Zaluzsnij: Az Egyesült Államok megkérdőjelezi a globális egyensúlyt.

Valerij Zaluzsnij, Ukrajna londoni nagykövete és a fegyveres erők korábbi főparancsnoka, egy jelentős brit előadáson éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államokkal szemben, mondván, hogy az "világrend lerombolásáért" felelős. Ezt a megnyilvánulást a The Times brit napilap tudósítása nyomán tette közzé csütörtöki cikkében az Ukrajinszka Pravda hírportál, amely hangsúlyozta a téma súlyosságát.
a Fehér Ház lépései komoly következményekkel járhatnak a transzatlanti kapcsolatokra nézve. A volt főparancsnok, aki a Királyi Nemzetközi Ügyek Intézet (Chatham House) rendezvényén osztotta meg nézeteit, hangsúlyozta, hogy Washington jelenlegi politikája nem csupán a biztonsági kihívások elhárítását nehezíti, hanem a nyugati világ egységét is megkérdőjelezi. Zaluzsnij figyelmeztetett arra, hogy ha az Egyesült Államok továbbra is ilyen irányba halad, az hosszú távon destabilizálhatja a nemzetközi rendszert, és új kihívásokat teremthet a szövetségesek számára.
Később az Ukrajinszka Pravdának azt mondta "Nyilvánvalóan az, hogy Washington nem ismeri el az orosz agressziót, új kihívást jelent nemcsak Ukrajna, hanem Európa számára is, tehát ez elég ahhoz, hogy megértsük: már nemcsak Oroszország és a +gonosz tengelye+ igyekszik lerombolni a világrendet, hanem az Egyesült Államok is végérvényesen elpusztítja azt"- idézte az ukrán hírportál a volt főparancsnokot.
Két prominens ukrán politikai figura, Petro Porosenko, az egykori államfő és az Európai Szolidaritás párt vezére, valamint Julija Timosenko, a korábbi miniszterelnök és a Haza párt elnöke, csütörtökön reagált a Politico brüsszeli lapban megjelent egy cikkre, amely arról számolt be, hogy "titkos tárgyalásokat" folytattak Donald Trump amerikai elnök belső körének négy vezető tisztviselőjével. A Politico szerint ezek a megbeszélések éppen abban az időszakban zajlottak, amikor Washington együttműködött Moszkvával Volodimir Zelenszkij ukrán elnök leváltása érdekében - idézte az Ukrajinszka Pravda hírportál a cikket. Porosenko és Timosenko közösségi média bejegyzéseikben határozottan kijelentették, hogy...
"Kijev és Zelenszkij elnök egyértelműen kijelentette, hogy készen áll a tárgyalásokra a háború befejezéséről Trump elnök erős vezetésével. A Haza párt csapata minden olyan szövetségesünkkel tárgyal, aki képes segítséget nyújtani az igazságos béke gyors megteremtésében" - hangsúlyozta Timosenko. Szavai szerint addig a pillanatig, amíg nincs béke az országban, "szó sem lehet arról, hogy Ukrajnában választásokat tartsanak".
Porosenko bejegyzésében leszögezte: az általa vezetett politikai erő nyilvánosan és átláthatóan működik együtt az amerikai partnerekkel, azzal a céllal, hogy fenntartsa Ukrajna kétpárti támogatását. "Többször is javasoltuk, az ilyen találkozók egyeztetését a kijevi vezetéssel, beleértve a washingtoni ukrán nagykövet meghívását is rájuk. Többször beszéltünk nyilvánosan arról is, hogy a kormánycsapat és az amerikai adminisztráció közötti kommunikáció hiánya az állam számára kockázatot jelent" - jegyezte meg a politikus. Kiemelte egyúttal, hogy az amerikai oldal képviselőivel folytatott megbeszélések lényege mindig két alapelvre épült: az első a biztonság, valamint az erőn alapuló béke elve. "Nevezetesen fegyverek, hírszerzés, Oroszország elleni szankciók, pénzügyi támogatás, demokratikus ellenálló képesség, azaz szabadság és demokrácia, valamint transzatlanti egység" - részletezte a tárgyalások alaptémáit.
Ellentétben a kormányzati lépésekkel, amelyek a hadsereg pénzügyi forrásait csökkentve próbálják megvásárolni a választók támogatását, valamint alkotmányellenes és bírósági döntések nélküli szankciókkal igyekeznek kiiktatni politikai riválisaikat, Porosenko arra figyelmeztetett, hogy ez a politikai üldözés és választási előkészületek sötét forgatókönyvéhez vezet. A volt elnököt nemrégiben az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács büntetőintézkedésekkel sújtotta, míg a 2022. szeptember 2-án az ukrán Állami Nyomozó Iroda (DBR) befejezte a bűnügyi vizsgálatát, amelyet a Donyec-medence ideiglenesen megszállt területeiről származó szénszállítmányokban való részvétel miatt indítottak. A nyomozóiroda gyanúja szerint Porosenko egy csoporttal működött együtt, amely magában foglalja az orosz legfelső vezetés képviselőit is, hogy támogassák a donyecki és luhanszki szakadár területek irányítóit, akiket Ukrajnában terrorszervezetnek minősítettek.
"Azt hangoztattuk, és továbbra is hangoztatjuk, hogy"
"Ezután a hadviselés állapota nyilvánvalóan megszűnik, ezért legkésőbb 180 napon belül szabad és demokratikus választásokat szükséges tartani az országban. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy az állampolgárok akaratát kifejezzék, valamint hogy a szabad világ bizalmát megnyerjük" - mondta Porosenko.
Dmitro Orlov, Enerhodar hivatalos polgármestere, a zaporizzsjai megye orosz megszállás alatt álló városának vezetője, Telegramon számolt be arról, hogy a helyi bíróság 15 év börtönre ítélte Natalija Sulgát, az atomerőmű egyik alkalmazottját. A 56 éves nő ellen azzal a váddal indítottak eljárást, hogy szabotázskísérletet követett el, állítólag az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) ügynökeivel együttműködve. A vád szerint Sulga 2024 júniusában megpróbálta felrobbantani egy Enerhodarba vezető villanyvezetéket, ezzel áramszünetet okozva a város egyik lakóövezetében. A polgármester videófelvételt is mellékelt bejegyzéséhez, amely az ítélet kihirdetéséről készült.
Kiemelt kép: Régi felvétel Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke és Valerij Zaluzsnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka mellett. (Forrás: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat)