90%-os növekedés is várható az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Azonban a valós volumennövekedés ennél is jelentősebb lehet. Ruga Róbert, a cég ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a csekély értékű ajándékok mint juttatási forma 2025-ben is folytathatják felfutásukat. Ennek oka egyrészt az, hogy a már meglévő felhasználók a rendelkezésükre álló kereteket egyre inkább kihasználják, másrészt új cégek is belépnek a piacra, bővítve ezzel az érintett vállalatok számát.