Vitézy Dávid megfogalmazása szerint a főváros mostantól saját forrásait használja, ami nem nyeri el a tetszését azoknak, akik eddig jelentős összegeket profitáltak a Budapest Brandből.

A Podmaniczky Mozgalom vezetője öt pontos posztban vág vissza az őt zsarolással vádoló Faix Csaba vezérigazgatónak.
A Budapest Brand marketingügynökség jövője 2025-től megváltozik, mivel a főváros inkább az útfelújításokra, a hajléktalanellátásra, az állatvédelemre és a BKK-rendészetre kíván költeni. Ezt a döntést a Fővárosi Közgyűlés egyhangúlag hozta meg, így természetesen nem meglepő, hogy az eddigi, jelentős összegekkel operáló szerződéseket és nyolcmilliós prémiumokat élvező érintettek most hangosan tiltakoznak. Vitézy Dávid fővárosi képviselő a Faix Csaba vezérigazgatórral folytatott szenvedélyes interjújára reagálva, szintén szenvedélyes Facebook-bejegyzésben fogalmazta meg véleményét a helyzetről.
A cégvezető nemrégiben bejelentette, hogy távozik a vállalat éléről, miután kénytelen volt 31 munkatársát elbocsátani. Az elbocsátások hátterében a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjének javaslata áll, amelyet Karácsony Gergely főpolgármester is támogatott. Ennek következtében a dolgozók nem kapták meg az idei évre ígért 475 millió forintos támogatást.
Vitézy Dávid a városélmény világában hasonló helyzetbe került, mint Lázár János a vasúti közlekedés terén. A Budapest Brand vezérigazgatójaként úgy véli, hogy a városvezetést nyomás alá helyezték.
Vitézy, akit Faix zsarolással vádolt, öt kulcsfontosságú pontban osztotta meg véleményét.
A Budapest Brand személyi jellegű kiadásai a 2023-as hivatalos beszámoló alapján 789 millió forintot tettek ki, amely 72 fős létszám mellett havonta fejenként átlagosan 913 ezer forint kiadást jelent. Ez az összeg 67 százalékkal magasabb, mint a Szabó Ervin Könyvtár vagy a Kolibri Színház hasonló mutatói, sőt, 25-30 százalékkal felülmúlja a legsikeresebb budapesti színházak (mint például a Katona vagy a Radnóti) bérszintjét is. Érdekes módon, még a BKK, amely számos speciális tudású mérnököt foglalkoztat, is alacsonyabb átlagos bérrel rendelkezik. Fontos megemlíteni, hogy a jelentett átlagot a vezetők bérei is jelentősen befolyásolják: például Faix Csaba és Bakó Ágnes, a vezérigazgató és helyettese tavaly 8-8 millió forint prémiumot kaptak, ami szinte megegyezik a fővárosi nagyvállalatok vezetőinek juttatásaival (BKK, BKV, BKM, Vízművek). Ebből a helyzetből világosan látszik, hogy tarthatatlan, hogy a főváros legmagasabb bérét egy marketingügynökség kínálja.
2. Budapest a vitathatatlan kulturális értéket jelentő színházai, így például a Katona vagy a Radnóti számára sem tudott érdemi többletforrásokat adni idén, pedig a Brandtől jócskán elmaradó színházi fizetések miatt ez igencsak indokolt lenne. Az Örkény színház számára a Merlin programokkal való megtöltéséhez szükséges források is hiányoznak a 2025. évi költségvetésből. Ahogy a Kolibri vezetőváltási botrányának gyökere is az, hogy a Főváros nem tudta a színházat fenntartani és átadta a kormánynak - így nem tud beleszólni, ki legyen az igazgató. Eközben tényleg arról vitatkozunk, hogy a Budapest Brand kapjon-e 450 milliót marketingkampányokra? Ha a Fővárosnak még milliárdokkal lenne több pénze kultúrára, akkor se lenne valójában az első tíz legfontosabb feladat között a Brand változatlan működtetése ilyen fizetésekkel és ilyen közpénz-felhasználási fegyelemmel, ami az elmúlt években látható volt.
Mindezek figyelembevételével a Fővárosi Közgyűlés minden frakciója, valamint a főpolgármester is egyhangúlag támogatta a közpénzekből fenntartott városi marketingügynökség költségvetési forrásainak drasztikus csökkentését. A Brand eddigi forrásait a Közgyűlés idén valóban a megemlített célokra, mint például útfelújítás, hajléktalanellátás, állatvédelem és a BKK-rendészet, fogja átcsoportosítani. E döntés mögött részben az én javaslatom, részben pedig a Karácsony Gergellyel közösen kidolgozott javaslatunk áll. Ahogyan a kampány során és a Partizán-vitán is hangsúlyoztam: számomra az utak korszerűsítése sokkal fontosabb, mint az, hogy a város jelentős összegeket költsön egy marketingügynökség működtetésére.
Az utóbbi hetekben a cég körüli feszültség fokozódása során számos alaptalan állítás jelent meg a cég vezetője által, akinek ma a Népszavában megjelent nyilatkozatában sikerült saját korábbi szavait megcáfolnia. A vezető ugyanis azt állította, hogy a Budapest Kártya révén "egymilliárd forintos bevételt generál" a vállalat. Ezért az a kijelentés, hogy mindenkit el kell bocsátani, és hogy a cég korábbi ciklusokban végzett alapvető turisztikai feladataira nem maradna forrás, teljes mértékben alaptalan volt.
5. A nyilvánosságban kialakult vita nyomán az elmúlt napokban súlyos korrupciógyanú is megfogalmazódott egy másik frakció részéről a Brand működése kapcsán, mesterséges intelligencia által megírt sokmilliós kamutanulmányok gyanúja merült fel. Ezeket az ügyeket alaposan ki kell vizsgálni, még akkor is, ha a Brand vezérigazgatója hetek óta önérzetes interjúkban panaszkodja tele a sajtót, és támadja a saját tulajdonosát és munkáltatóját, azaz a Fővárosi Közgyűlést a költségvetés kapcsán hozott döntések miatt - ezzel amúgy kiválóan alátámasztva, miért hoztunk helyes döntést decemberben.
A vita, ahogy kiderült, még korántsem zárult le, hiszen a főpolgármester-választáson mindössze 293 szavazattal maradt alul Vitézy Dávid. A Népszava-interjú egyik kérdésére is válaszolt, amely a felmerült korrupciógyanús ügylettel foglalkozott; ebben egy oldalanként 148 ezer forintért megrendelt tanulmányról volt szó. Faix Csaba véleménye szerint viszont ez az összeg is megérte, sőt, úgy gondolja, ezzel jelentős megtakarítást értek el, mivel nem kellett annyi embert foglalkoztatni a Budapest 150. évfordulós ünnepségsorozata során.
Vitézy szerint arról szólt a tanulmány, hogy miért ne csinálják meg, amit a főváros kért tőlük, ráadásul tanulmány meglehetősen komolytalan. Faix azonban leszögezte, hogy ők igenis jó munkát végeztek, és szerinte az őt személyeskedéssel illető Vitézy személyeskedik.
Harmincegy dolgozót rúgtak ki a Budapest arculatáért felelős cégtől