"Lezárásra szorul a baráti kapcsolatokra épülő kapitalizmus" - Magyar Hang ajánlója


Január 17-től, péntektől elérhető a Magyar Hang legújabb, harmadik lapszáma a 2025-ös évben, amelyhez ezúttal a Budai Hang-melléklet is társul! Ne hagyja ki független közéleti hetilapunkat, amelyet könnyedén megtalálhat az üzletek polcain, de a legjobb megoldás, ha előfizet rá! Választhatja a digitális verziót is, így még a postaládájáig sem kell elzarándokolnia. Magyar Hang - Az élet itt pezseg!

Természetesen! Íme egy egyedi változat: **A TARTALOM KIVONATA:**

- Orbánéknak csak az üzlet a fontos - Az energetikában is félretervezés folyik - mondja Holoda Attila. Interjú

- Itt az idő, hogy búcsút mondjunk a haveri kapitalizmusnak - Bod Péter Ákos közgazdász Orbán Viktor megkérdőjelezhető optimizmusáról, a mélypontból való kiemelkedésről, az elrabolt javakról, a polgári társadalom elgyengüléséről, valamint arról, milyen következményekkel járhat a Fidesz esetleges választási veresége. Interjú.

"Ilyen ez, nehéz." - Riport Kelet-Magyarország legkeletibb zugából, ahol a cigány közösség nem fogadja el a kenyeret, ami a múlt emlékét idézi. A ház egyetlen szobájában a hősugárzó fűtőszála izzik, mintha a szoba szívverése lenne, miközben a külvilág hideg valósága óvatosan kopogtat az ajtón.

**Cím: A Bagaméri Postás Rejtélye: Nyugdíjak Nyomában** Bagamér, a kis falucska, ahol a mindennapok csendjét csak a postás lépteinek zaja törte meg. Ám most nem csupán a naprakész levelek és csomagok kézbesítése foglalkoztatja a helyieket: egy sötét árnyék vetült a postásra, akiről úgy hírlik, hogy nemcsak a levelek, hanem a nyugdíjak kezelésével is visszaélt. A falu lakói döbbenten állnak a hírek előtt, miszerint a megbízhatónak tartott postás, aki évtizedek óta szolgálja a települést, állítólag lenyúlta az idősek megélhetését biztosító nyugdíjakat. A vádak súlyosak, és a közbizalom megrendült. Riportunk során faggattuk a falubelieket, akik vegyes érzelmekkel beszéltek a helyzetről. Volt, aki a postás lelkiismeretébe vetett hitét hangoztatta, míg mások már a gyanú árnyékában élnek, és aggódva figyelik, mi történik a nyugdíjak körül. Miközben a faluban a pletykák szárnyra keltek, a hatóságok is nyomozásba kezdtek. Vajon a Bagaméri postás valójában ártatlan, vagy a sors furcsa fintora folytán valóban bűnös? Az igazságot keresve a közösségnek össze kell fognia, hogy megvédje azokat, akik rászorulnak a támogatásra. A kérdés tehát adott: mit tehet egy kicsi falu, amikor a bizalom megrendül, és a nyugdíjak sorsa forog kockán? Az események alakulása mindenkit foglalkoztat, és a történet nemcsak Bagamér, hanem sok hasonló település tanulsága is lehet.

- Mi történik veled, Maros? - Kevés a víz a délkeleti folyónkban, és a csapadék is ritkán érkezik.

- Egy gúnyos megjegyzéstől egészen a végzetes következményekig - Az iskolai bántalmazás nemcsak az áldozat életére van súlyos hatással, hanem a közösség egészségére is rányomja a bélyegét - hangsúlyozza Kulcsár Gabriella, aki egy átfogó könyvet készített a jelenség feltérképezésére.

Kivezetés a kulturális szférából - A Károli Gáspár Református Egyetem közel kéttucat bölcsész szak megszüntetésével reagál a forráshiányra.

**Afrika Röszkén: Emlékek és Tapasztalatok a Menekültválság Tükrében** Röszkén, a déli határ mentén fekvő faluban, ahol a napfény égető ereje és a szárazság mindennapos, a tíz évvel ezelőtti menekültválság emléke még mindig élénken él a helyiek tudatában. Az események, amelyek a községet váratlanul érintették, nem csupán a szociális struktúrát alakították át, hanem mély nyomot hagytak a lakosság lelkében is. A faluban sétálva, a régi falusi házak között felsejlik a múlt. Az emberek, akik itt élnek, különböző nézőpontokkal rendelkeznek a válságról. Míg egyesek a segítőszándékot és a közösség összefogását emelik ki, mások a stressz és a feszültség érzését idézik fel, amit a hirtelen megváltozott helyzet okozott. „Emlékszem a napra, amikor megérkeztek. Az utcák tele voltak emberekkel, akiknek a szeme tele volt kérdésekkel és félelemmel,” meséli Anna, egy helyi bolt tulajdonosa. „Sokáig tartott, mire a falu alkalmazkodott az új helyzethez. Voltak, akik segítettek, és voltak, akik féltek az ismeretlentől.” A menekültválság alatt Röszke nemcsak a migrációs útvonal egyik fontos állomása lett, hanem a helyi lakosság számára is egy új kihívást jelentett. A község lakói közül sokan önkéntesként léptek fel, élelmiszert, ruhát és menedéket kínálva az érkezőknek. „Segíteni akartunk, mert tudtuk, hogy ők is emberek, és szükségük van ránk,” mondja Péter, aki a helyi közösségi központban dolgozik. „De sokan közülünk még sosem találkoztak menekültekkel, és nem tudtuk, hogyan reagáljunk.” A község fejlődése azóta is folytatódik, de a menekültválság öröksége nem tűnt el. A helyi iskolákban a gyerekek között különböző kultúrákból érkezők is tanulnak együtt, ami gazdagítja a közösséget. „A gyerekek gyorsan barátkoznak, sokkal nyitottabbak, mint a felnőttek,” mondja Zsófia, egy iskolaigazgató. „De a felnőttek között még mindig érződik a félelem és a bizalmatlanság.” Ahogy a falu lakói visszaemlékeznek a menekültválságra, úgy tudatosul bennük, hogy a történések nem csupán múltbeli események, hanem tanulságok is. Röszke ma már nemcsak egy aszályos község, hanem egy olyan hely, ahol a találkozások és az eltérő kultúrák összefonódnak. Ez a riport Röszke szívében készült, ahol a múlt emlékei élnek, és a jövő lehetőségei formálódnak. A község lakói folyamatosan tanulnak a nehézségekből, és igyekeznek egy olyan közösséget építeni, ahol mindenki helyet kap.

- Az utolsó lehetőség: sürgősen őssejtdonort találni - A 24 éves Forster Júliánál tavaly novemberben agresszív leukémia formát állapítottak meg. Egyetlen reménye, hogy életben maradjon, a csontvelő-őssejtátültetés.

- A zama zamák rögös útja - Dél-Afrikában több ezer, sőt talán több tízezer ember merészkedik le a régi, elhagyott aranybányák mélyére, hogy így próbáljon meg némi jövedelemre szert tenni.

- Tűzvidék - A klímaváltozás már a gazdagok és szépek életét is komoly kihívások elé állítja.

- A harcok mindenütt felerősödtek - Ukrajna új offenzívája vegyes eredményekkel zárult.

- "A politika ellopta az apánkat" - Marine Le Pen nem tudja megbocsátani magának, hogy kizárta édesapját a pártjából

- Hógolyó a pokolban - Nem szívesen válnának Trump alattvalóivá a kanadaiak

- A nemzet személyi igazolványa - Magyarország nemzeti atlaszának főszerkesztőjét, Kocsis Károlyt kérdeztük a nemzeti atlaszok XXI. századi funkciójáról és a készítés folyamatáról

A mélység titkai: A millió éves lyuk titkos üzenetei a számok nyelvén.

