Vincze Máté véleménye szerint a Magyar géniusz program a rendszerváltoztatás utáni évtizedek legkiemelkedőbb múzeumi kezdeményezése, amely országos szinten kiemelkedő sikereket ért el.
Vincze Máté úgy fogalmazott, a géniuszprogramot mindenképpen folytatni kell, erre pedig már keresik a lehetőséget. Azt mondta, a programnak köszönhetően számos kiállítás újult meg, az intézmények pedig összekovácsolódtak.
A helyettes államtitkár kiemelte, ebben az ágazatban is fontos az összefogás, amit az MVMSZ is jól bizonyít azzal, hogy több közgyűjteményi szervezettel működik együtt.
Hozzátette: a vidéki múzeumok hozzáadott értéke a genius loci, azaz a hely szelleme. Úgy fogalmazott, az MVMSZ magasra tette a mércét, de amit elértek azt folytatni kell továbbra is összefogottan, mert a múzeumok és közgyűjtemények kezében van az identitás kulcsa.
Felhívta a figyelmet a KIM által elindított kezdeményezésre, melynek célja, hogy Magyarország a legolvasottabb országok közé emelkedjen az Európai Unióban. Ezzel összefüggésben arra ösztönözte az MVMSZ tagjait, hogy aktívan támogassák a könyvtárakat a kihívás keretein belül.
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke a közgyűlés keretein belül hangsúlyozta, hogy a múzeumok kulcsszerepet játszanak a hiteles tudás közvetítésében. Beszédében kiemelte, hogy a múzeumok nem csupán tárgyakat őriznek, hanem a társadalom kulturális emlékezetének őrzői is, akik segítenek az embereknek megérteni a múlt jelentőségét. Mint fogalmazott,
Kiemelte, hogy a hiteles tudás élményszerű közvetítése a múzeumok felelőssége. Rámutatott arra is, hogy a MNMKK vidéki intézményei célja, hogy összefogva egyfajta regionális tudásközpontként funkcionáljanak.
Az MVMSZ konferenciáján több mint nyolcvan intézmény mintegy száznegyven munkatársa gyűlt össze, köztük tizenhárom múzeum képviselője a határon túli régiókból, akik a kétnapos esemény során osztják meg tapasztalataikat és gondolataikat.