A tőzsdék mélyrepülésbe kezdtek, és a befektetők pánikba estek.


A piacok megállíthatatlanul zuhannak, péntek délután szinte minden eszközosztály veszít az értékéből. Az egyre fokozódó eladói nyomás mögött Kína válasza áll az Egyesült Államok vámintézkedéseire, ami világszerte feszültséget generál.

A magyar tőzsde sem kivétel, sőt, 5000 pontot szakadt a BUX délutánra, azaz 6 százalékot esett.

Az OTP Bank forgalma meghaladta a 31 milliárd forintot délután, az árfolyama több mint 6 százalékkal került lejjebb. A Richter részvények szintén 6 százalékos mínuszban.

A Magyar Telekomra hatalmas nyomás nehezedett, miután Nagy Márton bejelentette, hogy a távközlési szolgáltatók korábbi áremelési tervei elfogadhatatlanok. A Telekom április 1-től 3,7 százalékos inflációkövető díjkorrekciót kívánt végrehajtani. Az NGM most egyfajta ultimátumot intézett a szolgáltatók felé: ebben a hónapban még van lehetőségük önkéntes árcsökkentések bevezetésére, különben hatósági beavatkozásra kell felkészülniük. Ennek hatására a Telekom részvényei 8 százalékkal, míg a One szolgáltatót birtokló 4iG részvényei 6,4 százalékkal estek.

A tőzsdék nyitásának pillanata közeleg az Egyesült Államokban, és a határidős indexek előrejelzése szerint 2,5-3 százalékos visszaesés várható. Európa vezető piacain is komoly mozgások zajlanak: az olasz tőzsde drámai 5,5 százalékos zuhanással küszködik, míg a brit FTSE index 3,5 százalékkal csökkent. A német DAX is hasonló sorsra jutott, 3,4 százalékos visszaesést könyvelhet el.

Az euró forint kereszt 407-en is járt, itt volt egy nagyobb üzletkötés, azóta erősödik a magyar deviza, délután 404-405 közt ingadozik a jegyzés. A dollár 366 forint.

A nyersanyagok piacán is mészárlás zajlik, az irányadó nyersolajtípusok 7-7,5 százalékkal estek, szinte csak az arany tartja magát. A négy éves mélyponthoz vezető olajpiaci áreséshez egyrészt az új vámpolitika járult hozzá, hiszen ha a világgazdaság lassabban nő és a külkereskedelem is visszaesik az egyértelműen alacsonyabb olajkeresletet okoz. Erre jött még az a hír, hogy az OPEC májustól 411 ezer hordóval megemeli a napi termelési szintet.

A kötvénypiacon csökkennek a hozamok, és a tízéves amerikai államkötvény hozama jelenleg 3,94%-on áll. Megérkezett az amerikai nonfarm payroll jelentés, amely szerint a nem mezőgazdasági szektorban dolgozók száma márciusban 228 ezer fővel bővült az előző havi 151 ezerhez képest. Ez egy újabb erős jelzés a munkaerőpiac stabilitásáról, hiszen a szakértők csupán 135 ezer fős növekedést prognosztizáltak. Ebből következően, ha csak a munkaerőpiaci mutatókat nézzük, a recesszióval kapcsolatos aggodalmak nem tűnnek megalapozottnak.

Az S&P 500 határidő 5202 pontról feljött 5311-re, ez persze csak annyit jelent, hogy nem 3 hanem csak 2,2 százalékos mínusszal nyithat a vezető amerikai index. A BÉT is korrigált, a magyar tőzsde már csak 4 százalékos mínuszban. A Telekom részvények 1400 alatti szintről jöttek vissza 1472 forintra.

Donald Trump egy újabb üzenetet intézett a nagyvállalatokhoz, hangsúlyozva, hogy most van itt az ideje, hogy befektessenek és vállalkozásaikat az Egyesült Államokban működtessék. Az elnök biztosította őket arról, hogy gazdasági politikája nem fog változni, és kiemelte, hogy a jelenlegi időszak rendkívüli lehetőségeket kínál a tengerentúli cégek számára, hogy soha nem látott gazdagságra tegyenek szert. A munkaerőpiaci adatok kedvező alakulása csak tovább erősítette az elnök optimizmusát a jövőt illetően.

A csütörtöki piaci lejtmenet 1,4 ezermilliárd dollárral csökkentette a Nasdaq 100 részvényindexének kapitalizációját, ezzel az index az utolsó hat hét alatt összesen 16 százalékos visszaesést könyvelhetett el. A "magnificent seven" részvények még drámaibb zuhanást mutattak, hiszen ezek értéke 20 százalékkal csökkent.

Megnyitotta kapuit az amerikai tőzsde, ahol az S&P 500 index 2,4 százalékos csökkenéssel indítja a napot.

Related posts