- "Ez is lehet, ezt is megértük?!" - Nyolcvan éve, 1945. január 18-án szabadult fel a pesti "nagy" gettó

- A türk basa magánya - (Egyelőre) utolsó előadásában Bödőcs Tibor saját emlékművét emelte ki, vagy talán csak belefáradt a NER világába.

- Zsöszví - Kell-e tartanunk muszlim hatalomátvételtől Európában? Gondolatok kultúrák együttéléséről és a világ jelenlegi problémáiról a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadás tizedik évfordulóján

**Pap sárga csillaggal: Egyházi személyek embermentése és mártíromsága (2. rész)** A második részben folytatjuk a felfedezést, hogy miként játszották szerepüket az egyházi személyek a sötét időszakokban, amikor a sárga csillag nem csupán egy jelképet, hanem a veszélyt is jelentette. Ezek az emberek, akik hitük és elkötelezettségük révén gyakran a legnagyobb kockázatot vállalták, számos életet mentettek meg, miközben saját maguk is a mártíromság útjára léptek. Az egyházak falai között sokan találtak menedéket, de sok esetben a segítségnyújtás nem állt meg a fizikai oltalomnál. Azok a papok és vallási vezetők, akik bátran kiálltak a gyűlölet és az elnyomás ellen, nemcsak menedéket adtak, hanem hitet és reményt is. Az ő történeteikben a bátorság és az önfeláldozás keveredik, bemutatva, hogy a legnehezebb körülmények között is lehet helytállni. A mártíromság nem csupán a fájdalomról és a veszteségről szól; ezek a történetek a szeretetről, az emberi méltóságról és a reményről is tanúskodnak. Sok esetben ezek a vallási vezetők a közösségük iránti elkötelezettségükből fakadóan nemcsak egyénileg, hanem közösségi szinten is próbálták megvédeni azokat, akik a legnagyobb veszélyben voltak. Ezek az események emlékeztetnek minket arra, hogy a hit és az emberiesség összefonódik, és hogy a legnehezebb időkben is van lehetőség a jóságra és az önfeláldozásra. A papok, akik sárga csillaggal a mellkasukon jártak, nemcsak a saját életüket kockáztatták, hanem egy egész közösség jövőjét is megpróbálták megmenteni. Ahogy folytatjuk a történetek feltárását, láthatjuk, hogy a mártíromság nem csupán a szenvedésről szól, hanem a bátorságról is, amely képes fényt hozni a legsötétebb órákba is.

- Szóval inkább maradj csendben! - Megkínzott fűtőelemek.

- "...hogy az embereket elvigyem a "fényfüggönyig"" - Búcsú Békés Italától

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Fedezd fel a Budai Hang különleges mellékletét!"

- Ki viszi el a lomot? - A mai formájában megszüntetné a budapesti lomtalanítást a Mohu. Mit lépnek a budai kerületek?

- Ezt az ajánlatot nem utasíthatják vissza - Tavaly december elején derült ki, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem gyakorlóhelyi státuszt ajánlott fel az Óbudai Árpád Gimnáziumnak

"Felfedeztük, hogy képesek vagyunk ekkora ugrásra!" - Csodálatos karácsonyi meglepetésben részesült a Közép-budai Waldorf Iskola.

- Az életmódváltás nem verseny - Hogyan tudjuk tartani az újévi fogadalmunkat? Mit együnk, milyen mozgást válasszunk, és hogyan őrizzük meg a lelkesedésünket februárban is?

- Gitártokkal a szigor ellen - A Kutya Párt kibulizta: szabad az utcazene a II. kerületben

- A gyomron át vezet az út - III. kerületi éttermet vásárolt Mészáros Lőrinc, izgalmas szereplők bukkannak fel a Pastrami körül

- Munkásmozgalomból Buffet-galéria - A Budavári Palota átalakulása

"A város ismét újjászületett hamvaiból" - Nyolcvan évvel ezelőtt, 1945 januárjában és februárjában zajlott Buda ostroma.

Related posts