Zelenszkij: Ukrajna NATO-tagsága előtt elengedhetetlen a másfél milliós hadsereg kiépítése | Demokrata


Az államfő szavai szerint amíg Ukrajna nincs a NATO-ban, addig Európával közösen biztonsági rendszert kell kialakítania, és fontos, hogy ezt az európai vezetők is megértsék. Zelenszkij január közepén közölte, hogy jelenleg 880 ezer katona van az ukrán hadseregben, akik az egész országot védik - emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.

Az elnök figyelmeztetett arra, hogy Oroszország már a következő évben agresszív lépéseket tehet NATO-tagállamok ellen. Kiemelte, hogy az orosz hadsereg idén 15 hadosztály felkészítésére összpontosít, amely a fehérorosz irányvonal megerősítését is magában foglalja. "Úgy véljük, hogy ezek közül az egységek mindegyike, vagy legalábbis egy része Fehéroroszország területén fog tartózkodni, ami 100-150 ezer katonát jelenthet" - tette hozzá az elnök. Megjegyezte, hogy ez a jelentős haderő nem feltétlenül Ukrajna ellen irányulhat. "Lehetséges, hogy Ukrajnába vonulnak, mint ahogyan 2022-ben tették, de akár Lengyelország vagy a balti államok irányába is elindulhatnak" - emelte ki. Kiemelte, hogy a hírszerzési információk alapján úgy véli, Vlagyimir Putyin 2026-ra háborús terveket sző NATO-országok ellen.

Az államfő hangsúlyozta, hogy Ukrajna nem támaszt semmilyen követelményt az Egyesült Államok felé a Donald Trump amerikai elnökkel tervezett találkozó kapcsán, és kész bármilyen témát megvitatni. Amikor egy kérdést kapott, kifejtette, hogy megérti az Egyesült Államok ódzkodását Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban, és kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a jövőben ez a helyzet változna-e.

A jelenlegi amerikai politikai helyzet, különösen Trump elnöksége alatt, úgy tűnik, elfordult a NATO kérdésétől. A nézetek szerint Ukrajna nem lehet a szövetség tagja, és sokan úgy vélik, hogy az orosz invázió hátterében az áll, hogy a NATO-csatlakozási szándék megjelenik Ukrajna alkotmányában - hívta fel a figyelmet Zelenszkij. Emellett kifejezte, hogy Ukrajnának talán át kellene értékelnie a NATO-hoz való csatlakozási szándékát. "Valóban szeretnénk a NATO tagjai lenni? Igen, de nem csupán a név miatt. A legfőbb motivációnk a biztonsági garanciák keresése. Ezért a legfontosabb kérdés az, hogy ezek a garanciák mit foglalnak magukban, figyelembe véve az ukrán hadsereg létszámát és a lehetséges békefenntartó misszió kereteit" - hangsúlyozta. Zelenszkij különösen kiemelte Ukrajna nemzetközi jogi területi integritását, amelyet "vörös vonalként" definiált. "Soha nem fogjuk jogilag elismerni az ideiglenesen megszállt területeket orosznak vagy bármilyen más entitásnak, csakis ukrán területként. Ez egyértelmű vörös vonal, ami az alkotmányban is rögzítve van. Csak Ukrajna népe dönthet erről" - tette hozzá.

Zelenszkij bejelentette, hogy Kijev információi szerint Oroszország a közeljövőben 2-3 ezer észak-koreai katonát tervez telepíteni a kurszki térségbe. Az észak-koreai erők már több mint négyezres veszteséget szenvedtek el, és a katonák körülbelül kétharmada életét vesztette. A moráljuk is jelentősen csökkent, mivel sokan elmenekültek az alakulatokból – tette hozzá. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajnának folyamatosan ébernek kell lennie, mivel a helyzet gyorsan változhat. "Oroszország továbbra is aktívan tartja a kapcsolatot Észak-Koreával katonai erők, fegyverek és rakéták szállítása terén" – figyelmeztetett, megjegyezve, hogy erről Donald Trump csapatával is tervez tárgyalni.

Az elnök közölte, hogy a régóta ádáz harcok sújtotta Donyeck megyei Pokrovszk városnál az ukrán erők javítottak helyzetükön az elmúlt napokban. "Elmondhatom, hogy ott most magabiztosabbak vagyunk, mint voltunk" - fogalmazott, de részleteket nem árult el.

Zelenszkij hangsúlyozta, hogy pénteken egy orosz drón csapódott be a csernobili atomerőmű 4. blokkjának szarkofágjába, méghozzá olyan alacsony magasságban, hogy a radarok nem észlelhették. Kifejtette, hogy ez a támadás egyértelműen Oroszország szándékos akciója volt a szarkofág ellen. "A drón mindössze 85 méteres magasságban repült, ami azt jelenti, hogy a radarok nem tudták követni. Ez a csapás kifejezetten a szarkofágot célozta meg, és éppen a müncheni biztonsági konferencia kezdetének napján történt. Ez egy nyilvánvaló 'üdvözlet' Vlagyimir Putyintól és Oroszországtól" - fogalmazott. Hozzátette, hogy ez ismételten bizonyítja, hogy az orosz elnök nem szándékozik véget vetni a háborúnak.

Related posts